Jak przyspieszyć budowę domu, stawianego w technologii tradycyjnej?

Tradycje budownictwo to najpopularniejszy sposób na wznoszenie domów w Polsce. Alternatywą jest wykorzystanie gotowych, prefabrykowanych elementów, jednak inwestorzy wciąż nie mają do nich zaufania. Z pomocą przychodzą nowoczesne rozwiązania i innowacyjne materiały, które pozwalają znacznie przyspieszyć budowę oraz pozostać wiernym tradycyjnej technologii.

Tradycyjne wznoszenie budynku wymaga czasu, który zabiera nie tylko fizyczne przygotowanie fundamentów, postawienie ścian czy pokrycia dachu. Najwięcej czasu zabiera oczekiwanie na związanie się betonu lub zaprawy. To właśnie te tygodnie traktuje się jako główną wadę tradycyjnego sposobu budowania. Aby przyspieszyć budowę domu, nie trzeba skracać przerw technicznych, które są niezbędne do prawidłowego zespolenia się poszczególnych elementów i nie bez powodu zostały tak, a nie inaczej określone czasowo. Wystarczy wybrać nowoczesne materiały, pozwalające na znaczną oszczędność czasu przy wciąż wysokiej jakości i profesjonalnych pracach budowlanych. Należą do nich, m. in. bloczki silikatowe lub szalunek tracony. W jaki sposób wspomniane rozwiązania przyczyniają się do przyspieszenia budowy?

Bloczki silikatowe Silka Tempo – szybkie stawianie ścian

Wznoszenie ścian to jeden z najbardziej czasochłonnych etapów budowania domu. Ściany zewnętrzne, ściany nośne, ścianki działkowe – wszystkie potrzebują czasu, aby zaprawa się zawiązała i mogły ruszyć kolejne prace. Przyjmuje się, że ściany powinno zostawić się do wyschnięcia na co najmniej 2 miesiące. Alternatywą są silikaty, które występują w formie bloczków i cegieł. Te drugie najczęściej stosuje się do wnoszenia ścianek działowych, natomiast z bloczków można budować ściany konstrukcyjne lub nośne w ścianach dwu- i trójwarstwowych. Na czym polega ich wyjątkowość? Przede wszystkim są to materiały całkowicie naturalne oraz ekologiczne, powstające jedynie z wapna, piasku oraz wody. Bloczki w procesie produkcji przycinane są niemal idealnie równo, co zwiększa ich przyczepność. Dzięki temu znacznie szybciej wiążą zaprawę. Niektóre bloczki mają dodatkowo wyprofilowane brzegi, co pozwala łączyć je na tzw. kieszeń, czyli wpust/wypust, co przyspiesza murowanie. Ponadto w większości bloczków są otwory, które zmniejszają ich masę i pełnią funkcję uchwytów ułatwiających przenoszenie.

Szalunek tracony – jeszcze szybciej

Kiedy mówimy o przyspieszeniu prac budowlanych nie możemy pominąć szalunku traconego, czyli najnowocześniejszego obecnie rozwiązania w szalowaniu. Szalunek przygotowuje się, wykorzystując gotowe, prefabrykowane płyty cementowo-wiórowe odporne na działanie warunków atmosferycznych oraz wilgoci i grzybów. Formy są dostępne w różnych wysokościach od 10-25 cm i w przeciwieństwie do tradycyjnego szalunku z desek nie podlegają demontażowi. Dzięki temu nie tylko pełnią funkcję stelaża dla betonowych, ścian i stropów, ale także po zakończeniu prac stają się częścią izolacji budynku. Samo zamontowanie gotowego szalunku przebiega znacznie szybciej i nie wymaga dodatkowych zabezpieczeń. Wystarczy przymocować go do betonu komórkowego (wkrętem) lub pustaka (pianką). Co ważne, szalunek tracony można montować na każdej wysokości, bez potrzeby rozstawiania rusztowania, co dodatkowo oszczędza czas robotników, który może być wykorzystany na kolejne etapy prac budowlanych.

Wykorzystanie szalunku traconego oraz bloczków silikatowych podczas budowy znacznie ułatwia i przyspiesza prace podczas inwestycji. To z kolei przekłada się na większe oszczędności i szybsze oddanie nieruchomości do użytku. Przyczynia się do tego zwłaszcza miniżuraw, który wykorzystywany jest do układania bloczków Silka Tempo. Jego zastosowanie pozwala na znacznie szybsze wznoszenie ścian przy jednoczesnym zatrudnieniu mniejszej ilości robotników.

Szalunek tracony i bloczki silikatowe dostępne są od ręki w hurtowni Realbud, która działa na rynku materiałów budowlanych od ponad 25 lat i oferuje swoim klientom korzystne ceny oraz szybki czas realizacji zamówienia.

Link do sklepu -> https://www.realbud.com/pl/silikaty-70

Przeczytaj także