Jak dobierać gotowe ramki do zdjęć i obrazów?

Jednym z najprostszych, a zarazem najtańszych sposobów na aranżację wnętrza, jest umieszczenie w nim zdjęć oraz obrazów. Można je powiesić na ścianie albo położyć na komodzie czy szafce RTV. Jak dobierać gotowe ramki do zdjęć i obrazów?

Jak dobrać gotową ramkę do zdjęć?

Zdjęcia rodzinne z wakacji, ważnych uroczystości stanowią świetny sposób na udekorowanie mieszkania i nadaniu wnętrzom indywidualnego charakteru. Fotografie są sentymentalne i przywodzą na myśl piękne chwile, które uchwycono na zdjęciach. Jednak oprócz roli pamiątkowej, pełnią funkcję dekoracyjną.  Aby tak było, należy odpowiednio dobrać do nich ramki na zdjęcia. Jak to zrobić? Oprawa fotografii musi komponować się zarówno ze zdjęciem, jak i stylistyką wnętrza. Postaraj się dopasować ramę do samych zdjęć, jak i ich charakteru. W pierwszej kolejności ustal, jakich wymiarów powinna być oprawa. Zbyt mała sprawi, że całe zdjęcie nie będzie widoczne. Z kolei w za dużej ramce zdjęcia będą prezentować się nieestetycznie. W sklepach znajdziesz ramki różnej wielkości, więc nie będzie problemu ze znalezieniem idealnej oprawy.

Na co zwrócić uwagę, wieszając ramki na ścianie?

Coraz większą popularnością cieszy się wieszanie ramek na zdjęcia na ścianie. To nietypowy, ale zarazem niezwykle efektowny sposób na aranżację. Zanim zdecydujesz się na powieszenie ram z obrazami lub fotografami, wykonaj wstępną wizualizację. Przemyśl, jakie zdjęcia mają wisieć na ścianie, rozplanuj ich położenie, uwzględniając przestrzeń na ścianie. Nie bez znaczenia są także rozmiary ram i odstępy między nimi. Możesz stworzyć galerię z ram o tej samej wielkości albo o różnej. Najłatwiej będzie Ci rozrysować to na kartce papieru, a potem, zanim powiesisz, rozłożyć na podłodze i dokonać ewentualnej korekty, gdy okaże się, że kompozycja nie jest zgodna z Twoimi wyobrażeniami.

Bardzo ważny jest także wybór miejsca. Zastanów się, czy rzeczywiście będzie ono odpowiednie. Pod uwagę weź dostęp do światła dziennego, kąt padania światła, widoczność oraz to, czy na danej ścianie już są inne ozdoby.

Jak dobrać kolor i styl ramki?

Ramki dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych, kształtach i materiałach, co pozwala na dopasowanie ich zarówno do gustu, jak i charakteru wnętrza. Proste modele idealnie odnajdą się w nowoczesnych i minimalistycznych salonach. Z kolei ramki ozdobne i frezowane będą świetnie prezentować się w eleganckich pomieszczeniach.

Drewniane ramy w neutralnych, jasnych barwach będą odpowiednie dla stylu skandynawskiego, rustykalnego czy prowansalskiego. Z kolei bogatsza oprawa jest typowa dla salonów, urządzonych w stylu glamour. Nowoczesne, loftowe pokoje uwielbiają minimalistyczne ramki na zdjęcia. Mile widziane oprawy białek, czarne, metalowe oraz betonowe.

Pod uwagę weź także typ fotografii. Kolorowe zdjęcia, na których wiele się dzieje, będą lepiej wyglądać w prostych, jednokolorowych i stonowanych ramkach. W końcu to fotografia ma przyciągać uwagę. Z kolei stonowane zdjęcia możesz oprawić nieco bogaciej. Pamiętaj jednak, aby rama pasowała do aranżacji wnętrza.

Przeczytaj także