Rekuperacja jako dobre rozwiązanie w każdym, nowoczesnym domu

Rekuperacja to system wentylacji mechanicznej związanej odzyskiwaniem ciepła. System polega na wymianie ciepła w której świeże powietrze ogrzewane jest tym tym które z domu zostaje usuwane. System ten coraz częściej pojawia się w nowoczesnym budownictwie wypychając tym samym nieco archaiczny system wentylacji grawitacyjnej.

Sam proces rekuperacji odbywa się na kilku poziomach. Nieogrzane świeże powietrze jest zasysane poprzez czerpnię, a następnie przechodzi przez wymiennik ciepła znajdujący się w centrali wentylacyjnej. Jest ono ogrzewane w kanalikach od powietrza, które jest z budynku usuwane. W taki sposób ogrzane powietrze nawiewane jest do pomieszczeń takich jak salon czy sypialnia. W tym samym czasie z pomieszczeń takich jak łazienka czy kuchnia usuwane jest powietrze wilgotne i zużyte, które również przechodzi przez wymiennik ciepła w centrali wentylacyjnej i oddaje swoje ciepło do świeżego powietrza nawiewanego z zewnątrz, nie mieszając się z nim. Jak mówią fachowcy z grupy Andre-Tech – cały proces przebiega bezgłośnie i z minimalnym zużyciem energii.


Rekuperator to centralna wentylacja, zapewniająca skuteczną cyrkulację i wymianę powietrza w całym budynku. Oczywiście oprócz centrali wentylacyjnej, czyli rekuperatora, budynek musi zostać wyposażony w kanały wentylacyjne, które będą odpowiedzialne za transport świeżego powietrza z zewnątrz do pomieszczeń takich jak salon, sypialnia czy gabinet oraz usunięcia powietrza zużytego z takich pomieszczeń jak kuchnia, garderoba czy toaleta. System wentylacyjny nawiewno-wywiewny z odzyskiem ciepła – czyli rekuperacja – zapewnia odzysk ciepła z powietrza, które w tradycyjnych systemach wentylacyjnych bezpowrotnie ucieka. Pozwala to na znaczne zaoszczędzenie kosztów związanych z klimatyzowaniem domu.

Warto zaznaczyć, że o samym zamontowaniu rekuperatora w domu najlepiej pomyśleć już w czasie projektowania, a to dlatego że późniejsza próba jego “domontowania” może nieść ze sobą pewne problemy. Na zachodzie Europy wyposażenie budynku w system wentylacji rekuperacyjnej jest w zasadzie standardem. Nowo powstające domy w Polsce również coraz częściej są w niego wyposażane. Jest to spowodowane głównie oszczędnościami. Koszta związane z montażem rekuperatorów w nowo powstających domach są bowiem o połowę tańsze niż w przypadku wkomponowania jej w stojący już budynek. Warto zwrócić uwagę, że koszty wentylowania domu w ten sposób są znacznie niższe niż ma się to w przypadku standardowych systemów. Dodatkowo część okien może zostać zamieniona na zwykłe oszklenia, gdyż nie będzie konieczności ich otwierania, a są one znacznie tańsze. – Dla samej rekuperacji ważniejszy jest nie system termoizolacyjności okien, ale infiltracji – dodają specjaliści z Andre-Tech. Nie oznacza to jednak, że do budynku już postawionego nie warto doinstalować tego systemu. Chociaż proces ten jest skomplikowany ponieważ wymaga on przebudowania komina, wymiany drzwi i okien oraz generalnego remontu, co wiąże się oczywiście z kosztami, to jednak w dłużej perspektywie inwestycja ta przynosi same korzyści. Z jednej strony zmniejsza one koszty wentylowania domu, a dodatkowo eliminując wilgoć i pleśń poprawiają stan zdrowia domowników. 

Przeczytaj także