Niestety w dzisiejszych czasach dobrego elektryka jest bardzo trudno znaleźć. Jednak zwracając uwagę na kilka istotnych szczegółów, w bardzo krótkim czasie znajdziemy idealnego fachowca.

Kwalifikacje są najważniejsze

Z pewnością najłatwiej rozpocząć współpracę ze specjalistą, którego poleciła nam przykładowo nasza rodzina lub też nasi znajomi. Wówczas taka osoba godna polecenia od razu budzi nasze zaufanie i pragniemy rozpocząć z nią współpracę, ponieważ wiemy, iż rzetelnie wykonuje swoją pracę. Sytuacja staje się znacznie bardziej dramatyczna w przypadku, gdy nikt z naszej rodziny nie korzystał z usług elektryka lub też nie są to osoby godne polecenia. Wówczas nie pozostaje nam nic innego, jak znaleźć samemu odpowiedniego fachowca. Jednak w jaki sposób go wybrać, jeżeli na rynku ogłasza się bardzo wielu elektryków?

Wiele osób uważa, iż znalezienie dobrego elektryka graniczy z cudem. Niestety ze względu na to, iż bardzo łatwo obecnie jest zdobyć uprawnienia elektryka, bardzo wielu fachowców je posiada. Często są to osoby, które nie mają doświadczenia w danej branży i nie powinny świadczyć tego typu usług. Możemy je również spotkać podczas poszukiwań naszego specjalisty. Jednak warto wiedzieć, iż bardzo łatwo już podczas pierwszego spotkania rozpoznać fachowca. Przede wszystkim powinien on posiadać pełne wykształcenie w swojej dziedzinie. Zatem należy zrezygnować z usług specjalisty, który posiada jedynie uprawnienia na rzecz osoby, która ukończyła szkołę o profilu elektrycznym. W tym przypadku mamy bardzo duży wybór specjalistów, ponieważ może zdarzyć się, iż dany elektryk ukończył zasadniczą szkołę zawodową i posiada bardzo duże doświadczenie w swojej dziedzinie. Również istnieją fachowcy, którzy ukończyli technikum o profilu elektrycznym, posiadający często jeszcze większą wiedzę na dany temat. W ostatnich latach także na rynku przybyło osób, które ukończyły szkoły wyższe na kierunkach elektryka i także świadczą wspomniane usługi. Jak widać wybór wśród wykwalifikowanych fachowców jest ogromny. Zatem nie powinniśmy się bać podczas pierwszej rozmowy poprosić o dokument poświadczający dane uprawnienia. Zazwyczaj osoby, które nie mają nic do ukrycia i tym samym chcą pochwalić się swoimi kwalifikacjami, przedstawią nam je. Z kolei specjaliści, którzy przykładowo nie posiadają pełnego wykształcenia w tej dziedzinie będą unikać odpowiedzi oraz pokazania dokumentu. Z tego powodu nie powinniśmy podejmować współpracy z taką osobą, ponieważ nie jest ona fachowcem godnym zaufania. Jednak dokument potwierdzający dane umiejętności to nie wszystko. Warto przetestować kandydata, jaką posiada wiedzę z danego zakresu.

Weryfikacja posiadanej wiedzy

Montaż instalacji elektrycznych lub też inne prace związane z zawodem elektryka są bardzo niebezpieczne. Z tego powodu posiadanie odpowiednich uprawnień to nie wszystko, aby móc wykonywać ten trudny zawód. Liczy się również w tym przypadku ogromna wiedza, dzięki której wszystkie prace zostaną przeprowadzone bezpiecznie, a instalacje zostaną prawidłowo zamontowane. Z tego powodu warto zweryfikować wiedzę naszego kandydata. W tym celu możemy przeprowadzić z nim krótki wywiad, podczas którego może nam opowiedzieć nieco o swojej pracy, na czym polega przykładowo wykonywanie instalacji elektrycznej lub też zabezpieczanie obwodów. Człowiek z pasją od razu z ogromną chęcią przystąpi do rozmowy pokazując nam ogrom swojej wiedzy. Tym samym potencjalny kandydat często pragnie zrobić dobre wrażenie i pochwalić się znajomością wielu specjalistycznych pojęć. Również dokładnie wytłumaczy nam, na czym polega jego praca, jeżeli tylko będziemy słuchać go z zaciekawieniem. Wszystkie te cechy świadczą o pełnym profesjonalizmie danej osoby. Jednak może zdarzyć się, iż wynajęty przez nas elektryk nie ma pojęcia o wykonywanej przez siebie pracy i tym samym będzie niechętny do podjęcia jakiejkolwiek rozmowy. Jest to znak, iż nie powinniśmy kontynuować z nim współpracy.

Dokładna ocena fachowca podczas pracy

Jak już wspomniano, weryfikacja kwalifikacji, a także ocena wiedzy z danego zakresu jest bardzo ważna. Jednak warto pamiętać także o dokładnej ocenie doświadczenia naszego fachowca. Jeżeli mamy taką możliwość, powinniśmy ocenić, w jaki sposób wykonuje swoją pracę. Fachowiec nigdy nie będzie miał nic przeciwko, jeżeli tylko wyjdziemy z propozycją przyglądania się jego pracy. Z kolei osoba, która ma coś do ukrycia, przykładowo nie do końca zna się na swojej pracy lub też wykonuje ją niestarannie, za wszelką cenę będzie pragnęła pozostać sama. Jeżeli nie mamy zbyt doświadczenia z elektrykami lub też nie wiemy na czym dokładnie ta praca polega, powinniśmy przyprowadzić do swojego domu znajomą osobę, która ma większą wiedzę w tej dziedzinie i dokładnie oceni, czy nasi specjaliści wykonują pracę rzetelnie.

Bardzo wiele osób żyje w przekonaniu, iż znalezienie dobrego elektryka nie jest takie proste. Jednak warto pamiętać, iż nie jest to niemożliwe. Wystarczy jedynie podczas rozmowy z potencjalnymi kandydatami zwrócić szczególną wagę na kilka faktów i tym samym od razu możemy poznać dobrego specjalistę.

Autor artykułu:
Artykuł został przygotowany przez firmę elektryczną Anluks ze Szczecina specjalizującą się w wykonywaniu pomiarów elektrycznych i montażu inteligentnych instalacji.