Stoły podnoszone, czyli ważne elementy zautomatyzowanego systemu transportu wewnętrznego

Spośród wielu elementów składających się na linię transportową w zakładzie produkcyjnym, na szczególną uwagę zasługują stoły podnoszone. Są to urządzenia o uniwersalnym przeznaczeniu, w oparciu o które można przygotować komfortowe stanowiska pracy, jak również znacząco usprawnić transport międzyoperacyjny. Zastosowaniu stołów podnoszonych przyglądamy się w naszym artykule.

Czym są stoły podnoszone?

Stoły podnoszone to jedne z najczęściej stosowanych elementów linii transportowych budowanych na potrzeby transportu wewnętrznego. Mogą zostać wyposażone w urządzenia automatyzujące przenoszenie towarów, w tym różnego rodzaju przenośniki. Jednocześnie oferują możliwość szybkiej zmiany wysokości i tym samym perfekcyjnego dopasowania do potrzeb zakładu i rodzaju transportowanych ładunków.

Stoły podnoszone mogą również pełnić funkcję samodzielnych, bardzo komfortowych stanowisk pracy na liniach produkcyjnych i montażowych.

Rodzaje stołów podnoszonych

Wybierając stoły podnoszone na potrzeby własnego zakładu zawsze należy się dobrze zastanowić nad tym, jaki rodzaj mechanizmu podnoszącego sprawdzi się najlepiej w konkretnych warunkach użytkowych. Pod tym kątem możemy podzielić stoły podnoszone na trzy podstawowe grupy:

  1. Stoły podnoszone pneumatyczne – w których wysokość blatu zmienia się poprzez manipulowanie ilością sprężonego powietrza w specjalnych poduszkach.
  2. Stoły podnoszone hydrauliczne – gdzie mechanizm podnoszenia składa się ze specjalnego tłoku umieszczonego w cylindrycznym korpusie. Zmiana wysokości stołu następuje wraz z przesuwem tłoka.
  3. Stoły podnoszone mechaniczne – to najprostsze i tym samym najbardziej niezawodne rozwiązanie, w którym zastosowano mimośrodowy mechanizm ręcznego lub automatycznego podnoszenia.

Dlaczego warto zainwestować w stoły podnoszone?

Stoły podnoszone są jednymi z najchętniej wybieranych elementów systemu transportu wewnętrznego. Sprawdzają się wszędzie tam, gdzie zależy nam na zwiększeniu komfortu pracy, na przykład na liniach produkcyjnych.

Stoły mogą zostać również zabudowane innymi urządzeniami, jak chociażby przenośniki rolkowe, co z kolei pozwala stworzyć w oparciu o nie całą linię transportową na potrzeby przenoszenia różnych towarów w obrębie zakładu czy nawet pomiędzy różnymi budynkami.

Do najważniejszych korzyści wynikających z posiadania stołów podnoszonych w zakładzie produkcyjnym możemy zaliczyć:

  • bezproblemowe przystosowanie stanowiska pracy do potrzeb konkretnego pracownika,
  • szybka zmiana wysokości stołu przydaje się wtedy, gdy pracę na danym stanowisku rozpoczyna nowa osoba (np. na zastępstwo),
  • możliwość zabudowania stołów urządzeniami przenoszącymi ładunki na terenie zakładu.

Gdzie można zamówić stoły podnoszone?

Od razu warto zaznaczyć, że stoły podnoszone powinny zostać zaprojektowane ściśle według potrzeb i specyfiki danego zakładu. Nie ma tutaj miejsca na uniwersalne rozwiązania – wszystko zaczyna się od projektu, który będzie uwzględniać m.in. rodzaj działalności, przeznaczenie stołów, jak również dostępność instalacji umożliwiających sterowanie stołami podnoszonymi (zmianę wysokości blatu).

Pierwszym krokiem powinno być zatem skontaktowanie się z rekomendowanym producentem systemów transportu wewnętrznego. Szczególnie dobrą opinią na polskim rynku cieszy się PROMUS Katowice – spółka, która dostarcza profesjonalne rozwiązania z dziedziny transportu międzyoperacyjnego zarówno polskim, jak i zagranicznym klientom.

PROMUS Katowice gwarantuje kompleksową realizację inwestycji, od doradztwa technicznego, przez projektowanie, produkcję, montaż i uruchomienie, aż po przeszkolenie załogi oraz serwis gwarancyjny i pogwarancyjny urządzeń. Pełna oferta spółki jest dostępna na stronie internetowej https://www.promus.katowice.pl/.

Więcej o zastosowaniu i konstrukcji stołów podnoszonych, a także korzyściach z ich posiadania, można przeczytać w artykule na stronie https://www.promus.katowice.pl/artykuly/stoly-podnoszone-do-czego-sluza-jak-wykorzystac-je-do-usprawnienia-transportu-wewnetrznego-i-nie-tylko/.

Przeczytaj także