Sztuka wyboru mieszadła

Organizując swój warsztat narzędziowy, bardzo często bagatelizujemy taki przyrząd jak mieszadło, uznając go za zbędny wydatek. Jest to bardzo niewłaściwe podejście, gdyż użycie mieszadła to nie tylko wygoda i skrócenie czasu potrzebnego do odpowiedniego przygotowania różnego rodzaju zapraw, ale także maksymalna skuteczność. Jeśli nie skorzystamy z tego narzędzia, to mieszany materiał może charakteryzować się grudkami oraz obecnością pęcherzyków powietrza. Wszystko to będzie miało wpływ i na komfort nakładania zaprawy, i na uzyskany efekt wizualny.

Aby móc pracować z dobrze przygotowaną zaprawą, należy dobrać nie tylko odpowiednią mieszarkę, ale i mieszadło, czyli wymienną końcówkę. Bo tak naprawdę takie pojęcie jak mieszadło uniwersalne nie istnieje – wszystko zależy od rodzaju zaprawy, jaką chce się przygotować. I choć dość oczywisty wydaje się fakt, że każda firma budowlana powinna tym narzędziem dysponować, to okazuje się, że to przydatny wybór także do domowych warsztatów – w trakcie mniejszych i większych remontów. Aby jednak faktycznie być zadowolonym z posiadanego urządzenia, należy uważnie podejść do kwestii wyboru.

Wybieramy serce urządzenia, czyli mieszarkę

Zdecydowanie to mieszarka jest kluczowym elementem urządzenia, gdyż mieszadło zawsze można wymienić. Najważniejszym parametrem jest bez wątpienia moc urządzenia – jeśli będzie ona za słaba, wówczas mieszarka po prostu nie poradzi sobie z większą zawartością, np. 10-litrowego wiadra. Przyjmuje się, że silnik o mocy 1400 W to takie minimum, jeśli zależy nam na sprawnym wyrabianiu większej ilości zapraw. Jeśli chcemy mieć urządzenie funkcjonalne – a więc i do suchych, i do mokrych zapraw – wybierzmy takie, które ma regulowany moment obrotowy (dwa biegi). Okazuje się bowiem, że suche zaprawy są cięższe do zmieszania i wymagają większego momentu obrotowego. Zadbajmy też o wygodę korzystania – sprawdźmy, czy w wygodnych miejscach ulokowane są przyciski i pokrętła, czy rękojeść ma wygodny kształt, a także, w jaki sposób mocowane są mieszadła.

Jakie mieszadło wybrać?

Rodzaj mieszadła wybieramy, biorąc pod uwagę rodzaj zaprawy, jaką chcemy przygotować do użytku. Najważniejszy parametr to ruch mieszania, który może odbywać się w kierunku od dołu do góry lub odwrotnie (choć dostępne są też takie, które przygotowują zaprawę jedynie w poziomie). Jeśli pracujemy z materiałem płynnym, wówczas należy użyć mieszadło poruszające się od góry do dołu, przeciwny kierunek rezerwujemy natomiast dla zapraw gęstszych i trudniejszych do przygotowania, czyli suchych. Dlaczego? Ruch od góry do dołu zapobiega rozchlapywaniu się rzadkiej mieszanki, z kolei ruch od dołu do góry unosi ciężki materiał, który następnie pod wpływem swojej wagi i siły grawitacji opada, co prowadzi do szybszego wymieszania produktu. Wybierając mieszadło, zwróćmy także uwagę na materiał wykonania. Warto zdecydować się na stal nierdzewną, dzięki której narzędzie nie będzie poddawać się korozji. Dobrym wyborem jest też włókno węglowe, które dodatkowo pozwala na szybkie i łatwe wyczyszczenie mieszadła po wykonanej pracy.

Materiał powstał przy współpracy sklepu internetowego esklepMATBUD.pl

Przeczytaj także