Rozmiar i grubość wycieraczek obiektowych: Jakie parametry brać pod uwagę?

Wycieraczki obiektowe znajdują szerokie zastosowanie w wielu budynkach przemysłowych, handlowych, hotelowych czy administracji publicznej. Ich specyficzna konstrukcja pozwala na uzyskanie pożądanych właściwości czyszczących i antypoślizgowych, który znacząco podnoszą komfort użytkowania obiektu i utrzymują jego podłogi w dobrym stanie higienicznym. O możliwościach wykorzystania wycieraczki obiektowej decydują przede wszystkim jej rozmiar, grubość i inne parametry, dlatego warto odpowiednio je dobrać do specyfiki i wymagań budynku.

Położenie wycieraczki obiektowej

Wiele obiektów każdego dnia jest odwiedzanych przez setki osób, z których każda wnosi do wnętrz niepożądane zanieczyszczenia. Na obuwiu zatrzymuje się nie tylko brud czy pyły, ale też błoto, śnieg i woda. Zanieczyszczenia znacząco zaburzają estetykę pomieszczeń w budynku, a zarazem utrudniają zachowanie właściwych warunków higienicznych na dużej przestrzeni. Aby wycieraczki systemowe dobrze spełniały swoje funkcje, muszą być właściwie rozplanowane pod względem położenia w obiekcie. Każda z nich powinna też przynależeć do konkretnej strefy budynku, co umożliwi odpowiedni podział na maty zewnętrzne i wewnętrzne. Pierwsze z nich umiejscowione są przed obiektem, gdzie pozwalają na usunięcie z butów większych zanieczyszczeń oraz błota i śniegu. Kolejne oczyszczają pozostałości zabrudzeń i mniejsze cząsteczki, takie jak kurz czy piasek. Zależnie od konstrukcji i użytego materiału, wycieraczka może też skutecznie wchłaniać wodę. Odpowiednio zaprojektowany wkład czyszczący efektywnie zatrzymuje większość zabrudzeń.

Wymiary powierzchni zajmowanej przez wycieraczkę

Wybór odpowiedniej wycieraczki systemowej powinien w znacznej mierze zależeć od ilości osób, które regularnie przebywają do budynku. Kwestia ta ma znaczenie także dla wymiarów maty, ponieważ muszą one odpowiadać indywidualnym parametrom technicznym danego obiektu. W większości budynków wyróżnić można jeden z trzech poziomów natężenia ruchu. Najniższy obejmuje poniżej 250 osób dziennie, natomiast w średnim częstotliwość odwiedzin na dobę sięga 2000 osób. Najwyższy poziom natężenia ruchu wynosi ponad 2000 osób w ciągu dnia, co dotyczy bardzo dużych obiektów. Zalecana wielkość wycieraczki w pierwszym przypadku to minimum 4-6 m2, a w drugim 12-18 m2. Dla najwyższego natężenia ruchu polecane są maty o wielkości przynajmniej 27-36 m2.

zdj. polentex.pl
zdj. polentex.pl

Grubość wycieraczki obiektowej

Dla komfortowej i efektywnej pracy znaczenie ma nie tylko powierzchnia zajmowana przez wycieraczkę systemową, ale również jej wysokość. Jeżeli przepływ osób odwiedzających budynek jest stosunkowo niski, optymalnym rozwiązaniem będzie grubość 12 mm. W przypadku większego natężenia ruchu lepiej postawić na matę o wysokości 17 mm, a przy bardzo dużej liczbie użytkowników nawet 22 mm. Modele o takich parametrach posiada w swojej ofercie ceniony producent wycieraczek, czyli firma Polentex. Poszczególne produkty różnią się zarówno wymiarami, jaki materiałem wykonania. Do szczególnie polecanych rozwiązań należą obiektowe wycieraczki stalowe, aluminiowe, tekstylne czy gumowe, które doskonale sprawdzają się w budynkach o różnej powierzchni.

Właściwości wycieraczki systemowej

Poza podstawowymi wymiarami, istotne znaczenie przy wyborze wycieraczki obiektowej mają również jej właściwości czyszczące i antypoślizgowe. W znacznym stopniu wynikają one od rodzaju wykorzystanego materiału oraz technologii. Modele aluminiowe z wkładem winylowym, rypsowym lub szczotkowym bardzo dobrze sprawdzają się w budynkach o wysokiej częstotliwości odwiedzin. Do ich zalet należy wysoka odporność na czynniki atmosferyczna, a także optymalna wytrzymałość mechaniczna i stabilność. Praktycznym rozwiązaniem są również wycieraczki gumowe, które wykazują dobre właściwości antypoślizgowe i nie ulegają marszczeniu, zawijaniu czy przemieszczaniu się. Ich zastosowanie sprawdza się też w przypadku ruchu kołowego. W obiektach przemysłowych bardzo dobrze spełniają swoje funkcje również wycieraczki stalowe, które z powodzeniem znoszą duże obciążenia.

Przeczytaj także