Urządzamy pokój dziecka

Kiedy na świecie ma pojawić się dziecko, rodzice są zazwyczaj wniebowzięci i czynią wielkie przygotowania. Najważniejsze na tym etapie jest dla nich stworzenie pokoju dziecięcego, do którego przywiążą malucha i w którym pierworodny będzie czuć się po prostu bezpiecznie. Jak urządzić pokój dziecka, aby nie popełnić błędu?

Niestety spora ilość rodziców popełnia podstawowy błąd aranżacyjny, który polega na dobieraniu akcesoriów i kolorów względem płci. Tymczasem jest to złe posunięcie przede wszystkim dlatego, że nigdy nie ma stu procentowej pewności czy urodzi się dziewczynka czy chłopiec nawet, jeśli przeprowadzone badanie na to wskazuje, a lekarz wydaje się być nieomylny.

Czy istnieje na to jakaś idealna rada?

Owszem – wystarczy zaaranżować pokój w sposób neutralny. Ale co to właściwie oznacza i jak konkretnie powinien wyglądać pokój niemowlaka?

Pokój dziecka powinien odzwierciedlać jego osobowość oraz charakter, ale w przypadku niemowlaka jest to niemożliwe, dlatego radzi się zadbać przede wszystkim o to, aby pokój był oazą spokoju, aby panowała w nim dobra atmosfera i aby dziecko czuło się w nim bezpiecznie.

Pytanie brzmi jednak: czy rzeczywiście estetyka jest w tej chwili najważniejsza? A może powinniśmy skupić się na innych elementach?

Najważniejsze jest bezpieczeństwo, dlatego aranżując pokój dziecka warto zadbać o :

  • meble bez ostrych krawędzi
  • łóżeczko wykonane z bezpiecznych dla dziecka materiałów
  • barierka ochronna zamontowana w drzwiach pokoju
  • zabezpieczenie kontaktów bądź ich brak
  • brak kabli i typowych dla ludzi dorosłych sprzętów oraz dekoracji
  • meble w zabudowie, które nie są w stanie przewrócić się na dziecko

“To najważniejsze elementy, które powinny znaleźć się w pokoju dziecka. Bardzo ważne jest zadbanie o to, aby pokój dziecka był jak najbardziej bezpieczny, a więc by nie znajdowały się w nim typowe dla ludzi dorosłych ozdoby czy sprzęty. W pokoju dziecka nie wolno umieszczać jakichkolwiek elementów, które mogą wyrządzić mu krzywdę, oczywiście nieumyślnie, a jak wiadomo, dzieci mają do tego talent” mówi architekt wnętrz Kasia Juszczak z Poznania www.katarzynajuszczak.com.

Dopiero na końcu należy zadbać o elementy takie, jak:

  • kojący oczy kolor ścian
  • dekoracje ścienne – wystarczy kilka, przesyt nie jest wskazany
  • zabawki i dekoracje o wyrazistych kolorach, które pobudzają zmysł wzroku

Pamiętajcie – najważniejsze jest bezpieczeństwo!

Przeczytaj także