Budowa domu – kiedy warto skorzystać z pomocy

Do najczęstszych marzeń większości ludzi należy posiadanie własnego domu. Jeśli mamy zgromadzone odpowiednie środki, możemy ten cel zrealizować na trzy sposoby – wszystko zależy od lokalizacji mieszkania, naszej wiedzy, a także czasu. Jakie to sposoby?

Metoda gospodarcza, firma nadzorująca, czy umowa z deweloperem?

W przypadku budowy domu najbardziej popularnym sposobem jest metoda gospodarcza – sami zatrudniamy ekipę i nadzorujemy jej pracę. Poza tym musimy też samodzielnie kupić wszystkie potrzebne materiały. Takie rozwiązanie wydaje się generować największe oszczędności, ale nie zawsze tak jest. Osoby nie mające rozeznania w cenach materiałów i wiedzy na temat samej budowy mogą się narazić na dodatkowe koszty, np. związane z ewentualnymi poprawkami po nierzetelnych fachowcach.

W tym przypadku warto skorzystać z usług specjalistów. Tego typu firmy nadzorujące nie tylko będą kontrolowały postęp pracy, ale również pomogą wybrać ekipę, lub też wykonają część prac samodzielnie – zakres obowiązków zależy od ustalonych w umowie warunków. Największą zaletą skorzystania z pomocy takiej firmy jest pewność, że cała budowa przebiega zgodnie z planem, a my nie jesteśmy narażeni na koszty związane z błędami spowodowanymi naszym niedoświadczeniem.

Trzecim sposobem na własne lokum jest kupno mieszkania od dewelopera – co prawda przyjdzie nam nieco poczekać na jego odbiór, ale wszelkie postępy w budowie zazwyczaj można śledzić na stronie internetowej inwestora lub podczas organizowanych przez niego tzw. dni otwartych.

Sposoby na stres

O ile mieszkanie kupione od dewelopera w pewien sposób zdejmuje odpowiedzialność z nabywcy, o tyle w przypadku budowy własnego domu właściciel w dużej mierze jest narażony na stres, a jego poziom rośnie wraz z pojawiającymi się problemami. Zgodnie z badaniami psychologów jest to jedna z najbardziej stresujących sytuacji w życiu człowieka, warto więc zadbać nie tylko o sprawdzonych budowlańców, ale również własne zdrowie psychiczne. Specjaliści radzą, aby np. świętować cząstkowe sukcesy, stworzyć album postępujących prac, lub też dzielić się nimi z przyjaciółmi. Można też zdecydować się na naturalne środki łagodzące stres, jak zioła czy mleczko pszczele (więcej na http://mleczkopszczele.com/). W ten sposób łatwiej będzie poradzić sobie z niekiedy trudną sytuacją, jaką jest budowa domu.

Przeczytaj także