Budowa domu — z jakimi wyzwaniami musisz się zmierzyć?

Budowa własnego domu to marzenie wielu z nas. Najczęściej chcemy uciec z miasta po to, by być bliżej natury, mieć miejsce do wypoczynku i spokojnego relaksu po pracy. Wybieramy więc tereny podmiejskie, które nam ten komfort zapewniają i jednocześnie są na tyle blisko aglomeracji miejskiej, aby móc korzystać z wszystkich możliwości, jakie daje. Jednak decydując się na budowę domu, musimy być w pełni świadomi decyzji oraz wyzwań, jakie się z tym wiążą. Spróbujemy je przybliżyć w niniejszym tekście.

Nasze potrzeby główne

Bez wątpienia należy wziąć pod uwagę nie tylko naszą sytuację aktualną, ale również plany na przyszłość. Pozwoli to na takie zaprojektowanie wnętrza domu, które będzie komfortowe dla każdego mieszkańca. Pokoje przeznaczone dla najmłodszych domowników powinny być wygodne i teraz i w przyszłości, kiedy będziemy mieli w domu nastolatków. Jeśli zaś mają z nami zamieszkać seniorzy, to należy rozważyć wszelkie udogodnienia związane z ewentualnymi trudnościami w mobilności. Warto również zaplanować przestrzeń na komfortowe, zapewniające prywatność noclegi dla ewentualnych gości. Zasadniczo należy dokładnie przemyśleć wszystkie warianty potrzeb, jakie powinien spełniać nasz wymarzony dom. Nie ma bowiem sensu budowanie czegoś, co nie spełnia naszych oczekiwań w 100%.

Zaplecze, czyli pomieszczenia gospodarcze

Ich ilość będzie zdeterminowana między innymi tym jakie ogrzewanie domów wybierzemy dla naszej nieruchomości. Dla przykładu gazowe pompy ciepła umieszczone na zewnątrz budynków uzupełnione o gazowe kotły kondensacyjne to rozwiązanie, które zajmuje ekstremalnie mało miejsca. Jednakże jeśli zdecydujemy się np. na piec węglowy czy taki na ekogroszek to oprócz miejsca na samo urządzenie potrzebna będzie również przestrzeń do magazynowania opału. Nie można także zapominać o niezbędnych powierzchniach przeznaczonych na garaż, spiżarnię, garderobę czy składzik na narzędzia. Pozwalają one znacząco ograniczyć bałagan, który występuje w codziennym życiu, a więc docelowo mają wpływ na samopoczucie domowników.

Działka

Kiedy już wiemy jakiego domu potrzebujemy czas pomyśleć o działce na jego budowę. Znalezienie idealnego miejsca na nasz wymarzony dom to jedno a miejscowy plan zagospodarowania oraz zabudowy tego terenu to drugie. Dlatego rozważając zakup działki w konkretnej lokalizacji, warto sprawdzić, czy nie występują obostrzenia w zakresie typu budynku, jaki możemy tam wybudować? Może się bowiem okazać, że jest on ograniczony przestrzennie, w zakresie ilości kondygnacji lub konstrukcji i nachylenia dachu.

Rodzaj budownictwa i wykorzystane technologie

To, na jaki rodzaj budownictwa się zdecydujemy, determinuje technologie, które docelowo wykorzystamy. Inne rozwiązania będą konieczne w budowie klasycznej a zupełnie inne w budownictwie ekologicznym czy pasywnym. Obecnie wielu inwestorów wybiera możliwości, które są ekonomiczne i ekologiczne w codziennym użytkowaniu. Bez wątpienia duże pole do popisu jest w zakresie ogrzewania.

Kocioł gazowy w połączeniu z wygodną pompą ciepła daje oszczędności rzędu 40% w porównaniu z klasycznymi rodzajami ogrzewania. To bez wątpienia wartości, które robią wrażenie. Dodatkowo taki kocioł kondensacyjny działa praktycznie bezobsługowo, dzięki czemu oszczędzamy również czas. Potwierdza to lider na rynku firma Gazuno, która posiada w swojej ofercie ekologiczne rozwiązania grzewcze idealne do każdej nieruchomości.

Należy jednak pamiętać, że ten typ ogrzewania wymaga właściwego docieplenia budynku oraz wykorzystania odpowiedniego pokrycia dachowego. A już na etapie projektu powinniśmy usytuować dom właściwie względem stron świata tak, aby uzyskać maksymalne wykorzystanie światła słonecznego.

Przeczytaj także