Dom murowany czy drewniany? Wady i zalety obu rozwiązań

Wznoszenie domu to proces, który wymaga poświęcenia czasu i zaangażowania sporych nakładów finansowych. Należy też wybrać odpowiednią technologię budowy. Obecnie wciąż najpopularniejsze są domy drewniane i murowane. Oba rozwiązania posiadają swoje wady i zalety, o których warto wiedzieć przed podjęciem decyzji. Wybór określonej technologii wpłynie bowiem w dużym stopniu na komfort użytkowania domu.

Grubość ścian, akumulacja ciepła i dźwiękoszczelność

Domy drewniane powstają z naturalnego, ekologicznego surowca. Kojarzą się z elegancją, a także pozytywnym wpływem na zdrowie. Drewno posiada bowiem zdolność do regulowania poziomu wilgotności. Przekłada się to na możliwość wytworzenia sprzyjającego mikroklimatu wewnątrz domu wybudowanego z tego materiału. Latem mieszkańcy odczuwają przyjemny chłód, a zimą mogą szybciej ogrzać pomieszczenie. Istotną kwestią jest także grubość ścian. W domach drewnianych są one cieńsze, niż w murowanych. Jednocześnie pozwalają na uzyskanie dobrego współczynnika przenikania ciepła. Niewielka grubość ścian pozwala na uzyskanie dodatkowej powierzchni użytkowej. Domy drewniane akumulują ciepło dość wolno, przez co po wyłączeniu ogrzewania szybciej ulegają wychłodzeniu. Murowane domy stygną wolniej, nawet mimo spadku temperatury zewnętrznej czy otwarcia okna. Pod względem akustycznym, domy drewniane i murowane oferują podobne właściwości. Stropy naturalne mogą jednak dość łatwo przenosić dźwięki o uderzeniowym pochodzeniu, np. głośne kroki na piętrze. W tym przypadku budowa domu do stanu deweloperskiego powinna obejmować odpowiednie wygłuszenie ścian. Murowane konstrukcje pochłaniają tego typu dźwięki znacznie lepiej

Popularność technologii drewnianej i murowanej

Domy murowane wciąż są popularniejsze. Technologia ich budowy jest na tyle powszechna, że znalezienie zaznajomionych z nią fachowców nie sprawia żadnych problemów. Budowa domu drewnianego wygląda nieco inaczej. Technologia jest mniej popularna, a przy tym wymaga większej wiedzy technicznej i dokładności. Nieruchomość drewniana może być wzniesiona jedynie przez specjalizujących się w tym wykonawców, których na rynku jest znacznie mniej. Rozwiązanie to ma jednak istotną przewagę nad technologią murowaną. Nawet budowa pod klucz jest znacznie krótsza, przez co można ją ukończyć w ciągu jednego sezonu. Prace mokre są mocno ograniczone, a konieczność robienia przerw właściwie nie występuje. Dom drewniany można też postawić o dowolnej porze roku, za pomocą gotowych elementów. Do ich połączenia wystarczą metalowe łączniki i gwoździe. Materiały drewniane są też lżejsze od murowanych, co obniża koszty transportu na plac budowy. Niweluje też problemy przy przemieszczaniu i składowaniu, np. poprzez zmniejszenie zniszczeń terenu. Technologia murowana również pozwala na zastosowanie elementów lekkich, jednak cały proces uzależniony jest od aktualnej temperatury i pory roku.

Miejsce na foto1

Dom murowany czy drewniany?

Dom drewniany można sprawniej i szybciej wykończyć, włącznie z rozprowadzaniem instalacji. W konstrukcjach szkieletowych nie występuje problem z łatwym przebudowaniem lub zmodernizowaniem, ponieważ nie wymagają one kucia stropów czy ścian. Modyfikowanie domów murowanych jest bardziej pracochłonne i skomplikowane.

Wadą domów drewnianych jest dość wysoki koszt ich budowy, zwłaszcza w przypadku zastosowania technologii z bali. Nie tylko z tego względu inwestorzy znacznie częściej stawiają na tradycyjną technologię. Dom murowany daje im poczucie solidności i trwałości. Łatwa dostępność materiałów budowlanych i gotowych projektów daje w zasadzie nieograniczone możliwości architektoniczne. Na uwagę zasługuje też elastyczność, umożliwiająca wybudowanie domu o praktycznie dowolnej formie. W obu przypadkach warto zadbać o profesjonalną realizację inwestycji. Na uwagę zasługuje New-House, której zakres usług znajduje się https://new-house.com.pl/budowa-domu. Z pomocą firmy możliwa jest kompleksowa budowa domu – począwszy od pomocy w wyborze technologii budowy, a skończywszy na indywidualnym dopasowaniu projektu do wymagań klienta.

Przeczytaj także