Jak ocieplać budynek styropianem

Styropian jest doskonałym materiałem termoizolacyjnym, który można wykorzystać przy samodzielnej termomodernizacji budynku. Nie potrzeba do tego szczególnie wyszukanych narzędzi, ani olbrzymiego doświadczenia, jednak nie jest to też najprostsze zadanie.

Najpierw sprzęt

Aby prawidłowo prowadzić docieplenia, trzeba dysponować odpowiednim sprzętem. W przypadku wykonywania dociepleń ze styropianu w najpopularniejszej technice lekko mokrej potrzebne będą między innymi:

– paca do ścierania styropianu

– mała i duża paca INOX

– sznurek

– poziomica

– nożyce do cięcia metalowych narożników

– piłka lub nóż do cięcia styropianu

– wiertarka

Układanie termoizolacji

Poczynając od listwy startowej, należy styropianem zakryć dokładnie całą powierzchnię ściany. W zależności od jej struktury klej można nałożyć na dwa sposoby:

– zębatą pacą na całej powierzchni styropianu na równych ścianach

– “plackami” w kilku miejscach styropianowej płyty, jeśli ściana nie jest równa.

Dobijając styropian otwartą dłonią, należy docisnąć go do podłoża.

Kotwienie styropianu

To poważny problem – wybór miejsca na dyble oraz prawidłowe dobranie ich zagęszczenia często są wykonywane niepoprawnie. Jeśli nie wiesz, jak zrobić to dobrze, może pomóc Ci firma budowlana z Katowic http://www.silbud.com.pl, której pracownicy mają niezbędne doświadczenie. Mimo że na niskich budynkach dopuszcza się pominięcie kotwienia, to nie będzie błędem wzmocnienie izolacji dyblami. Otwory wywiercone na dyble muszą sięgać na 5 centymetrów w głąb muru.

Warstwa wzmacniająca

Na zakotwiony styropian należy nałożyć warstwę kleju do siatki i zamocować siatkę. Położoną siatkę należy pokryć kolejną warstwą kleju, ostrożnie dobierając jego ilość. Pierwsza warstwa musi być nakładana od góry, druga – dowolnie. Wbrew pozorom jednak nie jest to łatwe, ponieważ pasy siatki trzeba nakładać szybko, aby robiąc między nimi zakładki nie dopuścić do wyschnięcia warstwy kleju.

Listwy wzmacniające

Na wszystkie naroża należy zainstalować listwy wzmacniające. Należy także pamiętać o dodatkowym zabezpieczeniu narożników okien za pomocą kwadratów wyciętych z siatki wzmacniającej.

Podsumowanie

Z konieczności powyższy opis nie wyczerpuje tematu ociepleń styropianem. Każdy budynek jest inny i większość z opisanych tu kroków można wykonać w sposób alternatywny, jednak w każdym przypadku jest to zadanie, które wykonuje się najlepiej w zespole kilkuosobowym, a nie w pojedynkę, a brak doświadczenia może skutkować obniżeniem walorów wykończenia.

Przeczytaj także