Na jaki rodzaj architektury ogrodowej warto się zdecydować?

Posiadasz własną przestrzeń ogrodową lub zieloną działkę miejską i chcesz zadbać o to, aby była ona funkcjonalna, a zarazem ergonomiczna? Zależy Ci na posiadaniu takiego wyposażenia ogrodu, które zapewnia nie tylko jego wysoką użytkowość, ale i atrakcyjny wygląd? Dowiedz się, na jakie rodzaje architektury ogrodowej możesz się zdecydować i znajdź wśród nich tą, która sprawdzi się w Twojej przestrzeni najlepiej.

Czym jest architektura ogrodowa?

Architekturą ogrodową nazywa się wszystkie elementy wprowadzane do przydomowej przestrzeni, które mają na celu funkcję użytkową bądź dekoracyjną. Stanowią one idealne wypełnienie dostępnego miejsca i świetnie je urozmaicają, tworząc bardzo ciekawe aranżacje. Architektura ogrodowa nadaje się doskonale nie tylko do ogrodów, ale także parków oraz działek miejskich. Na terenach o niewielkich rozmiarach lepiej sprawdzają się mniejsze elementy takie, jak posągi, piaskownice, oczka wodne czy murowane grille. W większych przestrzeniach można natomiast pozwolić sobie na wprowadzenie tzw. dużej architektury ogrodowej, do której zalicza się przede wszystkim:

Architektura ogrodowa – na jaką warto się zdecydować?

Wybór architektury ogrodowej powinien być uwarunkowany wymaganiami domowników. W zależności od tego, jakie są ich potrzeby, taki element powinien znaleźć się w ogrodzie. Warto pamiętać o tym, że powinien on pełnić funkcję użytkową, jak i dekoracyjną. Dobrze jest więc wybierać architekturę ogrodową, która pięknie się prezentuje, ale zapewnia również maksimum funkcjonalności. 

Narzędziownia

Narzędziownia to architektura ogrodowa, który nadaje się doskonale dla miłośników majsterkowania oraz dla osób, które lubią przeprowadzać w ogrodzie prace pielęgnacyjne. Element ten zazwyczaj jest wykonany z drewna lub cegły i służy do przechowywania wszelkiego rodzaju narzędzi. Zwiększa on nie tylko wygodę w organizowaniu przestrzeni i pracy, ale również chroni sprzęt przed różnego rodzaju uszkodzeniami. W miejscu tym trzymane są między innymi:

  • nożyce ogrodowe,
  • kosiarki,
  • grabie,
  • łopaty,
  • produkty do pielęgnacji roślin.

Niekiedy narzędziownie połączone są bezpośrednio z garażem. Dzięki temu narzędziownia może posłużyć również jako warsztat.

Plac zabaw

Drewniany plac zabaw to rodzaj architektury ogrodowej, który przeznaczony jest dla rodzin z dziećmi. Zapewnia on sporo radości młodym i umożliwia im zabawę na wiele godzin. Bardzo często składa się ze zjeżdżalni, huśtawki, piaskownicy. Niektóre z placów zabaw posiadają dodatkowe urozmaicenia w postaci domku lub ścianki wspinaczkowej.

Altana ogrodowa

Altanka ogrodowa to miejsce, które zapewnia domownikom odpoczynek w trakcie sezonów ogrodowych. Pozwala na przesiadywanie w ogrodzie, urządzanie letnich przyjęć czy wspólnych grillów z przyjaciółmi. Tego rodzaju architektura ogrodowa stanowi nie tylko przestrzeń, w której można odpoczywać, ale również sprawia, że cały ogród prezentuje się bardzo atrakcyjnie. Konstrukcja wykonana z drewna, doskonale wpasowuje się w naturalny klimat przestrzeni, dodając jej jeszcze większego uroku.

Drewutnia

Wszystkie osoby, które posiadają małą architekturę ogrodową w postaci grilla bądź miejsce na ognisko, powinny zaopatrzyć się w tzw. drewutnię. Jest ona także przeznaczona dla posiadaczy kominków. Ten elementy architektury służy bowiem do przechowywania drewna. Konstrukcja ta umożliwia bezpieczne i uporządkowane gromadzenie surowca, chroniąc go między innymi przed wilgocią.

Niezależnie od tego, jaki element architektury ogrodowej ostatecznie znajdzie się w danym ogrodzie, warto zwrócić uwagę na sposób jego wykonania. Aby wyposażenie przestrzeni przydomowej prezentowało się estetycznie, należy wybierać wyłącznie te produkty, które stworzone zostały wyłącznie z najwyższej jakości materiałów. Starannie wykonane altany ogrodowe, narzędziownie oraz wysokiej jakości place zabaw można między innymi znaleźć na stronie internetowej producenta Kempar.

Przeczytaj także