Wentylacja przemysłowa hal i magazynów i obiektów produkcyjnych

Żadne pomieszczenie przemysłowe nie może obejść się bez odpowiedniego systemu wentylacji, który jest dobrze skonfigurowany zgodnie z przepisami BHP i normami ustalonymi przez ministerstwo pracy. Nieprzestrzeganie tych wymogów może skutkować nałożeniem kar finansowych, ale przede wszystkim jest groźne dla pracowników.

Normy dotyczące wentylacji w przemyśle

Wytyczne o poprawnej konfiguracji systemu wentylacyjnego zależą od charakterystyki pracy, która wykonywana jest na terenie danego obiektu. W przypadku hal, gdzie znajdują się stanowiska spawalnicze lub pracuje się z toksycznymi chemikaliami, system musi być znacznie bardziej efektywny niż w przypadku miejsc pracy, które nie są powiązane z tymi czynnikami. Jako osoba zarządzająca halą, gdzie występują zanieczyszczenia lub jest wysoka temperatura, musimy zapewnić swobodny przepływ powietrza.

Bardzo istotny w tym aspekcie jest termin krotność powietrza, który dotyczy wydajności pracy systemu wentylacyjnego. Wartość tego parametru mówi, ile razy powietrze w hali ulega całkowitej wymianie. W przypadku podstawowych hal, gdzie nie występują dodatkowe czynniki obniżające jakość powietrza, normą jest wymiana powietrza raz na godzinę. W przypadku prac, które stanowią zagrożenie dla zdrowia, wartości te są znacznie wyższe, na przykład dla pomieszczeń, gdzie miejsce ma obróbka cieplna metali wykorzystująca pochodne cynku, wymiana powietrza powinna odbywać się minimum 10 razy w ciągu godziny.

Sprawdzone rozwiązania, które gwarantują jakość

W przypadku środowisk pracy, gdzie występuje podwyższone ryzyko, nie ma miejsca na próby i błędy. Niska jakość wykorzystanych części stwarza bowiem zagrożenie dla ciągłości i efektywności pracy systemu wentylacyjnego. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest postawienie na wysokiej jakości sprzęt, który będzie dobrze funkcjonować nawet w najtrudniejszych warunkach.

Oxycom IntrCool 4Seasons

Takim rozwiązaniem gwarantującym wysoką jakość jest system Oxycon IntrCool 4Seasons, który zapewni prawidłowy przepływ powietrza. Co sprawia, że to rozwiązanie wyróżnia się spośród wszystkich dostępnych na rynku?

  • System Oxycon poza wentylacją zapewnia także kontrolę temperatury w danym pomieszczeniu, co sprawia, że niezależnie od pory roku powietrze dostarczane na sale jest dopasowane do warunków wewnętrznych.
  • Urządzenie wyposażone jest w inteligentny system komunikacji, który łączy się ze stacjami pogodowymi. To umożliwia dostosowanie trybu pracy do aktualnie panujących na zewnątrz warunków pogodowych.
  • System reguluje poziom wilgotności powietrza na hali, co sprawia, że ten jest zawsze optymalny
  • Wentylacja IntrCool 4Seasons działa równomiernie na przestrzeni całej hali, co sprawia, że nie spotkamy się z miejscami, które będą za mocno ogrzane lub wychłodzone, co jest zjawiskiem często spotykanym podczas korzystania z wielu innych, konwencjonalnych systemów
  • Oxycon 4seasons pozwala na oszczędzenie do 90% pieniędzy na kosztach eksploatacji urządzenia w porównaniu z innymi, tradycyjnymi systemami wentylacyjnymi

Zasadę działania systemu Oxycon IntrCool 4seasons zaprezentowano na poniższym filmiku:

 

Odpowiedni system wentylacji to dodatkowe oszczędności

Dobrze wybrany system wentylacji to nie tylko oszczędności, które wynikają ze zmniejszenia kosztów jego utrzymania względem tradycyjnych rozwiązań dostępnych na rynku. System ten pełniłby także rolę innych urządzeń, takich jak klimatyzator czy pochłaniacz wilgoci, które w innych przypadkach również musiałyby być zainstalowane niezależnie od wentylacji. To pozwoli uniknąć kosztów urządzeń, ale także ich instalacji oraz eksploatacji nie tracąc oferowanych przez nie funkcji, które pełniłoby jedno urządzenie. Podsumowując, zakup wysokiej jakości systemu wentylacji zapewniamy sobie znaczne oszczędności, które będą odczuwalne zarówno na początku, jak i w późniejszych okresach działania hali.

Korzyści wynikające z dobrej wentylacji w przemyśle

W przeciwieństwie do tradycyjnych systemów rekuperacji ekologiczny system odzyskiwania ciepła zapewnić może naszej hali odpowiednią temperaturę bez potrzeby podgrzewania powietrza. To zmniejszyłoby koszty eksploatacji pomieszczenia. Ponadto urządzenie pozwala na skorzystanie z dodatkowych modułów, takich jak tryb swobodnego chłodzenia umożliwiający stworzenie optymalnego mikroklimatu, nawet gdy sala jest mocno nasłoneczniona.

Takie połączenie różnych funkcjonalności i cech sprawia, że zainstalowanie systemu wentylacyjnego wysokiej jakości będzie najlepszą opcją w zakresie usprawnienia pomieszczeń przemysłowych. Warto więc zdecydować się na urządzenie, które zapewniać będzie stabilne i nieprzerwane funkcjonowanie, a jednocześnie oferować będzie szereg dodatkowych funkcji, które będą wspomagać jego działanie. Wysokiej jakości urządzenie jest także gwarancją oszczędności związanych z późniejszą eksploatacją i instalacją dodatkowych systemów.

Przeczytaj także