Kuchenna rewolucja, czyli sztuka wysublimowanej aranżacji

Kuchnia to jedno z najbardziej eksploatowanych pomieszczeń domowych. Służy nie tylko do przygotowywania posiłków, ale bardzo często skupia wokół siebie życie rodzinne i towarzyskie domowników. Z tego względu, projektanci wprowadzają coraz bardziej innowacyjne udogodnienia, sprawiające, że wzrasta nie tylko funkcjonalność kuchennej zabudowy, ale także przeobrażeniu ulega jej design. Nowoczesna, pełna matowych przeszkleń i aluminiowych dodatków, czy ciepła, pastelowa nawiązująca do stylu rustykalnego – aranżacja kuchni może stanowić doskonałą formę realizacji pomysłów przyszłych właścicieli, których efekt końcowy sprawi, że na własnej skórze poczują jej niepowtarzalny klimat.

Podstawowym aspektem generującym wykończenie wnętrza jest jego powierzchnia. Inaczej będzie wyglądała praca nad zabudową maleńkiej kuchni w blokach, a inaczej nad urządzaniem ogromnej przestrzeni jadalnej we własnym domu. Warto przy tym podkreślić, że obecne trendy dają pierwszeństwo aneksom jadalnym dającym ciekawe wrażenie otwartej przestrzeni. Rozwiązanie tego typu nie jest już zarezerwowane jedynie dla nieruchomości wolnostojących. Coraz częściej decydują się na nie mieszkańcy bloków, którzy po uzyskaniu zgody odpowiednich instytucji mogą bez problemu manewrować zabudową ścian działowych i realizować projekty w oparciu o najnowsze trendy.

Niebagatelną rolę w aranżacji kuchni odgrywają meble. Pełnią one nie tylko funkcję dekoracyjną, ale przede wszystkim muszą zaskakiwać praktycznością. Aspekt ten nabiera szczególnego znaczenia w przypadku małych kuchni, gdzie każdy centymetr powierzchni powinien podlegać przemyślanemu zagospodarowaniu. Wybierając meble do kuchni należy więc zwrócić uwagę na ich styl, tak aby tworzyły harmonijną całość z pozostałymi elementami aranżacji domu, czy mieszkania. Z przychylnością tradycjonalistów spotkają się zapewne klasyczne, ponadczasowe formy i matowe płyty wprowadzające do wnętrza ciepły i przytulny klimat. Miłośnicy modowych nowinek wykończenia wnętrz będą mogli zrealizować swoje marzenia wybierając przeszklone, podświetlane szafki, fronty na wysoki połysk i chromowane uchwyty oddając w ten sposób pierwszeństwo surowej elegancji. 

Urządzając kuchnię warto pamiętać, że meble to również stół i krzesła, których styl powinien współgrać z całością zabudowy. Właściciele domów wolnostojących, dysponujący dużą powierzchnią, coraz częściej zamieniają klasyczny stół na stylowy barek, podczas gdy mieszkańcy bloków chętnie sięgają po kuchenną ladę tworzącą harmonijną kompozycję z meblami. Specjaliści w zakresie aranżacji wnętrz przekonują poza tym, że niebanalną rolę w kreowaniu atmosfery pomieszczenia odgrywają dodatki. Eleganckie zasłony, dopasowane kolorystycznie rolety, bibeloty i sprzęty kuchenne wyeksponują charakter pomieszczenia i sprawią, że stanie się ono prawdziwą wizytówką każdej pani domu.

Przeczytaj także