Regipsy są obecnie jednym z najpopularniejszych materiałów okładzinowych stosowanych w budownictwie. Garść informacji o rodzajach, zastosowaniu i metodach montażu płyt gipsowo-kartonowych znajdziecie poniżej.

Płyta gipsowo-kartonowa (tzw. karton gips, płyta g-k, regips) to arkusz gipsowy zabezpieczony tekturą o różnych wymiarach i zastosowaniach. Może być mocowany za pomocą wkrętów do konstrukcji metalowych bądź drewnianych albo przyklejony gipsem bezpośrednio do ściany. Używa się ich głównie do wznoszenia ścianek działowych i tzw. podwieszanych sufitów. Jest to bardzo popularny materiał budowlany, ponieważ jest tani i stosunkowo łatwy w montażu.

Rodzaje płyt gipsowo-kartonowych

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów płyt, których wybór uzależniony jest od ich przeznaczenia.

  • płyty gipsowo-kartonowe standardowe (zwykłe) [typ A – dawniej GKB]

koloru szarego, do zastosowań w pomieszczeniach, w których wilgotność nie przekracza 70%;

  • płyty gipsowo-kartonowe impregnowane (wodoodporne) [typ H2 – dawniej GKBI]

koloru zielonego, przeznaczone do pomieszczeń, w których wilgotność wynosi nawet 85%, jednak nie dłużej niż 10 godzin;

  • płyty gipsowo-kartonowe ognioodporne [typ F – dawniej GFK]

koloru czerwonego, posiadają rdzeń z włókna szklanego albo gipsu zmieszanego z rozdrobnionym włóknem szklanym;

  • płyty gipsowo-kartonowe ognioodporne i wodoodporne [typ FH2– dawniej GFKI]

koloru zielonego z czerwonymi napisami, posiadają rdzeń z włókna szklanego, są odporne na ogień, a dodatkowo zaimpregnowane.

Montaż regipsów

Istnieją dwa rodzaje mocowania płyt gipsowo-kartonowych: przyklejanie i montaż za pomocą wkrętów do konstrukcji metalowych/drewnianych. Wybór metody zależy od powierzchni ściany, jej jakości oraz stopnia pochylenia.

Jeśli decydujemy się na przyklejanie płyt bezpośrednio do ściany, to do wyboru są trzy sposoby:

  • klejenie na tzw. styk -

ta metoda sprawdzi się przy równych i minimalnie odchylonych ścianach. W tym wypadku na płytę nakłada się cienką warstwę kleju za pomocą dużej pacy, a następnie dociska do ściany.

  • mocowanie na plackach gipsowych -

ten sposób polega na tym, że na płytę nakłada się placki kleju gipsowego o szerokości ok. 10 cm i grubości 2 cm. W trudno dostępnych miejscach, rogach itd. klej nanosi się bezpośrednio na ścianę. Tą metodą nie można mocować płyt do sufitu.

  • mocowanie na pasach gipsowo-kartonowych -

ten rodzaj mocowania jest najodpowiedniejszy w przypadku bardzo nierównych ścian. Na ścianę nakleja się pasy gipsowo-kartonowe o szerokości 10 cm, co powoduje wyrównanie ściany. Pasy przykleja się w odległości ok. 60 cm. Do pasów przykleja się płyty.

Montaż na stelażu stosowany jest wtedy, gdy ściany mają ponad 6 cm odchyłu od pionu i poziomu lub gdy ich powierzchnia nie jest stabilna. Pierwszym krokiem jest przymocowanie do ściany stelaża ze stalowych profilów, który trzeba wypoziomować. Do konstrukcji przytwierdza się płyty za pomocą wkrętów. Po przykręceniu łebki od śrub i spoiny między płytami pokrywa się szpachlówką gipsową, a potem szlifuje. W przestrzeniach między profilami można umieścić wełnę mineralną, w celu ocieplenia pomieszczenia lub jego wyciszenia.

Zastosowanie regipsów

Płyty gipsowo-kartonowe stosuje się głównie do budowania ścianek działowych oraz podwieszanych sufitów i licowania ścian. Poza tym służą także jako materiał do zabudowy poddaszy i stelaży instalacyjnych łazienkowych. Używane są także jako osłona przeciwpożarowa ze względu na to, że płyta pochłania dużo ciepła i opóźnia dotarcie ognia do tzw. wrażliwych części budynku.

Przy budowaniu podwieszanego sufitu stosuje się metodę montowania płyt za pomocą wkrętów do wcześniej przygotowanego stalowego stelaża (jednopoziomowego jednokierunkowego do pomieszczeń podłużnych, dwupoziomowego krzyżowego do pomieszczeń o dużej powierzchni, jednopoziomowego krzyżowego, który jest łatwy do wypoziomowania). Sposób ten jest dość czasochłonny i wymaga dużej precyzji.

Płyty gipsowo-kartonowe można wykorzystać także do licowania ścian zamiast tradycyjnego tynkowania. Montaż nie jest trudny i można go wykonać samemu. W tym przypadku stosuje się metodę klejenia bezpośrednio do ściany albo mocowanie do stelaża.

Ściankę działową z regipsu wykonuje się łatwo i szybko. Dodatkową zaletą jest także szybkość ewentualnego demontażu. Nie ma konieczności wykonywania mokrych prac budowlanych.

 

Fachową pomoc w kładzeniu regipsów można znaleźć na przykład tu: http://oferia.pl/zlecenia/szukaj-regipsy