Wydajne ogrzewanie do domu – najważniejsze cechy
 
W polskim klimacie nie da się funkcjonować w domu bez odpowiedniego systemu grzewczego. Przez niemal sześć miesięcy w roku panują u nas chłody, które zmuszają ludzi do używania ogrzewania, aby zapewnić sobie komfort cieplny we wnętrzach. Jakie są najpopularniejsze rodzaje ogrzewania do domu? Na co zwrócić szczególną uwagę? O tym wszystkim napiszemy poniżej.
 
Ogrzewanie do domu – mnogość możliwości
Istnieje wiele, mocno zróżnicowanych systemów grzewczych, różniących się między sobą diametralnie parametrami i specyfiką. Z tego powodu liczne grono właścicieli domów, gdy staje przed koniecznością wyboru, zaczyna mieć olbrzymie wątpliwości, bo tak naprawdę nie ma pojęcia, co dla ich czterech ścian będzie najlepszą opcją.
Jak zatem podjąć właściwą decyzję, która zapewni wydajne i oszczędne ogrzewanie oraz przyjemne ciepło zawsze, gdy będziemy go potrzebować?
 
Na co zwracać uwagę, gdy wybieramy ogrzewanie do domu?
Wybór odpowiedniego systemu grzewczego trzeba zacząć od dokładnego określenia potrzeb. Dzięki temu można zdecydowanie łatwiej podjąć późniejszą decyzję i nie żałować.
Nieco inaczej powinniśmy bowiem podejść do wyboru ogrzewania, które ma gwarantować cały czas stałą temperaturę we wnętrzach, niż do rozwiązania, służącego do okazjonalnego dogrzewania przestrzeni.
Należy również zastanowić się nad tym, czy stawiamy na wyłącznie jeden system, czy raczej chcemy wykorzystać na przykład dwa rodzaje ogrzewania, których działanie będzie się wzajemnie uzupełniało.
Warto rozważyć inwestycję w bardziej przyjazne środowisku technologie, zwłaszcza w miastach, w których władze zaczynają wprowadzać ograniczenia, mające na celu poprawienie jakości powietrza. Zły wybór może bowiem w takiej sytuacji wiązać się nie tylko z wysoką emisją szkodliwych gazów i pyłów, ale także z koniecznością wymiany pieca w najbliższej przyszłości na model bardziej ekologiczny. Odpowiednie rozwiązania można znaleźć w sklepie Econovli.pl.
Jakie zatem opcje grzewcze mamy do wyboru?
 
Ogrzewanie konwekcyjne
Najbardziej podstawowym rozwiązaniem, które stosuje się w większości domów jednorodzinnych, jest wciąż ogrzewanie konwekcyjne z kotłem, zasilanym przez różne typy paliwa. Mogą to być produkty stałe, płynne lub gaz.
Kocioł w tym przypadku ogrzewa wodę, która jest rozprowadzana do kaloryferów, umieszczonych na ścianach we wszystkich pomieszczeniach. Grzejniki dzięki niej rozgrzewają się i następnie oddają ciepło do powietrza. Ono natomiast unosi się dzięki zjawisku konwekcji, żeby po wychłodzeniu stopniowo znów opaść w stronę podłogi.
Takie rozwiązanie ma jedną zasadniczą zaletę – wciąż należy do najtańszych, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na piec zasilany węglem lub drewnem. Trzeba jednak pamiętać, że ogrzewanie konwekcyjne wymaga sporo czasu na ogrzanie całej masy powietrza, co bywa szczególnie trudne w wysokich pomieszczeniach. Dodatkowo sztucznie wymuszony ruch powietrza prowadzi do unoszenia się roztoczy, a to może być problemem dla alergików.
W zależności od wyboru modelu pieca uzyskuje się nieco inną emisję gazów i pyłów. Najbardziej szkodliwy pod tym względem jest kocioł na węgiel i drewno. Najmniej zanieczyszczeń generuje natomiast ogrzewanie gazowe.
Ogrzewanie podłogowe
Innym rozwiązaniem jest ogrzewanie podłogowe, gwarantujące znacznie lepszy rozkład temperatur – wyższą przy stopach, a niższą przy głowie osób przebywających w ogrzewanych wnętrzach. Wpływa to korzystnie na samopoczucie i kondycję fizyczną.
Ogrzewanie podłogowe składa się z sieci cienkich rurek, w których nieustannie krąży ciepła woda, która trafia do nich dzięki zastosowaniu pompy. Umieszcza się je pod całą podłogą, przez co temperatura rozkłada się równomiernie w całym wnętrzu. Rurki stopniowo przekazują ciepło warstwie podłogi, a ona emituje je dalej – do pomieszczenia.
Innym typem ogrzewania podłogowego jest ogrzewanie elektryczne w formie maty. Układa się ją tak samo jak ogrzewanie podłogowe wodne pod powierzchnią podłogi. Jej montaż przebiega jednak znacznie szybciej i nie wymaga instalowania dodatkowych elementów.
Ogrzewanie podłogowe jest niezmiernie przyjazne alergikom. Daje przyjemne uczucie ciepłej podłogi, szczególnie przydatne w łazienkach. Dlatego jest to rozwiązanie montowane właśnie w tej części domu, nawet jeśli w pozostałych pojawia się inny system grzewczy.
Gdy chcemy zdecydować się na ogrzewanie podłogowe, warto pamiętać o tym, że wykazuje się ono dużą bezwładnością cieplną. Oznacza to, że długo się nagrzewa, ale też później długo oddaje ciepło. Warto zatem wykorzystać je w pomieszczeniach, w których chcemy utrzymać stałą temperaturę przez długi czas.
 
Wydajne systemy grzewcze – różne rozwiązania dla domu
Systemów grzewczych, dostępnych na rynku, jest naprawdę wiele. Warto dokładnie poznać każdy z nich, żeby znaleźć optymalne rozwiązanie, które zapewnia komfort, wygodę oraz nie nadszarpnie przy tym domowego budżetu.