Spawanie przy pomocy robotów przemysłowych

W ostatnich latach można dostrzec tendencję do wzrostu znaczenia stanowiska spawacza. Niestety stale zmagamy się z brakiem specjalistów w tej dziedzinie. Przedsiębiorcy nie mieli innego wyboru jak przejście z systemu wykorzystywania spawania ręcznego na zautomatyzowanie całego procesu.

Zdarza się jednak tak, że przedsiębiorcy nie są do końca przekonani co do tego, czy powinni korzystać z tej technologii. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, omówimy dziś kilka ważnych kwestii związanych nie tylko z samym spawaniem, ale także wprowadzaniem robotów do procesu produkcji.

Kiedy takie podejście się opłaca?

Przede wszystkim, warto wspomnieć o tym, że robotyzacja spawania będzie opłacalna, kiedy nasza produkcja będzie seryjna. Dlaczego? Powód jest dość prosty: czas, jaki jest potrzebny na rozpoczęcie działalności, połączony z niemałymi nakładami poświęconymi na zakup robotów, jest całkowicie nierozsądny w przypadki produkcji na małą skalę. Gdy dodamy do tego, jak chociażby koszty ewentualnego serwisowania czy dodatkowej kontroli poprawnego funkcjonowania, zrozumiemy, dlaczego nie opłaca się inwestować w robotyzację w małym stopniu.

Korzyści niemożliwe do niezauważenia

Stanowisko do zrobotyzowanego spawania może da nam wiele korzyści. Przede wszystkim eliminowane jest pracowanie w nieprzyjaznych dla ludzkiego organizmu warunkach (wystarczy wspomnieć o szkodliwych oparach). Żaden specjalista nie będzie tak dokładny, jak robot, który dodatkowo może pracować bez żadnych przestojów i przerw. W zależności od stopnia wykorzystania robotyzacji możemy stworzyć pełną linię produkcyjną, która będzie cała zautomatyzowana (obsługiwać będzie wszystkie czynności przy spawaniu) lub dwie oddzielne strefy, w której dzieli się spawającego robota i osobę zajmującą się przygotowaniem elementów.

Podsumowanie

Na podstawie powyższych czynników możemy jasno określić, że gdy chcemy konkurować z największymi, przy zachowaniu najwyższej możliwej jakości, nie możemy zignorować tego, co niesie za sobą robotyzacja spawania. Wszystkie fabryki dążą do tego samego: maksymalizacji zysków, redukcji czasu wykonywania zleceń i zapewnieniu maksymalnego bezpieczeństwa specjalisty. Jest to możliwe właśnie dzięki automatyzacji spawania.

Źródło: www.fanuc.eu/pl/pl/roboty

Przeczytaj także