Jak szybko i skutecznie można zwiększyć powierzchnię magazynową?

Powierzchnia magazynowa powinna być przede wszystkim właściwie dopasowana do potrzeb przedsiębiorstwa. Ważne jest to, aby obiekt rozwijał się wraz z firmą. O potencjalnej rozbudowie warto jest pomyśleć jeszcze przed wzniesieniem magazynu. Nie można wykluczyć, że za kilka lat będzie nam niezbędna dodatkowa przestrzeń.

Tradycyjne budownictwo nie daje zbyt wielu możliwości. Ciężko wyobrazić sobie szybką rozbudowę obiektu murowego – w zdecydowanej większości jest to niemożliwe. Zupełnie inaczej jest w przypadku hal stalowych. To rozsądny wybór  dla tych, którzy stawiają na oszczędność czasu oraz wyeliminowanie zbędnych formalności.

Określenie parametrów użytkowych hali

Podjęcie decyzji o rozbudowie magazynu to nie wszystko. Warto jest określić, jakie są nasze rzeczywiste wymagania. To na ich podstawie specjaliści wykonają projekt, który jest niezbędny do realizacji prac. Doświadczony fachowiec z pewności doradzi nam najkorzystniejsze rozwiązanie. Warunek jest jeden – musimy znaleźć takiego, który wyróżnia się rzetelnością i terminowością.

Kto jest godny uwagi? Przykładowo ASBO Smart Solutions, które specjalizuje się w projektowaniu oraz budowie obiektów magazynowych, czy też przemysłowych (szczegóły dostępne pod adresem: https://www.asbo.pl/oferta/hale-produkcyjne-i-magazynowe/). Jest to firma, która funkcjonuje na rynku już od dłuższego czasu, a zrealizowane obiekty stanowią solidny dowód jakości.

Poszukując w taki sposób i opierając się na gotowych realizacjach, z pewnością uda nam się trafić na kompleksowe wsparcie na etapie rozbudowy powierzchni magazynowej.

Sprawdzenie konstrukcji

Mogłoby się wydawać, że każdą halę stalową można swobodnie rozbudować. Nic bardziej mylnego. Jeśli obiekt został wykonany kilka lat temu, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że wykonawca nie uwzględnił rozbudowy. Stanowi to spore utrudnienie, jednak wykwalifikowani fachowcy z pewnością sobie z tym poradzą.

Priorytetem jest to, aby nie narażać konstrukcji na dodatkowe obciążenia. Jeśli magazyn nie został przystosowany do rozbudowy, to wykonawca musi wykorzystać o wiele bardziej złożone rozwiązania. Wszystko po to, aby zachować wysoki poziom komfortu i bezpieczeństwa użytkowania. Nie należy zapominać, że obiekt musi spełniać aktualnie obowiązujące normy oraz standardy.

Określenie nowych wymiarów

Przed przystąpieniem do pracy należy ustalić nowe wymiary obiektu magazynowego. Warto jest zastanowić się, czy chcemy go wydłużyć, czy też poszerzyć. Zwiększenie powierzchni jest możliwe dzięki dodaniu nowych modułów. Najczęściej dobudowuje się nawy lub montuje ramy stalowe. Jest to kwestia bardzo indywidualna.

Pamiętajmy, że istnieją pewne ograniczenia związane z wymiarami hali stalowej. Eksperci muszą przeanalizować szereg różnych czynników. Następnie zaproponują optymalne wymiary obiektu. Gruntowna przebudowa zwykle nie jest opłacalna – znacznie sprawniej oraz taniej można zaprojektować magazyn „od podstaw”.

Zwiększenie strefy pożarowej

Oczywistym jest, że zwiększenie wymiarów przestrzeni magazynowej jest równoznaczne z zwiększeniem strefy pożarowej. Kluczowym parametrem jest tutaj obciążenie pożarowe obiektu. Trzeba wspomnieć, że nie w każdym miejscu można zwiększyć strefę pożarową. Zmniejsza to ilość dostępnych rozwiązań.

Niewątpliwą zaletą jest fakt, że brak możliwości powiększenia strefy pożarowej nie jest równoznaczny z brakiem możliwości rozbudowy hali. W takiej sytuacji najczęściej stawia się ścianę oddzielenia przeciwpożarowego. Oczywiście musi ona być zgodna z normami bezpieczeństwa. W innym przypadku obiekt nie będzie mógł być eksploatowany. Wspomniana ściana przeciwpożarowa najczęściej jest murowana.

Demontaż niepotrzebnych ścian

Rozbudowa przestrzeni magazynowej wiąże się z demontażem starych ścian. Jeśli tego nie zrobimy, to obiekt będzie podzielony na strefy. Nie jest to korzystne dla użytkowników. Nie należy zapominać, że zwiększenie powierzchni dachu również wymaga jego częściowego demontażu. 

Ważne jest to, aby prace prawidłowo rozplanować w czasie. Wszystko po to, aby proces nie był uciążliwy. Koszt powiększenia magazynu uzależniony jest od ilości modyfikacji oraz zaawansowania projektu.

Przeczytaj także