Wieżowce coraz częściej są wśród nas!

U jednych wzbudzają podziw, u innych oburzenie i niezrozumienie. Mowa oczywiście o wieżowcach, powszechnie znanych jako drapacze chmur. Metropolie rozwijają się, a powstawanie nowych wysokich budowli wpisane jest właśnie w ten rozwój. Chcąc czy też nie musimy zaakceptować fakt, że są wokół nas i z czasem będzie ich przybywać.

Wieżowce – wysokość?

Wieżowiec może służyć zarówno celom mieszkaniowym jak i biznesowym. W USA panuje niepisana reguła, mówiąca o tym, że miano wieżowca obejmuje budynki charakteryzujące się wysokością przekraczającej 150 m. W innych regionach świata również niższy obiekt, szczególnie kiedy dominuje swoją „wyniosłością” nad pozostałymi otrzymuje takie miano.

Wieżowce w Warszawie

W Warszawie stoi już prawie 40 wysokich budynków: biurowców, apartamentowców i hoteli, których wysokość przekracza 65 m. Szczerze mówiąc warszawskie wieżowce to mikrusy w porównaniu z drapaczami chmur, jakie powstają w Ameryce Północnej, Azji czy na Bliskim Wschodzie. Jednak na naszym kontynencie niewiele miast może pochwalić się tak wysokopiennymi obiektami.

Najwyższy wieżowiec świata

Dokładnie w tym roku rozpoczęła się budowa największego wieżowca świata. Kingdom Tower, wieżowiec mierzący co najmniej 1000 m wysokości, powstanie w mieście Dżudda w Arabii Saudyjskiej. Kiedy już zostanie postawiony przejmie tytuł od obecnego lidera jakim jest chiński Changsha Sky Cty.

Budowanie wieżowców

Oczywiście proces budowania wieżowców jest procesem długim – inwestycje trwają kilka lat, a także kosztownym. Postawienie wyżej wspomnianego budynku w Arabii Saudyjskiej pochłonie aż 30 miliardów dolarów. Przy realizacji takich inwestycji niezbędny jest ciężki sprzęt budowlany, a szczególnie dźwigi budowlane o dużych udźwigach i wysokich konstrukcjach.

Firmy specjalizujące się w produkcji tych urządzeń zobowiązane są dostarczać na rynek sprzęt zgodny z wymogami dyrektywy maszynowej, czyli 2006/42/WE. Dyrektywa maszynowa kierowana jest do producentów i dostawców maszyn, a w szczególności do projektantów maszyn, linii technologicznych oraz systemów ich sterowania. Zgodnie z wymogami dyrektywy producent zobowiązany jest przeprowadzić badania i próby części składowych, osprzętu lub gotowych maszyn, aby ustalić, czy ich projekt i wykonanie pozwalają na bezpieczny montaż i użytkowanie.

Przeczytaj także