Zbiorniki wyrównawczne – jakie mają zastosowanie?

Zdecydowana większość z nas mieszka w miejscach, gdzie dostęp do wody nie jest skomplikowany, ponieważ wystarczy podłączyć się do publicznej sieci wodociągowej i oprócz płacenia co miesiąc rachunku za korzystanie z wody i samej sieci, wszystko przebiega łatwo i przyjemnie. W zasadzie nie ma tutaj żadnych problemów, z którymi musielibyśmy się mierzyć.

W przypadku jednak wykorzystywania wody ze źródeł własnych, kiedy nie mamy dostępu do sieci wodociągowej, co jest normalnym zjawiskiem w domach stawianych trochę na uboczu, musimy się mierzyć z kłopotem uzyskania odpowiedniego ciśnienia wody w kranie.

Jeśli zatem posiadamy własną studnię głębinową lub inne podobne rozwiązanie, potrzebne nam będą zbiorniki ciśnieniowe. W jednym domu wystarczy oczywiście jeden zbiornik. Jaki?

Wielkość zbiornika

Zbiorniki ciśnieniowe można dostać w bardzo różnych wielkościach. Standardem w niewielkich domach o powierzchni do około 150 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej są zbiorniki pozwalające przechowywać do 150 litrów wody.

Jest to rozwiązanie zazwyczaj wystarczające dla trzyosobowej rodziny, ale jeśli domowników jest więcej lub wykorzystujemy wodę także w celu podlewania trawnika, a nie tylko gotowania czy mycia się, wtedy taki zbiornik z pewnością będzie niewystarczający.

Dla większej rodziny, osób z większymi potrzebami oraz po prostu dla tych właścicieli domów, którzy mają większe wymagania i nie chcą, by nagle woda z kranu zaczęła im się sączyć cienkim strumyczkiem, dostępne są trzystu litrowe i większe zbiorniki. 300 litrów to standard dla większych domów i rodzin czteroosobowych.

Jeśli ktoś ma większą rodzinę lub po prostu większe potrzeby, może spokojnie zdecydować się na zbiornik nawet kilka razy większy, ale ma umiarkowany sens praktyczny.

Większe jest lepsze

Zbiorniki ciśnieniowe o pojemności 150 litrów można stosować praktycznie wszędzie i nie jest tak, że ich praca byłaby w jakiś sposób upośledzona. Trzeba sobie jednak zdawać sprawę z ograniczeń, jakie będą nas tutaj dotykały. Najważniejszym osprzętem zbiornika jest zawsze pompa, która wtłacza wodę do jego wnętrza.

Pracuje ona zawsze w określonych warunkach, co oznacza, że kontrola nad nią jest dość ograniczona. W małym zbiorniku szybko osiągniemy wartości krytyczne, przy których pompa się włącza, a czas jej pracy do osiągnięcia zapełnienia zbiornika będzie krótki. Oznacza to częstą, mało wydajną pracę pompy, a więc większe zużycie energii i dużo hałasu.
Większe zbiorniki, nawet jeśli nie są krytycznie potrzebne dla prawidłowego działania domowej instalacji, są po prostu kulturalniejsze w swojej pracy i w mniejszym stopniu wykorzystują pompę.

Będzie się ona w ich przypadku włączała rzadziej i działała przez dłuższy czas, co oznacza zmniejszenie zużycia energii elektrycznej oraz znaczne wydłużenie żywotności pompy, która będzie miała zdecydowanie mniej cykli startu i wyłączenia.
Nadmienić należy, że uzyskiwanie stałego ciśnienia w kranie to kwestia nie tyle samego zbiornika, co zamontowanych przy nim zaworów ciśnieniowych, które są od zbiornika niezależne.

Przeczytaj także