Budownictwo modułowe – co warto o nim wiedzieć?

Do niedawna budowanie własnego domu czy dużego obiektu użyteczności publicznej, a także budynków zaplecza turystycznego w miejscowościach wypoczynkowych kojarzyło się większości osób z długim czasem oczekiwania na zakończenie inwestycji. Inwestorzy musieli uzbroić się w cierpliwość, gdyż w zależności od wielkości budynku i skomplikowania jego bryły, budowa mogła trwać nawet kilkanaście miesięcy.

Przykładem jest tutaj budownictwo modułowe. W technologii modułowej powstają coraz częściej domy mieszkalne. W tej technologii można wybudować także hotel modułowy, można spotkać coraz częściej. Dlaczego ta metoda stawiania domów jest tak bardzo popularna wśród inwestorów prywatnych i biznesowych?

Dlaczego system budownictwa modułowego zyskuje na popularności?

W ostatnich latach budownictwo modułowe znacznie zyskało na popularności. Dzieje się tak przede wszystkim, dlatego że system ten pozwala na bardzo szybkie wybudowanie budynku. Wskazuje się, że średniej wielkości dom może być gotowy do zamieszkania już w 40-60 dni od momentu rozpoczęcia budowy. Moduły są przygotowywane w fabryce, a na miejscu jedynie łączone ze sobą. Co więcej, tego rodzaju domy można z powodzeniem stawiać na tak zwanym trudnym gruncie np. piaszczystym czy skalistym, a także na gruntach podmokłych, co nie zawsze jest możliwe w przypadku tradycyjnych metod budowania domów. W przypadku domów tradycyjnych budowanych, na takich trudnych terenach, wymagane są dodatkowe czynności utrwalające lub zagęszczające grunt, co wiąże się z dodatkowymi kosztami budowy domu. Jeżeli korzysta się z technologii modułowej, koszty te są ograniczane.

Co ciekawe, pojedyncze moduły można stawiać na płaskich dachach już istniejących budynków. Trzeba jedynie pamiętać, aby przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac z tym związanych, należy uzyskać pozwolenie na budowę, a także sprawdzić nośność budynku, gdyż jeśli będzie ona niewystarczająca, nie będzie można wykonać takich prac.

Budynki modułowe łatwo można montować, ale i demontować w razie potrzeby. Dzięki temu można dom przetransportować w całości lub po demontażu. Istotne jest też to, że bez większych problemów można je powiększyć o kolejne moduły zamówione w fabryce, w której powstały wcześniejsze elementy domu.

Czy budynki wykonane z modułów mają jakieś wady?

Decydując się na dom stawiany w technologii modułowej, należy pamiętać o tym, że w takim przypadku będziemy mieć ograniczony wybór co do projektu. Z reguły producenci mają kilka określonych modeli dla budynków mieszkalnych i użytkowych i wśród tych modeli trzeba wybierać. Wiąże się to z ryzykiem, że w okolicy również inne domy będą wyglądały bardzo podobnie lub wręcz tak samo, co uniemożliwia nadania domostwu indywidualnego charakteru. Z drugiej jednak strony coraz więcej firm zajmujących się budownictwem modułowym oferuje swoim klientom możliwość adaptacji wybranego projektu do swoich potrzeb.

Należy pamiętać, że niewielkie domy modułowe z reguły nie będą miały stałego połączenia z gruntem – z jednej strony można uznać to za wadę, gdyż w takim przypadku mogą wystąpić trudności z załatwieniem przyłączy. Z drugiej takie domy często wybierane są jako domki letniskowe, gdzie stałe przyłącza nie zawsze są potrzebne. Warto też podkreślić fakt, że taki domek modułowy można łatwo przetransportować w razie konieczności.

Problematyczny może okazać się również sam montaż domu. Najczęściej musi go wykonać wyspecjalizowana ekipa budowlana wyposażona w dźwig budowlany.

Przeczytaj także