Membrana dachowa EPDM – co warto wiedzieć?

W nowoczesnym budownictwie konieczne staje się zastosowanie materiałów o bardzo wysokich parametrach użytkowych. Czymś takim jest tworzywo EPDM, które – powstając na bazie kauczuku syntetycznego – zyskiwało jego niesamowite właściwości użytkowe. Co zatem warto wiedzieć na temat tego tworzywa i dlaczego sprawdza się ono zwłaszcza jako efektywny zamiennik papy?

Dachy z EPDM – skąd się wzięły?

Membrana dachowa EPDM wykonana z kauczuku syntetycznego to tania w produkcji, a zarazem efektywna forma pokrycia powierzchni dachowej. Owszem, jej cena jest nieco wyższa niż koszt zakupu klasycznej papy, ale jednocześnie zapewnia ona znaczne lepsze parametry użytkowe, niż jej klasyczny odpowiednik. Tak na marginesie, technologia EPDM wcale nie jest taka nowa. Pokrycia z kauczuku projektuje się bowiem mniej więcej od połowy XX wieku, aczkolwiek początkowo stosowano do ich produkcji zwykły kauczuk. Oznaczało to konieczność wycięcia setek kilometrów kwadratowych lasów kauczukowych, przy czym ich odrost stał się zbyt rozciągnięty w czasie. I właśnie dlatego wprowadzono na rynek kauczuk syntetyczny, którego produkcja jest znacznie szybsza i efektywniejsza.

Właściwości folii dachowej EPDM

Folie dachowe EPDM charakteryzują się bardzo ciekawymi właściwościami użytkowymi. I to właśnie dlatego cieszą się one tak dużą popularnością.

  1. EPDM to technologia całkowicie odporna na działanie wilgoci. Folii nie zagrażają silne opady deszczu (również kwaśnego), a także zalegający śnieg. Co ważne – na jej spoistość nie wpływa również rozszerzalność temperaturowa wody, która negatywnie wpływa na inne formy powierzchni użytkowej.
  2. Nowoczesne folie dachowe są całkowicie odporne na działanie promieniowania UV, a także wielu odczynników chemicznych. Oznacza to, że nawet długotrwała ekspozycja folii na silne światło słoneczne nie wpływa na jej trwałość i nie powoduje powstawania w niej charakterystycznych (np. dla papy) pęknięć.
  3. Trwałość folii dachowych jest wręcz rewelacyjna. Według aktualnych badań, struktura EPDM zachowuje swą wewnętrzną spoistość nawet do 50 lat od nałożenia warstwy dachowej. Przekłada się to oczywiście na niższe koszty eksploatacji dachu, a co za tym idzie – na niską cenę inwestycji.
  4. Folie EPDM charakteryzują się dużą odpornością na bezpośrednie oddziaływanie ciepła. Wyróżniają się one wręcz rewelacyjną elastycznością, która minimalizuje efekt rozszerzalności temperaturowej ciał stałych.

Kilka słów o zastosowaniu dachfolii EPDM

Folie dachowe znajdują bardzo szerokie zastosowanie w budownictwie. Oprócz wspomnianych już wcześniej dachów, montuje się je również jako strukturę chroniącą oczka wodne i… fundamenty. Warto zaznaczyć, że folia dachowa jest w pełni bezpieczna dla otoczenia i nie wpływa na jakość wody. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza w bliskim sąsiedztwie ujęć wodnych, których jakość dzięki temu nie ulega pogorszeniu.

Podsumowując, folia dachowa EPDM to tworzywo przyszłości, które sprawdzi się przede wszystkim jako wytrzymała powierzchnia ochronna dachów, zbiorników wodnych i fundamentów.

Przeczytaj także