Kiedy warto kupić grzejnik olejowy?

Przenośne grzejniki elektryczne występują w wielu różnych wariantach. Dużą popularnością cieszą się modele olejowe, chętnie stosowane jako dodatkowe ogrzewanie domu mieszkalnego oraz podstawowe źródło ciepła w domkach letniskowych. Przyjrzyjmy się zaletom i wadom tego rodzaju grzejników.

Jak to działa?

Grzejniki olejowe to urządzenia przenośne, zasilane prądem elektrycznym, a zatem wymagające stałego dostępu do sieci. Posiadają nóżki, niekiedy zaopatrzone w kółeczka, pozwalające na wygodne przemieszczanie urządzenia w dowolne miejsce. Starsze modele wyglądem przypominały staroświeckie, żeliwne kaloryfery – nowsze grzejniki wykonywane są zazwyczaj ze stali, podobnie jak w przypadku poprzedników, uformowanej w żebra. Wnętrze wypełnione jest olejem. Grzałki elektryczne, znajdujące się w urządzeniu, podgrzewają olej, który z kolei przekazuje ciepło do obudowy. Powierzchnia grzejnika, zwiększona przez zastosowanie żebrowej budowy, pozwala na skuteczne ogrzanie powietrza w pomieszczeniu. Co więcej, olej doskonale akumuluje ciepło, dzięki czemu utrzymuje temperaturę przez długi czas, nawet po wyłączeniu. Nowoczesne modele grzejników olejowych wyposażone są w timer, który włączy grzałki w ustalonym przez nas momencie; takie rozwiązanie pozwoli ogrzać mieszkanie jeszcze przed naszym powrotem do domu. Przenośne grzejniki omawianego typu mogą mieć moc od 700 do 2500 W. Warto wybrać grzejnik z regulacją temperatury – pozwoli to na dostosowanie pracy urządzenia do panujących w danym pomieszczeniu warunków.

Zastosowanie

Grzejniki olejowe doskonale sprawdzą się jako uzupełnienie istniejącej instalacji centralnego ogrzewania. Za ich pomocą podniesiemy temperaturę w pomieszczeniu, w którym aktualnie przebywamy. Unikniemy także uruchamiania kotła centralnego ogrzewania w przypadku pierwszych przymrozków lub wyjątkowo chłodnych letnich nocy. Przemoczeni podczas lipcowych opadów, z pewnością chętnie rozgrzejemy się przy ciepłym grzejniku. Urządzenia te to świetne wyjście również dla właścicieli domków letniskowych. Miejsca, w których przebywamy zaledwie kilka dni w miesiącu, nie wymagają montowania drogich kotłów, rozprowadzania rur i instalowania grzejników centralnego ogrzewania – w zupełności wystarczą tam przenośne urządzenia zasilane prądem elektrycznym. Grzejniki olejowe pozwolą utrzymać stabilną temperaturę w domku letniskowym przez długi czas.

Wybieramy grzejnik olejowy

Kupując grzejnik olejowy zasilany na prąd elektryczny, warto zwrócić uwagę na kilka detali, które wpłyną na jego funkcjonalność. Kółka ułatwią przetransportowanie urządzenia w dowolnie wybrane miejsce w domu. Wbrew pozorom, ma to duże znaczenie, ponieważ grzejniki olejowe ważą nawet kilkanaście kilogramów. Bardzo praktyczny będzie również uchwyt na kabel lub system zwijania kabla; dzięki takiemu rozwiązaniu nie będziemy potykać się o przewód i unikniemy jego uszkodzenia. Oprócz aspektów praktycznych, uwzględnić należy również przesłanki estetyczne. W przypadku grzejników przeznaczonych do salonu czy sypialni warto pokusić się o zakup grzejnika dopasowanego kolorystycznie do wnętrza.

Grzejnik olejowy to świetny sposób na dodatkowe ogrzewanie wnętrza domu. Doskonale sprawdzi się także w rzadziej używanych pomieszczeniach gospodarczych, warsztacie i domku letniskowym.

Przeczytaj także