Kostka brukowa – jak ułożyć by się nie wyłożyć?

Kostka brukowa cieszy się niesłabnącą popularnością ze względu na swoje walory estetyczne, ale i funkcjonalność, dlatego znajduje ona swoje zastosowanie wśród publicznych inwestycji, takich jak place zabaw, boiska, chodniki, ale też na prywatnych posesjach, zdobiąc dojścia do domu, tarasy i podjazdy.

Układanie kostki brukowej najczęściej zleca się fachowcom, jednak zdarza się, że samodzielni gospodarze chętnie podejmują się tej pracy. Na co należy zwrócić uwagę i jak powinien prawidłowo przebiegać ten proces?

Właściwości kostki brukowej

Najczęściej wykorzystywanym materiałem do układania kostki brukowej jest kamień, grafit, lub bazalt. Wszystkie faktury dostępne są w wielu wersjach kolorystycznych, wśród których można dopasować elementy do spójnej całości z elewacją domu, bądź wystrojem ogrodu. Także kształt materiałów pozwala kreować z nich różne kształty, które w efekcie tworzą koła, lub kręte ścieżki, wytyczające przestrzeń komunikacyjną posesji. Parametrem, na który warto zwracać uwagę, wybierając kostkę brukową jest jej odporność na urazy mechaniczne, ścieralność, oraz nasiąkalność. Inny typ elementów będzie potrzebny do układania kostki brukowej na podjeździe, gdzie ruch samochodu jest dość intensywny i mocno oddziałuje na materiał, a inne wymogi będą wskazane przy brukowaniu ścieżek lub tarasów.

Przygotowanie do właściwych prac

Układanie kostki brukowej należy zacząć od robót ziemnych, przygotowujących teren do ułożenia materiału. W tym celu warto wytyczyć powierzchnię, aby przestrzeń do wykopów była jasno widoczna. Można to zrobić taśmami lub linkami. Zebranie wierzchniej warstwy ziemi jest bardzo istotne, ponieważ pozwala na swobodne odprowadzenie wody, dlatego głębokość wykopów jest zależna od obciążenia, na jakie będzie narażona kostka. Dla stref komunikacji ludzkiej tj. ścieżek i alejek, pożądana głębokość to 10-20 centymetrów, zaś dla podjazdów i parkingów wynosi około 50 centymetrów. Kolejnym etapem prac jest ułożenie krawężników. Te także odznaczają się różnymi właściwościami, które inwestor dopasowuje do przeznaczenia powierzchni. Grube, masywne krawężniki drogowe nadają się do stref narażonych na oddziaływanie pojazdów, zaś delikatniejsze i subtelniejsze, sprawdzą się w miejscach mało eksploatowanych. Warto ułożyć krawężniki na wysokości nieco wyższej niż wierzchówka, co w przyszłości sprawdzi się w praktyce, ponieważ trawa i ziemia nie będą zaśmiecały kostki.

Koronkowa robota

Właściwe układanie kostki brukowej rozpoczyna proces podbudowy, w skład której wchodzą piasek lub żwir dla chodników i alejek, bądź tłuczeń dla podjazdów i parkingów. Dalsza część prac ograniczona jest już tylko wyobraźnią układającego, od którego zależy dopasowanie elementów, oraz pożądany wzór. Należy jednak pamiętać o właściwym dociskaniu do siebie kostek brukowych, co zapewni brak rozejścia lub pękania w przyszłości. Całość prac kończy się wysypaniem spoiwa, łączącego materiały, którym najczęściej jest piasek.

Specjaliści z http://malbud.waw.pl/ podsumowali cały proces układania kostki brukowej wyszczególniając kilka najważniejszych etapów prac:

– wytyczenie i przygotowanie nawierzchni,
– ułożenie krawężników,
– wykonania podbudowy,
– właściwe ułożenie materiałów brukarskich.

Wszystkie te czynności wydają się nie być wymagające, jednak konieczne jest doświadczenie, które w dużym stopniu pomaga w dążeniu do perfekcji.

Przeczytaj także