Ludzka kreatywność nie zna granic. To stwierdzenie odnosi się również do ogrodowych ścieżek, które mają nas prowadzić po zakamarkach ogrodowego sanktuarium.

Ścieżki w ogrodzie to integralna część tego miejsca, łącząca poszczególne części, pełniąca funkcję łącznika i dopełnienia. Wykonuje się je z różnorodnych materiałów. Najczęściej z betonu, klinkieru, kamienia, żwiru czy drewna. Ścieżki odpowiadają za charakter ogrodu, jego rozmieszczenie. Są częścią ogrodowej kompozycji, odpowiadają za jej dynamikę, prowadzą do najciekawszych miejsc w ogrodzie. Dobrze też przełamać monotonny kolor nawierzchni ciekawymi wzorami. Może to być zarówno mozaika, jak i wprowadzenie bordiury, rodzaju wąskiego paska w innym kolorze lub odmiennie ułożonej kostki. Elementy można układać w pasy, okręgi o różnych barwach czy fakturach.

Betonowe imitacje – piękne i trwałe

Beton, ze względu na swój uniwersalizm oraz cenę, jest najczęściej wykorzystywanym materiałem do wykonania ogrodowej ścieżki lub podjazdu dokoła domu. Betonowe elementy to bogactwo kształtów, wielkości, barw i wykończenia powierzchni, które pozwala dopasować nawierzchnię do stylu otoczenia, bez względu, czy jest on nowoczesny czy klasyczny. W ofercie firm sprzedających kostki betonowe znajdują się stylizowane na stary kamienny bruk kostki, elementy imitujące płyty granitu lub piaskowca. Powodzeniem cieszą się imitacje desek, bruku drewnianego, podkładów kolejowych, odlewów liści i wiele, wiele innych. Tańsze, bo cieńsze, znajdują zastosowanie do wykonania ogrodowych ścieżek, grubsze stosuje się na podjazdach, dzięki czemu zachowana zostaje jednorodność stylu. Beton można impregnować, zabezpieczać przed wnikaniem brudu i wody za pomocą odpowiednich impregnatów, co przedłuża jego trwałość, zwłaszcza w zakresie utrzymania intensywnego koloru. Sam materiał jest wytrzymały, trwały, a ostrożnym trzeba być jedynie zimą, kiedy można uszkodzić zewnętrzną warstwę, skuwając lód ostrym narzędziem.

Bruk klinkierowy zachwyca klasyką

Pozwala na zachowanie jednolitej kolorystyki domu i jego otoczenia, ze względu na fakt, że do nabycia są zarówno cegły elewacyjne jak i brukowe. Powierzchnię ścieżek ogrodowych wykonuje się cegieł lub kostki grubości około 4 cm, można ich używać do wykończenia podjazdu i otoczenia domu. Jest to materiał trwały i solidny, odporny na warunki atmosferyczne. Jego zaletą jest fakt, że nie zmienia koloru, nie pochłania brudu, nie ściera się i jest odporny na mechaniczne uderzenia, więc przez wiele lat pozostaje w niezmienionym stanie. Idealny do staromodnych ogrodów, pełnych tajemnic i zakamarków, układany w jodełkę kojarzy się z pięknym, romantycznym ogrodem. Jego faktura jest nierówna, przebarwiona, bardzo interesująca.

Kamień – materiał uniwersalny i trwały

Kamień pasuje wszędzie, świetnie łączy się innymi materiałami, a ścieżki z niego wykonane są po prostu – uniwersalne. W sprzedaży można spotkać kostki granitowe, jako najbardziej popularny materiał do wykładania ścieżek i podjazdów wokół domu. Kostka granitowa dostępna jest w odcieniach szarości i czerwieni. Nie trzeba go impregnować, bo granit to kamień bardzo odporny, trwały. Odporny na wodę oraz mróz. Często spotyka się również kostkę bazaltową o czarnej barwie oraz sjent (od szarego do czarnego) i porfir , którego gama kolorystyczna rozpina się od szarości, przez czerwień do brązu. Dostępne są również płyty kamienne, które świetnie wyglądają w otoczeniu kompozycji roślinnych, doskonale sprawdzając się jako nawierzchnia ścieżek ogrodowych. W ogrodach można również spotkać ścieżki wykonane z piaskowca o porowatej powierzchni, którego trwałość zdecydowanie odbiega od trwałości innych kamieni. Zarówno piaskowiec jak i wapń należy impregnować, by ochronić go przed wnikaniem wody i brudu. Ze względu na porowatą fakturę skały te łatwo porastają glonami i są niezbyt odporne na mróz.

Efektowne ścieżki z drewna w wiejskim ogrodzie

Bruk drewniany, zaimpregnowany w odpowiedni sposób jest bardzo trwałym materiałem. Jego minusem jest jednak konieczność sukcesywnej pielęgnacji. Pod powierzchnią drewnianej ścieżki należy wykonać drenaż z tłucznia o grubości od 20 do 30 cm, który zapobiegnie korozji i niszczeniu, przedłużając nieco życie drewna położonego na ścieżce. Trzeba pamiętać, że najbardziej trwały na zewnątrz jest dąb, natomiast nawet dobrze zaimpregnowane drewno ze świerka lub sosny przetrwa najwyżej kilka lat.

Ścieżka prowadząca przy trawniku powinna leżeć na równi z trawą, co pozwoli swobodnie korzystać z kosiarki do trawy, natomiast ścieżki obok rabat mogą znaleźć się nieco wyżej, co zabezpieczy ziemię na rabatach przed wypłukaniem przez deszcz lub intensywne podlewanie.

Artykuł przygotowała firma Bruk-Garden z Wrocławia oferująca usługi brukarskie: http://brukgarden.pl