Domy z prefabrykatów – czy to dobry pomysł?

Domy z prefabrykatów w znaczącym stopniu powstają w fabrykach. Poszczególne elementy produkowane są przez firmy, a następnie dostarczane na miejsce budowy. To coraz popularniejsza metoda realizowania inwestycji, która charakteryzuje się licznymi zaletami oscylującymi wokół oszczędności czasu i pieniędzy. Początkowo takie budynki powstawały jedynie w Ameryce, później w krajach Europy Zachodniej, a dzisiaj również w Polsce.

Oszczędność z zachowaniem wysokiej jakości

Tradycyjna technologia budowania w wielu krajach często jest wypierana budową domów z prefabrykatów. Domy powstają z gotowych elementów produkowanych w fabrykach przez wyspecjalizowane w konkretnej dziedzinie firmy. Prefabrykatami nazywamy np. gotowe ściany, elementy deskowania traconego, płyty i duże panele. Warto zauważyć, że koszty budowy takiego budynku są znacznie niższe. Dlaczego? Powód jest bardzo oczywisty. Firma zajmująca się tworzeniem poszczególnych elementów ma możliwość zakupu materiałów w znacznie korzystniej cenie niż klient indywidualny.

Domy z prefabrykatów powstają również w znacznie krótszym czasie. Budowę można porównać do składania modelu, poszczególne elementy są ze sobą łączone z wykorzystaniem gwoździ i metalowych łączników. Przykładem takiej inwestycji są budynki skandynawskie. Są to budynki ze ścianami w konstrukcji szkieletowej montowane w całości w fabryce. Wykorzystuje się do tego wysokogatunkowe drewno, natomiast elementy łączy się łącznikami systemowymi.

Domy prefabrykowane i ich zalety

Dzięki takiej inwestycji droga do własnego domu jest znacznie krótsza i niewymagająca od nas dużego zaangażowania. Każdy z elementów poddawany jest solidnej kontroli, dzięki czemu mamy pewność, że są one zgodne z europejskimi normami. Firmy specjalizują się w danej technologii, a zatem poszczególne części budynku są wykonane profesjonalnie i w możliwie najwyższej jakości. Dużą zaletą prefabrykatów jest możliwość zamówienia domu gotowego do zamieszkania, domu „pod klucz”, który jest objęty gwarancją, a usterki naprawiane są na koszt firmy.

W Polsce jest kilka biur inżynierskich, które wpierają przedsiębiorstwa zajmujące się budową domów z prefabrykatów. Przykładem jest figura.teamzapewniająca wsparcie techniczne niemieckim producentów prefabrykatów. Jest to dowodem tego, że w Polsce taka metoda budowy jest coraz bardziej doceniana.

Przeczytaj także