Zabezpieczenia przeciwpożarowe dopasowane do różnych materiałów

Chociaż istnieją ogólne zasady bezpieczeństwa, określające to, w jaki sposób można zabezpieczyć budynek na wypadek pożaru, wiele czynników jest zmiennych i zależnych od rodzaju materiałów wykorzystywanych podczas budowy.

Różne właściwości poszczególnych konstrukcji wymagają dopasowanych zabezpieczeń, pozwalających im przetrwać wpływ wysokiej temperatury oraz bezpośredniego działania ognia. Jak zatem dobrać odpowiedni rodzaj zabezpieczenia?

Zabezpieczenie ogniochronne konstrukcji drewnianych

Drewno jest jednym z najlepszych izolatorów ciepła – podczas pożarów pali się długo, a na jego powierzchni powstaje warstwa węgla drzewnego, która również pełni funkcje izolacyjne. W wielu przypadkach konstrukcje drewniane stanowią nieodłączny element dekoracyjny. Aby zabezpieczyć drewno przed bezpośrednim działaniem ognia, jednocześnie zachowując jego walory estetyczne, stosuje się lakiery oraz impregnaty, tworzące na powierzchni cienką warstwę ochronną. Odpowiednia powłoka lakiernicza pozwala podnieść klasę odporności ogniowej, sprawiając, że konstrukcja może wytrzymać dużo dłuższe działanie ognia.

Ochrona przeciwpożarowa konstrukcji stalowych

W przeciwieństwie do konstrukcji drewnianych, struktury wykonane ze stali nie płoną. Jej właściwości sprawiają natomiast, że jest ona dobrym przewodnikiem ciepła, a narażona na działanie wysokiej temperatury stopniowo traci właściwości ciała stałego. Kiedy przekroczona zostaje temperatura krytyczna, oscylująca przeważnie w zakresie od 400 do 500 ℃, stal zmienia się w plastyczną masę, dlatego szczególnie istotne jest zabezpieczenie jej przed nagrzewaniem.

W tym celu stosuje się najczęściej płyty ogniochronne, które pełnią funkcję izolatora ciepła, a przy tym są łatwe w montażu. W przypadku konstrukcji stalowych, które stanowią element dekoracyjny, swoje zastosowanie znajdują również farby ogniochronne.

Więcej informacji o tym, jak dopasować rodzaj zabezpieczenia przeciwpożarowego do materiałów budowlanych, można znaleźć na stronie https://www.promat.com/pl-pl/budownictwo/produkty-i-konstrukcje/.

Przeczytaj także