Jesienne porządki: czyszczenie i przegląd orynnowania

Spadające liście mogą skutecznie zablokować swobodny przepływ wody w rynnach i rurach spustowych, a to nie jedyne odpadki, które możemy znaleźć w orynnowaniu. Jakie czekają nas niespodzianki oraz dlaczego warto wykonać przegląd systemów rynnowych przed zimą?

Najtrudniejszy egzamin czeka nasze rynny, gdy spadnie śnieg, pojawią się zwisające sople lodu i temperatura będzie wahać się między plusem a minusem. W okresie od późnej jesieni do wiosny wzrasta ilość opadów atmosferycznych. W związku z tym systemy odprowadzania wody deszczowej powinny być w pełni sprawne. W przeciwnym wypadku skutki mogą być opłakane.

Dlaczego warto dbać o systemy rynnowe?

Rynny, w których zalegają liście i brud, stają się płytsze, a co za tym idzie, nie są w stanie przyjąć już takiej samej ilości wody opadowej. W efekcie deszczówka przelewa się przez krawędzie i ścieka po elewacji. To nie tylko tworzy brzydkie zacieki na ścianach, ale może prowadzić do zawilgocenia fundamentów lub warstw izolacyjnych ścian. Woda może dostawać się także pod podbitki dachowe lub niszczyć okap dachu. Zatkane rury spustowe mogą popękać, gdy znajdująca się w nich deszczówka zacznie zimą zamarzać.

Jak poprawnie wyczyścić rynny?

Za prace konserwacyjne najlepiej zabrać się późną jesienią, gdy drzewa zrzucą już liście. Aby dokładnie oczyścić całość systemu rynnowego, należy wejść na dach lub skorzystać z drabiny. Można także spotkać specjalne szczotki na wysięgniku, jednak należy operować nimi ostrożnie – tym sposobem nie wygarniemy wszystkich odpadów organicznych. W rynnach mogą znajdować się liście, gałęzie, błoto i piasek, a nawet gniazda ptaków i owadów czy inne odpadki: szyszki, żołędzie itd. Nawet zamontowanie specjalnych siatek nie uchroni przed przedostawaniem się igliwia i kurzu. To wszystko należy usunąć ręcznie, a drobne resztki spłukać myjką ciśnieniową.

Ekspert Galeco radzi: “Wszystkie systemy rynnowe Galeco są pokrywane powłokami ochronnymi, które odpowiadają za trwałość, antykorozyjność lub kolor orynnowania. Takie warstwy mają rynny stalowe, ocynkowane i te z tworzywa PVC. W związku z tym do prac konserwacyjnych nie wolno stosować ostrych narzędzi, takich jak szczotki druciane, metalowe grabki czy łopatki, które mogą zarysować powłoki ochronne i zmniejszyć odporność rynien”.

Zabezpieczenia przed zimą

Zimą na rynny działają duże obciążenia spowodowane zalegającym śniegiem i soplami lodu, dlatego też należy sprawdzić mocowanie haków i obejm rur spustowych. Warto również przyjrzeć się połączeniom poszczególnych odcinków rynien, a w szczególności uszczelkom, które mogą po pewnym czasie stwardnieć i pękać. Bardzo dobrym rozwiązaniem, które zabezpiecza rynny przed zimą są płotki przeciwśniegowe i śniegołapy, zatrzymujące duże i ciężkie bryły śniegowo-lodowe przed zsunięciem się z dachu.

Wykonanie przeglądu orynnowania przed zimą jest konieczne i pozwoli nam cieszyć się trwałością systemu rynnowego przez kolejne lata.

Przeczytaj także