Praktyczne zastosowanie taśm termoizolacyjnych

Termoizolacja jest sposobem pozwalającym na zminimalizowanie strat energetycznych i chociaż zazwyczaj nie jest tania, jej koszty – ku uciesze użytkowników – bardzo szybko się zwracają. Wśród materiałów wykorzystywanych przy termoizolacji, wyróżniamy następujące podkategorie: sznury i szczeliwa, taśmy i koszulki, maty, tkaniny, płyty czy tektury. W niniejszym artykule skupimy się na grupie cieszącej się największym zainteresowaniem ze względu na szerokie spektrum zastosowania, a mianowicie – taśmach izolacyjnych.

Kiedy stosować?

Taśmy izolacyjne, podobnie jak koszulki, to jak już wyżej wspominaliśmy, materiał bardzo uniwersalny. Jego istotnym przeznaczeniem jest praca w środowisku, w którym działają wysokie temperatury, sięgające nawet do 1200 stopni C. Wykorzystywane głównie jako materiał do izolacji termicznej gorących elementów rożnego rodzaju instalacji np. przy izolacji rur, grzałek, drutów oraz przewodów.

Rodzaje taśm

W bogatym asortymencie przedsiębiorstw oferujących sprzęt do izolacji (np. ANBI – TECH), znajdziemy zróżnicowaną ofertę taśm. Wśród nich wyróżniamy następujące rodzaje – szklane, ceramiczne, zbrojone czy np. wysokotemperaturowe. Największą popularnością cieszą się zwłaszcza dwa pierwsze izolatory – tzn. te wykonane z przędzy szklanej oraz ceramicznej. 

Taśmy szklane – wykonane z przędzy szklanej, przeznaczone do pracy w skrajnie niskiej temperaturze, sięgającej nawet do 550 stopni C. Wykonane w technice splotu pojedynczego lub wielowarstwowego. Dla wygody użytkownika często posiadają warstwę samoprzylepną. Mogą występować w wersji barwionej na kolor czarny. Zastosowanie znalazły w izolacji elementów narażonych na działanie wysokich temperatur oraz termoizolacji elementów gorących czy instalacji parowych, a także w przypadku węży, kabli czy przewodów. Przeznaczone głównie do uszczelnień statycznych, izolacji termicznej ekranów cieplnych. Stosowane także w przypadku wygrzewania instalacji spawalniczych oraz jako ochrona kabli znajdujących się w polu oddziaływania źródła ciepła. 

Taśmy ceramiczne –  do ich wykonania użyto przędzy ceramicznej – ilość włókien organicznych wykorzystanych w tym produkcie wynosi ok. 18 procent, mogą one ulec wypaleniu, zwłaszcza w początkowej fazie eksploatacji, co jednak nie wpływa na właściwości chemo-fizyczne produktu. W zależności od zastosowania wyróżniamy taśmy – zbrojone albo wolne oraz o splocie pojedynczym lub wielowarstwowym. Służą głównie do izolacji pokryw włazów oraz wszędzie tam, gdzie temperatura pracy przekracza próg bezpieczeństwa. Z domieszką włókien szklanych, taśmy ceramiczne stanowią dobry izolator nie tylko termiczny, ale także elektryczny. Ważną cechą jest ich odporność na działanie substancji ciekłych takich jak aluminium czy cynk. Podobnie jak taśmy szklane, stosowane głównie do izolacji elementów statycznych (zob. anbi-tech.pl ).

Wśród materiałów izolacyjnych taśmy cieszą się dużą popularnością. Najprostsze z nich nie wymagają dużych nakładów finansowych, a jako materiał elastyczny umożliwiają dowolne kształtowanie go przez użytkownika. Taśmy termoizolacyjne znalazły zastosowanie w miejscach, które nie nadającą się do innego rodzaju izolacji.

Przeczytaj także