Hale stalowe dla rolnictwa – mnogość zastosowań

Sektor rolniczy w znacznej mierze bazuje na trwałej infrastrukturze, której typowym elementem są hale magazynowe. To dzięki nim możliwe jest bezpieczne przechowywanie zebranych płodów rolnych, surowców i materiałów i lepsza organizacja pracy gospodarstwa. Czym powinny wyróżniać się hale rolnicze?

Jak wykorzystywać hale stalowe w rolnictwie?

Konstrukcje stalowe wyróżniają się bardzo dużą elastycznością projektowania i adaptacji. Z tego względu w gospodarstwach rolnych wykorzystuje się je na wiele różnych sposobów.

Hala stalowa jako magazyn zbożowy

Przechowywanie zboża wymaga starannie dobranych warunków termicznych i wilgotnościowych. Budynek powinien gwarantować doskonałą izolację od wody, chłodu i nadmiernych upałów. Jednocześnie dobrze jest, kiedy jego konstrukcja pozwala na bieżące dopasowanie parametrów technicznych obiektu do wymagań gospodarstwa rolnego i jego rozbudowę. Małe przedsiębiorstwa mają znacznie skromniejsze wymagania niż wielohektarowe uprawy.

W magazynach zbożowych w poszyciu powinna być stosowana specjalna włóknina antykondensacyjna. Zapobiega ona gromadzeniu się wewnątrz budynku wilgoci, która w bardzo krótkim czasie doprowadziłaby do psucia się zapasów.

Projektując halę, trzeba także zadbać o szerokie wrota. Pozwolą one na wygodne manewrowanie pojazdem i sprawną logistykę.

W magazynie na płody rolne trzeba również przewidzieć ściany oporowe. To grodzie, które zapobiegają kontaktowi przechowywanego materiału z blaszanymi ścianami i gwarantują, że zboże zachowa swoje pełnowartościowe właściwości na dłużej.

Klasyczna hala stalowa z przeznaczeniem na zboże poza sezonem zbiorów może być również wykorzystana np. do przechowywania sprzętu rolniczego.

miejsce na foto1

Obraz NoName_13 z Pixabay
Obraz NoName_13 z Pixabay

Stalowe wiaty i zadaszenia

Stalowe konstrukcje mogą być również stosowane jako magazyny otwarte, np. na maszyny, narzędzia, innego rodzaju sprzęt rolniczy lub środki do nawożenia roślin.

Tego typu zadaszenie osłoni wyposażenie gospodarstwa przed deszczem lub śniegiem, a w razie potrzeby także przed wiatrem dzięki zastosowaniu siatek przeciwwietrznych.

Wiaty ze stali sprawdzą się do przechowywania:

  • materiałów sypkich, np. piasek, żwir,
  • surowców energetycznych, np. węgiel,
  • bel siana,
  • drewnianych palet.

Wiaty powstają błyskawicznie, są tanie i wytrzymałe, dlatego stanowią praktyczne uzupełnienie bardziej wyspecjalizowanych konstrukcji.

Hala stalowa jako obora

Obory przeznaczone na hodowlę bydła muszą być zaprojektowane z myślą o obowiązujących przepisach. Dlatego zamawiając taką konstrukcję, warto zastanowić się, o jaką infrastrukturę ma być uzupełniony budynek (np. woda, oświetlenie) oraz jaki inwentarz i w jak dużej liczbie ma w niej przebywać.

Nowoczesne obory mogą być wyposażone w wiele przydatnych rozwiązań jak siatki przeciwwietrzne, murowane hale udojowe i zgarniacze. Wnętrza powinny być pomalowane wytrzymałą powłoką, która zapewnia higienę środowiska na wiele lat.

Hala stalowa projektowana dla inwentarza żywego musi również uwzględniać jego dobrostan. Dlatego należy przewidzieć odpowiednią ilość miejsca i dopasować do kubatury warunki techniczne – ilość słupków podporowych, rozstaw ram.

Hale garażowe dla rolnictwa

Gospodarstwa rolne, które na co dzień korzystają ze sprzętu wartego wiele milionów złotych, muszą dbać o niego na bieżąco. Zabezpieczeniu maszyn służą przestronne i wygodne hale garażowe.

Ich zadaniem jest ochrona wyposażenia przed działaniem warunków atmosferycznych i zmiennymi temperaturami tak, aby do minimum ograniczyć czynności konserwacyjne i naprawy. Prawidłowo zaprojektowana hala garażowa pozwala znacząco zredukować koszty prowadzonej działalności gospodarczej.

Jak szukać producenta hal stalowych?

Jeżeli szukasz sprawdzonego producenta konstrukcji ze stali, wybierz firmę Borga. To blisko 50 lat doświadczenia w projektowaniu rozwiązań dla przemysłu, rolnictwa i sektora TSL.

Każda inwestycja jest projektowana z myślą o indywidualnych potrzebach klienta, ale jednocześnie z zachowaniem dbałości o najmniejsze detale. Borga wytwarza wszystkie komponenty stalowe we własnych fabrykach, dlatego na bieżąco kontroluje cały proces, a jej specjaliści doradzą Ci zarówno na etapie projektowania, jak i wykonywania konstrukcji stalowej.

Stawiane budynki są oparte wyłącznie na sprawdzonych, nowoczesnych rozwiązaniach, wytrzymałe i estetyczne. Chcesz sprawdzić wykorzystanie hal Borga w rolnictwie? Zajrzyj na.

Przeczytaj także