Klimatyzacja do biura – jak to ugryźć?

Jeszcze kilkanaście lat temu klimatyzacja w polskich biurach zdawałaby się zbędnym i zdecydowanie zbyt drogim luksusem, który montowany był najwyżej w siedzibach dużych korporacji. Dziś, wraz ze spadkiem cen urządzeń chłodzących, znaleźć ją można zarówno w pomieszczeniach eksploatowanych przez wielkie firmy, jak również niewielkich przedsiębiorstw. Zobacz zatem w jaki sposób rozwiązać kwestie związane z montażem klimatyzacji w swoim biurze.

Zastanawiasz się jak wybrać klimatyzator dla swojej firmy? W tym artykule podpowiemy Ci, na co zwracać uwagę dobierając odpowiednie rozwiązania dla klimatyzacji pomieszczeń biurowych. Dowiesz się również, jak ustawić klimatyzację w biurze w taki sposób, by nie tylko zapewniała doskonały komfort, ale również była w pełni bezpieczna dla ludzkiego zdrowia.

Obowiązki pracodawcy w świetle prawa

Zgodnie z obowiązującym w naszym kraju prawem, pracodawca jest zobowiązany do tego, by utrzymywać temperaturę w firmowych pomieszczeniach na poziomie, który zapewni odpowiedni komfort termiczny pracownikom. Warto jednak wiedzieć o tym, że tak naprawdę przepisy prawa niezbyt dokładnie regulują kwestie związane z wysokimi temperaturami. Tak naprawdę, kodeks pracy głosi, że pracodawca ma obowiązek zapewnienia takiej temperatury, która zapewni odpowiedni komfort pracy, nie czyniąc jej samej nazbyt uciążliwą. Brak jednak jednoznacznych regulacji w zakresie temperatur.

Jednocześnie, przepisy dosyć precyzyjnie określają najniższy dopuszczalny poziom temperatury, jaki może panować w siedzibie firmy. W przypadku wykonywania typowej pracy fizycznej temperatura w pomieszczeniach firmowych nie powinna spadać poniżej 14 stopni Celsjusza. Z kolei w pomieszczeniach biurowych, temperatura nie może być niższa niż 18 stopni Celsjusza.

Dlaczego piszemy o tym w poradniku dotyczącym klimatyzacji? Przyczyna jest prosta — w wielu wypadkach, montaż urządzeń chłodzących w pomieszczeniach biurowych umożliwi precyzyjną regulację temperatury w każdym zakresie — zarówno przy konieczności chłodzenia, jak i również wtedy, gdy pojawi się konieczność ogrzewania pomieszczeń firmowych.

A wracając jeszcze do kwestii związanych z klimatyzacją. Jednym z obowiązków pracodawcy jest zapewnienie odpowiedniego serwisu urządzeniom do utrzymywania temperatury w biurze. Co prawda samej klimatyzacji to nie dotyczy, ale już urządzeń zawierających czynnik chłodzący – jak najbardziej! I w zależności od typu czynnika wewnątrz urządzenia, taką konserwację powinno przeprowadzać się zgodnie z następującymi interwałami:

  • co 3 miesiące,
  • co 6 miesięcy
  • Co 12 miesięcy


Odpowiednia konserwacja to przede wszystkim czyszczenie układów klimatyzacji. Warto pamiętać, że w wilgotnych układach, jakimi niewątpliwie są systemy wentylacji, panują wręcz idealne warunki do rozwoju wszelkiego rodzaju bakterii. Do najbardziej niebezpiecznych należy legionella — szczep bakterii, który wyjątkowo szybko rozmnaża się w układach klimatyzacji, wywołując groźne i trudne do wyleczenia zapalenie płuc.

Dodatkowo obowiązkiem pracodawcy jest zaprojektowanie układu klimatyzacji w taki sposób, by zapewnić pełne bezpieczeństwo pracownikom znajdującym się wewnątrz klimatyzowanych pomieszczeń. Obejmuje to, w szczególności, takie skonstruowanie układów wentylacji, by nie powodowały one przeciągów lub znacznego wyziębienia pomieszczeń. Dodatkowo, powietrze wypływające z układu nie powinno być bezpośrednio skierowane na stanowiska pracy.

Kwestie związane z warunkami termicznymi w miejscu pracy zostały w dokładniejszy sposób opisane w Kodeksie pracy (wydanym 26.06.1974), a konkretnie w Rozporządzeniu z 26.09.1997, dotyczącym ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Mały apel do wszystkich pracodawców — choć polskie prawo nie stawia praktycznie żadnych wymogów w zakresie wyboru i zakupu urządzeń klimatyzacyjnych, to warto tej kwestii poświęcić nieco więcej uwagi. Dobrze dobrany i skonfigurowany zestaw wentylacji to także lepsze zdrowie pracowników, a co za tym idzie, mniej zwolnień lekarskich, a przede wszystkim — lepsza wydajność pracy!

Jaki rodzaj klimatyzatora będzie odpowiedni?

Jak sprawić, by klimatyzacja w biurze była rzeczywiście skuteczna? Kluczem do odpowiedniej wentylacji pomieszczeń biurowych jest wybór dobrego urządzenia klimatyzacyjnego. A co powinno decydować o wyborze konkretnego rodzaju rozwiązań chłodzących? Poniżej lista czynników.

Podstawowe pytanie, jakie należy sobie zadać, dotyczy funkcjonalności. Czy urządzenie ma tylko chłodzić czy też ogrzewać pomieszczenia? Warto bowiem wiedzieć, że nie wszystkie klimatyzatory biurowe, posiadają opcję ogrzewania — dotyczy to w szczególności tych tańszych.

Kolejna sprawa to wydajność urządzenia. Aby dobrać odpowiednią klimatyzację do danego pomieszczenia, koniecznie określić należy wielkość powierzchni, którą klimatyzator ma za zadanie “obsłużyć”. Duże znaczenie ma też typ pomieszczenia — zupełnie inne rozwiązanie polecimy do dużych przestrzeni z małą liczbą osób, a kompletnie drugi rodzaj klimatyzatora sprawdzi się w małych pomieszczeniach.

Poniżej opisujemy kilka najpopularniejszych sposobów na przyjemną temperaturę w biurze.

Rodzaje klimatyzatorów w biurze

Klimatyzatory naścienne

Mówiąc “klimatyzacja w biurze” większość z nas ma przed oczami właśnie tego rodzaju rozwiązania. Rzeczywiście, popularność tego typu urządzeń jest ogromna, lecz powoli odchodzą one do lamusa, głównie ze względu na swoje rozmiary. Na szerokość, klimatyzacja naścienna ma około 100 cm, na wysokość prawie 30 cm, a przy tym zazwyczaj odstaje od ściany na jakieś 20 centymetrów. Słowem — miejsca może nagle zabraknąć!

Klimatyzatory kanałowe

Popularność tego rodzaju rozwiązań stale rośnie, głównie ze względu na niewielką ilość przestrzeni, jaką one zajmują. Samo urządzenie schowane jest nad sufitem (uwaga — niezbędne jest pozostawienie ok. 30-40 cm przestrzeni na jego montaż), a właśnie stamtąd rozprowadzane są przewody chłodzące.

Klimatyzatory kasetonowe

W pewnym sensie są one podobne do urządzeń kanałowych, ale z tą różnicą, że nadaje się do zastosowania tam, gdzie znajduje się sufit podwieszany. Warto jednak pamiętać, że do montażu urządzenia kasetonowego niezbędna jest pewna ilość miejsca — ok. 30 cm. Pozwoli to na umieszczenie całej instalacji chłodzącej.

Klimatyzatory multisplit

To rozwiązania popularne szczególnie tam, gdzie jest wiele pomieszczeń do ogrzania/chłodzenia, a jednocześnie brakuje miejsca na montaż oddzielnych modułów w każdym z nich. Klimatyzator typu multisplit składa się z centralnej jednostki sterującej oraz poszczególnych elementów, posiadających własne sterowanie. Jest to o tyle wygodne, że klimatyzacją w każdym pomieszczeniu można zarządzać indywidualnie, dopasowując jej temperaturę do panujących w danym miejscu warunków.

Klimatyzatory typu VRF

Ciekawe rozwiązanie, które może sprawdzić się w firmach, gdzie znajduje się kilkanaście pomieszczeń. Układ składa się z jednego agregatu, który zasila resztę urządzeń, rozprowadzonych po poszczególnych pomieszczeniach. Co ważne, nie ma tu znaczenia, jakiego rodzaju rozwiązania zastosujemy w całej firmie — mogą to być zarówno klimatyzatory kasetonowe, kanałowe czy naścienne. Co ważne, jednostka główna jest odpowiedzialna wyłącznie za zasilanie, a temperaturę dla każdego pomieszczenia ustawiamy indywidualnie.

Który rodzaj instalacji będzie najlepszy?

Tak naprawdę nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na tak postawione pytanie. Dobór rodzaju klimatyzacji powinien zależeć nie tylko od budżetu firmy, ale przede wszystkim od indywidualnych wymagań budynku. Niestety, w wielu przypadkach wybierając układy klimatyzacji, popełniamy spore błędy, które potem rzutują na komfort termiczny czy wygodę korzystania z układu.

Aby uniknąć błędów na etapie poszukiwania najlepszego rozwiązania klimatyzacji dla biura, warto zastanowić się nad skorzystaniem z usług profesjonalnych firm takich jak Contech z Warszawy, które od podstaw zaprojektują cały układ, a następnie go zamontują w budynku. Co prawda taka usługa może być minimalnie bardziej kosztowna niż zakup samej klimatyzacji, ale przynajmniej otrzymamy wsparcie nie tylko na etapie montażu, ale także później — choćby w zakresie serwisowania urządzeń klimatyzacyjnych.

Dobierając klimatyzację do swojego biura, warto pamiętać o tym, że komfort pracowników to jedno, ale niemniej ważne jest zapewnienie znajdującym się tam sprzętom odpowiedniego poziomu wentylacji. Ot, weźmy choćby kwestię urządzeń elektronicznych w biurze. Pomieszczenia typu serwerownie, centrale telekomunikacyjne, archiwa czy inne miejsca, gdzie znajduje się ogromna ilość elektroniki, której odpowiednie działanie wymaga odpowiedniego chłodzenia. Jakiekolwiek zmiany temperatury (szczególnie jej wzrost) mogą działać w sposób destrukcyjny dla funkcjonowania samego układu. W takiej sytuacji konieczne jest zastosowanie systemów klimatyzacji precyzyjnej — tego rodzaju układy wymagają projektowania praktycznie od podstaw, zgodnie z potrzebami w danym miejscu.

Przeczytaj także