Wielkopowierzchniowe obiekty magazynowe — jaki typ konstrukcji wybrać?

Gospodarka w XXI wieku nastawiona jest w dużej mierze na stałą produkcję oraz sprzedaż towarów. Nie dziwi więc fakt, że wraz z nią rosną również potrzeby na ergonomiczne hale magazynowe. Właściwa organizacja tego typu obiektów ma kluczowe znaczenie dla płynności pracy.

Na specyficzne potrzeby tej branży odpowiadają doskonale nowoczesne konstrukcje stalowe będące podstawą większości obecnie funkcjonujących magazynów. Możliwości, jakie dają inwestorom, są niemożliwe do osiągnięcia za pomocą klasycznych budynków murowanych. O tym, co je wyróżnia, opowiedział nam producent konstrukcji stalowych szwedzka firma Borga.

Zadania hal magazynowych

Magazyn najczęściej pełni rolę tymczasowego miejsca przechowania wyprodukowanych wcześniej towarów, które po upływie krótszego lub dłuższego czasu są wysyłane zależnie od specyfiki firmy do przedsiębiorstw, lub klientów indywidualnych. Asortyment, jaki można przechowywać w hali stalowej, nie ma praktycznie żadnych ograniczeń. Produkty są w niej świetnie zabezpieczone przed działanie różnorodnych warunków atmosferycznych tj. deszcz, śnieg, wiatr czy nadmierne nasłonecznienie. W strefach klimatycznych zbliżonych do tej w naszym kraju ma to szczególnie duże znacznie. Poza tym hale tego typu dają możliwość doskonałego dopasowania do aktualnych potrzeb, dzięki czemu nie tylko magazynowanie, ale i sama wysyłka jest szybka i sprawna.

Idealna hala magazynowa – czyli jaka?

Zastanówmy się teraz przez chwilę, jakie cechy powinna mieć nowoczesna hala logistyczna? Centrum tego typu obiektów wielkopowierzchniowych jest magazyn. To w nim towary są przechowywane w oczekiwaniu na wysyłkę do klientów. Powinien on posiadać odpowiedniej wielkości powierzchnię komunikacyjną, która pozwoli na bezpieczną, a jednocześnie wydajną pracę, nawet kiedy ruch wewnętrzny jest znaczny. Nie mniej ważna jest także doskonale zaprojektowana linia do sortowania, jak również doki przeładunkowe. Dzięki temu załadunek będzie sprawny i pozbawiony nikomu niepotrzebnych przestojów.

Modułowe hale stalowe dają również szerokie możliwości wykonania ramp przeładunkowych, śluz zabezpieczających, bram, systemów naprowadzających koła samochodów oraz odbojników, które pozwolą na wygodną pracę wszystkim zaangażowanym w proces pracownikom. Rozwiązania powinno się każdorazowo dopasowywać do potrzeb konkretnego obiektu magazynowego, ponieważ wszystko zależy od rodzaju składowanych towarów i ich specyfiki. Tutaj nie ma miejsca na sztampowe działanie identyczne dla każdego z inwestorów.

Jak wybrać najlepszego wykonawcę?

Zdecydowanie najkorzystniej jest powierzyć całość projektu jednej firmie. Takiej, która zajmie się wszystkim, począwszy od określenia potrzeb, poprzez projekt, własną produkcję elementów konstrukcji stalowej na montażu kończąc. Jest to rozwiązanie, które ma rozliczne zalety. Dzięki niemu nie tylko oszczędzamy pieniądze, ale również czas, ponieważ powierzenie wszystkich zadań jednej firmie pozwala uniknąć ewentualnych opóźnień w oddaniu obiektu, które najczęściej wynikają z poślizgów w łańcuchu dostaw między producentami a wykonawcą. Nie bez znaczenia jest również fakt ciągłego kontaktu tylko z jednym przedsiębiorstwem, co pozwala uniknąć ewentualnych nieporozumień.

Przeczytaj także