Promienniki podczerwieni i ich właściwości

Są coraz popularniejsze i nie dzieje się to przypadkiem. Wykorzystanie promienników podczerwieni wynika z ich własności. Czym się charakteryzują?

Niektórzy stosują je do ogrzewania kościołów, inni – hal fabrycznych. Są tacy, którzy kojarzą je przede wszystkim z przemysłem. Warto przyjrzeć się bliżej zasadom działania promienników podczerwieni oraz zagrożeniom, jakie wiążą się z ich wykorzystaniem.

Gdzie są wykorzystywane?

W większości przypadków promienniki podczerwieni wykorzystywane są w przemyśle. Konkretnie chodzi o działania takie, jak utwardzanie powłok i podgrzewanie plastików przed uformowaniem, obróbkę szkła oraz gotowanie jedzenia. Rozrzut duży, ale też sposób działania w miarę uniwersalny.

Wykorzystanie promienników podczerwieni wynika bezpośrednio z ich elastyczności. Urządzenia tego rodzaju umożliwiają szybkie zmiany temperatury czy emisję różnych poziomów ciepła. Podobnie, dają możliwość podgrzewania konkretnych obszarów na ogrzewanych produktach. To ostatnie ułatwia pracę z trudnymi obiektami.

Warto dodać, że grzejniki oparte o promienniki podczerwieni wykorzystywane są w halach magazynowych i produkcyjnych, a także wszędzie tam, gdzie są hodowle zwierząt. Z urządzeń tego rodzaju korzystają nie tylko farmerzy, ale także ogrody zoologiczne, kliniki weterynaryjne czy hodowcy zwierząt egzotycznych.

Efektywność

Jedną z przyczyn dużej popularności promienników podczerwieni wśród tych, którzy podgrzewają za ich pomocą hale magazynowe i produkcyjne jest sprawność tego rozwiązania. Tego rodzaju urządzenia wykorzystują efektywnie 86 proc. energii, którą pobierają. Jedyne straty, jakie następują są wynikiem konwekcji.

Trzeba przy tym zaznaczyć, że efektywność takich ogrzewaczy zależy od tego, w jakich warunkach są używane i co ogrzewają. Wiele zależy także od tego, jakie materiały zostały użyte do ich budowy. Niektóre pozwalają na lepsze wykorzystanie energii, inne wręcz przeciwnie.

Warto też pamiętać o tym, że niektóre elementy promienników podczerwieni nagrzewają się do niezwykle wysokich temperatur. Element ceramiczne na przykład mogą sięgać 700 stopni Celsjusza.

Wpływ na zdrowie

Ogromna temperatura, do której nagrzewają się promienniki podczerwieni to oczywiście spore zagrożenie dla tych, którzy mają z nimi do czynienia. Dotknięcie takiej rozgrzanej powierzchni może skończyć się poważnym poparzeniem. Podobnie może stać się, jeśli będziemy przez zbyt długi czas poddani promieniowaniu takich ogrzewaczy.

Z badań wynika, że osoby przebywające w zasięgu promieniowania podczerwieni (przykładowo, osoby pracujące przy produkcji szkła) mogą mieć problemy z tęczówką lub cieczą wodnistą wypełniającą komorę oka. Z tego względu trzeba bardzo uważać pracując w pobliżu takich urządzeń. Należy też ograniczać czas spędzany w zasięgu promieniowania.

Korzystne dla alergików

Niektóre promienniki podczerwieni wykorzystują trochę inny rodzaj promieniowania. Stosowane są na przykład w luksusowych, drogich saunach, ale też przez ludzi cierpiących na alergie czy inne schorzenia. Także przemysł chemiczny sięga po te korzystne rozwiązania. Na czym polega różnica w stosunku do tradycyjnych ogrzewaczy?

Otóż w ich przypadku ogrzewane są duże panele, które emitują długie fale promieniowania podczerwieni. W związku z tym, że ich temperatura jest relatywnie niska, nie powodują emisji niekorzystnie działających na człowieka fal i substancji. Jednocześnie jednak emitowane przez nie ciepło jest przyjemne i równomiernie rozprowadzone.

Materiał przygotowany przez Teoterm, producenta dostarczającego promienniki ciepła i systemy do ogrzewania hal i kościołów.

Przeczytaj także