Jak kupić dobre obuwie ochronne do pracy?

Dobre buty ochronne powinny nie tylko chronić przed zagrożeniami przed różnymi grupami czynników. Będziemy spędzać w nich przecież od kilku do — w ekstremalnych sytuacjach — nawet kilkunastu godzin w ciągu dnia, stąd muszą zapewnić naszym stopom odpowiednie poczucie komfortu. W sklepach dostępne są różnego typu buty ochronne, które pozwalają poruszać się bezpiecznie w odmiennych środowiskach. Sprawdźmy, jak należy je dobierać podług potrzeb.

Z czego zrobione są buty ochronne?

Kluczowe w doborze obuwia tego typu jest materiał podeszwy. To od niego zależy stopień ochrony stopy pracownika, jak i sama wygoda buta. Podeszwy są najczęściej produkowane z tworzyw sztucznych, które cechują się właściwościami zależnymi od ich przeznaczenia. Wśród nich znajdują się podeszwy wykonane z:

* PU/NITRYL — dzięki warstwie zewnętrznej z kauczuku nitrylowego, użytkownik jest zabezpieczony przed działaniem czynników chemicznych, natomiast poliuretanową wewnętrzna wkładka chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi. Podeszwy wykonane z kauczuku są odporne na działanie wysokiej temperatury.
* PU/PU lub PU2D – to jedne z najbardziej popularnych podeszew wśród butów roboczych. Poliuretan znajduje się w zewnętrznej warstwie podeszwy, gdzie ma większą gęstość i równocześnie zabezpiecza przed uszkodzeniami mechanicznymi. Natomiast druga warstwa poliuretanu ma mniejszą gęstość, przez co chroni stopę, ale jednocześnie zapewnia komfort użytkowania.
* PU (poliuretan) – podeszwy wykonane z poliuretan mają dobrą odporność na działanie wysokich temperatur (do 100 stopni Celsjusza), a także dobrze chronią stopę przed uszkodzeniami mechanicznymi. Niestety komfort ich użytkowania jest obniżony poprzez dużą gęstość i tym samym twardość PU.

Jakie buty wybrać, czyli oznaczenia butów ochronnych?

To, czy dane buty ochronne będą odpowiednie dla naszej pracy, możemy szybko zweryfikować po oznaczeniach, które producent zamieszcza na obuwiu.

Buty o oznaczeniu S, uznawane są za bezpieczne. Wytrzymują uderzenia do 2000 J i ściskanie 15kN. Najczęściej mają one blachę na nosku. Buty, które opatrzone są symbolem [url=”https://www.narzedziak24.pl/polbuty-robocze-urgent-201-s1-pomarancz.html”]S1[/url] mają dodatkowe zabezpieczenia na pięcie praz systemy absorpcji energii w podeszwie. Wśród innych klas znajdują się budy wodoodporne, nienasiąkliwe i odporne na przebicie.

Źródło: https://www.narzedziak24.pl/ochrona-bezpieczenstwo/buty-robocze.html

Przeczytaj także