Ściernice i wiertła diamentowe

Ściernice i wiertła diamentowe to narzędzia stosowane do obróbki materiałów budowlanych. Wykorzystywane są głównie w pracach wykończeniowych.

Ściernica diamentowa i jej wykonania

Przeznaczona jest do szlifowania (wyrównywania) nierówności oraz usuwania zanieczyszczeń, które znajdują się na powierzchni takich materiałów stosowanych we współczesnym budownictwie, jak beton, beton komórkowy, kamień, jastrych, lastryko, asfalt itp. Należy tu zauważyć, że ściernica diamentowa stosowana jest w obróbce zgrubnej lub co najwyżej międzyoperacyjnej realizowanej przeważnie na sucho, czyli bez chłodzenia wodnego, z użyciem szlifierek kątowych na tarcze 115, 125 lub 180 mm. Jak wspomniano, praca na mokro ściernicą diamentową jest możliwa, ale wymaga stosowania odpowiednio uzbrojonych maszyn.

Każda ściernica diamentowa ma stalowy korpus w kształcie talerza. Wykonuje się w nim otwory, które służą do odprowadzania pyłu z miejsca szlifowania za pomocą odkurzacza przemysłowego. Ze względu na kształt i wielkość otworów wyróżnia się dwa rodzaje korpusów, które może mieć ściernica diamentowa. Pierwszy z nich – tzw. standardowy – posiada otwory okrągłe, zaś drugi – duże owalne o nieregularnym kształcie. Jak łatwo zauważyć, konsekwencją wykonania dużych otworów jest obniżenie masy drugiego z korpusów. Jest to korzystne w przypadku stosowania maksymalnych obrotów szlifierki kątowej, które w wypadku tego typu sprzętu na tarcze 125 mm wynosi 12.000 obr./min. Taką ściernicą pracuje się wygodniej i z mniejszymi wibracjami. Dzięki temu uzyskuje się także lepsze wyniki jakościowe w postaci większej gładkości obrabianej powierzchni.

Otwory w stalowych korpusach ściernicy diamentowej wykonuje się nie tylko po to, aby obniżyć jej masę, ale także żeby umożliwić efektywne usuwanie pyłu podczas szlifowania. Do tego, jak wiadomo, konieczne jest użycie odkurzacza przemysłowego i odpowiedniej osłony z króćcem do podłączenia jego węża. Co ważne, ruch powietrza spowodowany przez odkurzacz i otwory w tarczy nie tylko umożliwia usuwanie pyłu i pracę w czystym środowisku, ale także chłodzi ściernicę diamentową, wydłuża jej żywotność i zwiększa wydajność pracy.

Do stalowego korpusu ściernicy diamentowej przylutowane są segmenty ścierne, które zawierają diamenty biorące bezpośredni udział w procesie szlifowania. Segmenty mogą być rozmieszczone obwodowo w jednym lub dwóch rzędach (korpusy standardowe) lub obwodowo i skośnie w stosunku do obwodu narzędzia (korpusy o obniżonej masie).

Jak łatwo zauważyć, kształty i rozmiary segmentów zależą od ich ułożenia, średnicy ściernicy diamentowej oraz jej przeznaczenia. Jednakże segmenty nie tylko różnią się kształtem, ale także gęstością ziarna diamentowego, jego wielkością oraz twardością spoiwa. Ostatni z parametrów ściernicy diamentowej dobiera się ją zgodnie z regułą stanowiącą, że do obróbki materiałów twardych stosuje się segmenty ze spoiwem miękkim, a do miękkich lub abrazywnych – z twardym.

Obecnie ściernice diamentowe, wytwarzane przez renomowanych producentów, np. firmę Klingspor, to profesjonalnie narzędzia odznaczające się długą żywotnością. Są one optymalnie dostosowane do swojego materiałowego oraz operacyjnego przeznaczenia i umożliwiają uzyskanie wysokiej wydajności pracy. Dzięki nim zgrubne i międzyoperacyjne szlifowanie materiałów budowlanych wykonuje się szybko oraz ekonomicznie. Więcej przykładów i informacji znajduje się na stronie internetowej wspomnianego producenta: https://sklep.klingspor.pl/18-sciernice-diamentowe-i-wiertla

Wiertła diamentowe

Narzędzia te mają stalowy korpus rurowy zakończony obwodowym ostrzem z lutowanych próżniowo diamentów. Wierci się nimi na sucho lub z zastosowaniem zewnętrznego chłodzenia wodnego, czyli na mokro, albo wewnętrznego woskowego. Wiertła diamentowe z chłodzeniem woskowym wyposażane są we wkład z wosku umieszczony w środku ich rurowego korpusu. Podczas wiercenia na skutek wzrostu temperatury wosk topi się i chłodzi ostrze narzędzia, a także wiąże drobiny pyłu. Wiertła z wkładem woskowym przeznaczone są do wiercenia otworów o średnicach 6-14 mm w płytkach ceramicznych, gresowych, klinkierowych, kamiennych, kaflach itp. Do ich napędu stosuje się wiertarki lub szlifierki kątowe z wrzecionem M14. Ich główną zaletą jest wysoka żywotność i łatwość stosowania, gdyż nie wymagają one akcesoriów służących do dostarczania wody do miejsca obróbki.

Wśród wierteł diamentowych można także wyróżnić narzędzia przeznaczone do wiercenia z użyciem wiertarek oraz małych szlifierek kątowych na tarcze 115 lub 125 mm. Do pierwszej grupy należą wiertła z uchwytem 6-kątny 1/4”, zaś do drugiej – z wewnętrznym gwintem M14, które często nazywane są koronkami diamentowymi. Wiertła napędzane wiertarkami lub wiertarko-wkrętarkami mają średnicę od 6 do 14 mm, zaś szlifierkami kątowymi – od 6 do 112 mm.

Wiertła diamentowe oferuje wielu renomowanych producentów, a wśród nich firma Klingspor wytwarzająca wysokiej jakości narzędzia ścierne i diamentowe. Wiertła przez nią produkowane można kupić pojedynczo lub w zestawach zawierających wiele ich sztuk o różnych średnicach. Wzorcowym przykładem takiego zestawu jest wygodny w użyciu i transporcie walizkowy komplet DK 600 F SUPRA, w którym znajduje się 6 wierteł: po dwa o średnicach 6 oraz 8 mm i po jednym 10 i 12 mm.

Przeczytaj także