Jak wybrać regały dla twojej biblioteki?

Biblioteka powinna być nie tylko praktyczna, ale i schludna i zachęcająca do czytania. Jej wnętrze musi być proste, intuicyjne i przyjemne tak, aby ludzie chcieli w niej przebywać. Nie ważne czy to biblioteka miejska, czy twoja osobista – zawsze najważniejszymi elementami są regały, które unoszą ciężar mnóstwa książek. Muszą być wytrzymałe! Na co zwrócić uwagę, aby nie wybrać nieodpowiednich?

Co jest najważniejsze?

 • Surowiec
 • Wykonanie

Regał w bibliotece służy do przechowywania książek, czasopism i innych materiałów np. dydaktycznych. Warto przemyśleć sprawę materiału, z jakiego zakupimy lub zamówimy swoje regały – metal czy drewno? A może połączenie oby surowców? Zazwyczaj bibliotekarze wybierają drewniane, ponieważ one bardziej pasują do atmosfery panującej w tej instytucji. Kierujemy się z reguły własnym gustem i to nic złego. Trzeba pamiętać jedynie, aby mebel był solidnie wykonany i z wysokiej jakości surowca.

Wymiary

Oczywiście trzeba prawidłowo określić wymiary pomieszczenia, w którym regały będą się znajdowały. To pomoże nam wykonać selekcję, gdyż nie każde rozwiązanie da się zastosować przy zbyt małym metrażu, tak jak i niektóre pomysły nie będą się sprawdzać przy zbyt dużym.

Określenie wymiarów pomoże nam wybrać kształt i design regałów, ale również ich ilość i optymalne ułożenie. Rozmieszczenie tych mebli jest konieczne przed zakupem! Skrupulatne wyliczenia miejsca na książki i odpowiednie odstępy, aby czytelnicy mogli się swobodnie przemieszczać, pomogą uniknąć sytuacji, w której zakupimy za dużo sztuk regałów lub za mało (oczywiście unikniemy tego problemu, wybierając indywidualne zamówienie mebli).

Na co zwracamy uwagę mierząc regały?

 • Wysokość
 • Szerokość
 • Głębokość
 • Ilość półek w regale

Rodzaj / Podziały

Można kupić regały różnego typu. Wszystko zależy od naszej potrzeby i wyobraźni, ponieważ regały wbrew pozorom mogą mieć fantazyjne kształty, co udowadniają najznamienitsze biblioteki na świecie. Jednak dla nas przydatne mogą być takie podziały:

 • Jednostronne lub dwustronne
 • Wolnostojące, przyścienne, naścienne, swobodnie stojące, kotwiczone
 • Skrzynkowe (pełnościenne), wspornikowe drabinkowe, słupkowe

Wszystko zależy od miejsca, jakie wybierzemy dla konkretnego regału.

 • Przy ścianie? – powinien to być jednostronny, skrzynkowy, przyścienny/naścienny, zakotwiczony
 • Na środku sali? – wolnostojący, wspornikowo drabinkowy, dwustronny, podwójny

Jest również inny podział regałów w zależności od przeznaczenia. Najbardziej interesują nas regały:

 • na książki – z prostopadłymi półkami;
 • na czasopisma – zamiast prostopadłych półek, są one uchylone by dobrze wyeksponować okładkę czasopisma lub książki.

Grubość półek

Nie można zakupić regału bez świadomości tej kwestii. Pamiętajmy, że meble te będą służyły w bibliotece do utrzymywania ciężaru książek, które nie zawsze są lekkie jak piórko. Wręcz przeciwnie – niektóre mają całkiem niezłą wagę! Chociażby encyklopedie, zbiory, całe serie książek, kompendia wiedzy. Dopilnujmy, aby regały świetnie sobie radziły z tą funkcją i się nie wyginały. Najlepiej zapytać o ten aspekt sprzedawcę, gdyż dla każdego materiału ta grubość jest różna, np. dla wysokiej jakości regałów z płyty wiórowej optymalną grubością jest 25 mm.

Podsumowanie

Wybór regałów jest wyborem na wiele, wiele lat. Warto zadbać o to by był dobrze przemyślany. Trwałość to najważniejsza rzecz, jakiej powinniśmy oczekiwać od mebli bibliotecznych. Dopiero w drugim rzędzie idzie kształt i wygląd. A w tej kwestii mamy sporo opcji do przeglądnięcia. Nowoczesne wytłoczenia, ciekawe wygięcia, przedłużenia, podpory – to tylko kropla w morzu oczekiwań i możliwości. Możemy wybrać regał obrotowy, a nawet takie z napędem elektrycznym.

Przeczytaj także