Istnieje wiele różnych materiałów, które są wykorzystywane do produkcji mebli. Ekoskóra należy do najbardziej popularnych rozwiązań i łączy estetyczny wygląd z korzystną ceną.

Tkanina tapicerska powinna dobrze się prezentować, ale musi być także trwała oraz łatwa do utrzymania w czystości. Te cechy mają szczególnie duże znaczenie przede wszystkim w przypadku mebli wypoczynkowych, które znajdą się w salonie. W ich przypadku można się spodziewać, że będą dosyć intensywnie używane. Jednocześnie też trzeba liczyć się z tym, że takie meble powinny zachować estetyczny, reprezentacyjny wygląd przez długi czas.

Ekoskóra - najważniejsze cechy

Cechą charakterystyczną tego materiału jest wygląd przypominający skórę. Tłoczenia znajdujące się na zewnętrznej stronie tej tkaniny mają za zadanie odtworzenie wzoru naturalnej skóry. Często można mieć problemy z odróżnieniem wyglądu ekoskóry od jej naturalnego odpowiednika. W przypadku wątpliwości warto dokładnie sprawdzić oznaczenia takiego produktu. Materiały syntetyczne są również cieńsze od skóry naturalnej.

Do najważniejszych zalet ekoskóry należy przede wszystkim jej stosunkowo korzystna cena. Skórzane meble charakteryzują się bardzo estetycznym wyglądem, jednocześnie jednak na pewno nie należą do najtańszych dostępnych rozwiązań. Oczywiście dla niektórych osób ważnym argumentem może być fakt, że w czasie produkcji mebli z tej tkaniny tapicerskiej nie ucierpiało żadne zwierze.

Jak dbać o ekoskórę?

Dzięki odpowiedniej pielęgnacji można znacznie przedłużyć żywotność mebli. Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że ta tkanina tapicerska powinna być zawsze używana zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Jeśli zastosuje się ją w sposób, który nie jest zgodny z jej właściwościami, znacznie szybciej dojdzie do różnych uszkodzeń powierzchni - pęknięć, przetarć, rozerwania.

Dlatego w czasie dobierania tkaniny do wyrobu konkretnego mebla zawsze bierze się pod uwagę jej parametry. Materiał nie powinien być ani za bardzo naciągnięty, ani zbyt luźny - te elementy będą najbardziej narażone na uszkodzenie w czasie użytkowania. Duże znaczenie ma także odpowiednie przenoszenie oraz przesuwanie mebli oraz ich części. Również w takim przypadku może dojść do zarysowania lub odkształcenia materiału, z którego zostały wykonane.

Uwaga na ciepło

Ekoskóra wymaga ochrony przed szeregiem różnych czynników. Mebli wykonanych z tej tkaniny nie należy ustawiać w pobliżu źródła ciepła, na przykład grzejnika. Wysoka temperatura będzie stopniowo prowadziła do powstawania odbarwień i odkształceń powierzchni, których nie da się usunąć.

Meble wykonane z tego materiału trzeba także chronić przed działaniem innych czynników środowiska. Dotyczy to między innymi promieniowania UV. a także deszczu, czy mrozu. Dlatego mebli nie należy używać poza zamkniętymi pomieszczeniami, na przykład na tarasach, czy altanach.

Duże zagrożenie dla ekoskóry stanowią również zwierzęta. Niestety ich pazury mogą stosunkowo łatwo uszkodzić delikatny materiał, rozedrzeć go lub porysować.

 

 

Właściwa pielęgnacja

Najważniejszym elementem pielęgnacji ekoskóry jest zapobieganie gromadzeniu się na powierzchni materiału różnych zanieczyszczeń w postaci kurzu i brudu. Takie zabrudzenia będą stopniowo wnikać w powierzchnię materiału, co niestety później utrudni przywrócenie mu estetycznego wyglądu. Dlatego wskazane jest między innymi systematyczne mycie i czyszczenie.

W przypadku ekoskóry należy pamiętać, żeby:

  • tkaninę czyścić zgodnie z instrukcją i jedynie środkami, które są do tego przeznaczone,
  • od czasu do czasu przecierać powierzchnię materiału wilgotną szmatką, żeby usunąć zgromadzony kurz,
  • dokładnie zbierać rozlane płyny przy pomocy chłonnej szmatki, nie zostawiać do samodzielnego wyschnięcia,
  • suche zabrudzenia, np. błoto zbierać suchą szmatką,
  • używać jedynie odpowiednich środków czyszczących,
  • nigdy nie prasować, ani nie suszyć ciepłym powietrzem z suszarki,
  • w przypadku wątpliwość testować środki czyszczące na niewidocznym fragmencie mebla.

Wybór odpowiednich środków do pielęgnacji ekoskóry ma ogromne znaczenie dla trwałości tego materiału. Należy unikać stosowania płynów do naczyń, rozpuszczalników, środków do czyszczenia dywanów, detergentów z amoniakiem, wybielaczami i alkoholem, a także środków do czyszczenia skór naturalnych.

Dzięki odpowiedniej pielęgnacji można sprawić, że ekoskóra zachowa estetyczny wygląd przez znacznie dłuższy czas. W przypadku plam, których nie da się usunąć środkami do czyszczenia tego materiału, należy zasięgnąć porady specjalisty i unikać stosowania różnego rodzaju domowych sposobów. Takie metody mogą niestety przynieść więcej szkody niż pożytku. Tkanina zachowa lepszy wygląd również dzięki stosowaniu różnych preparatów w postaci środków zmiękczających tkaninę oraz utrwalających kolor. W takim przypadku często lepiej powierzyć nanoszenie takich preparatów specjaliście, który potrafi wykonać to w prawidłowy sposób.

Autor artykułu:
Artykuł przygotowała hurtownia tapicerska Akces oferująca min. ekoskóry: hurtownia-akces.pl/5-ekoskory