Czy warto inwestować w dom z kominkiem?

Istnieją dwa typy ludzi: pragnący mieć stylowy kominek pełniący funkcję ozdobną oraz ci, którzy widzą w nim głównie dodatkowe źródło ogrzewania. Czy jest możliwe, aby połączyć obie te funkcje? Jak najbardziej, niemniej warto mieć na uwadze, że wybór odpowiedniego kominka rozpoczyna się już na etapie projektowania domu.

Lokalizacja kominka

Jest on najczęściej umieszczany w pomieszczeniach pełniących funkcję salonu lub pokoju codziennego, bowiem pełni rolę ozdobną i można stale mieć pod kontrolą jego prawidłowe funkcjonowanie. Bardzo często lokalizacja zależy od typu kominka: kominki powietrze, pieca wolnostojącego i kominki z płaszczem wodnym będą inaczej umiejscowione niż w przypadku biokominka. W przypadku tego drugiego rodzaju sprawa wygląda o wiele prościej, bowiem można go zainstalować praktycznie wszędzie, nie warunkując go od kanałów nawiewnych. Kominek nie może być umieszczony w pomieszczeniu z łatwopalną podłogą (zaleca się terakotę lub glazurę) ani w pobliżu mebli, które stosunkowo łatwo mogą się zapalić przy przeskokach iskier. Warto podkreślić, iż koszty budowy kominka zwrócą się jedynie przy jego systematycznym używaniu, w przeciwnym wypadku należy zastanowić się, czy opłaca się inwestować kilka tysięcy złotych w jego budowę.

Kominek DGP czy z płaszczem wodnym?

Kominek DGP to palenisko wydzielające silne ciepło na zewnątrz, które jest ono rozprowadzane dzięki specjalnym rurom do wszystkich pomieszczeń w domu. Ciekawym rozwiązaniem jest wybór kominka z płaszczem wodnym, który to rozgrzewa wodę dystrybuowaną przez rury. W lecie można je podłączyć do kolektorów słonecznych, co znacznie zmniejsza koszty ogrzewania ciepłej wody. W przypadku pieca wolnostojącego, czyli popularnej kozy, należy mieć na uwadze, iż wydziela ona niewielkie ilości ciepła i pełni głównie funkcję estetyczną, podobnie jak biokominki. Przed kupnem kominka należy zapytać sprzedawcy jak dokładnie się użytkuje urządzenie, na co udzielana jest gwarancja i jakie dodatkowe elementy do niego zakupić.

Koszty budowy kominka

Przechadzając się między półkami marketów budowlanych można odnieść wrażenie, iż kwestia budowy kominka nie jest nazbyt obciążająca domowe finanse. Niestety, wiele osób zapomina, iż ceny wkładów kominkowych to zaledwie niewielki ułamek całościowych wydatków związanych z instalacją kominka. Oprócz wkładu kominkowego należy zakupić specjalistyczną obudowę i elementy to termoizolacji. Kupujący powinien zwrócić uwagę na jakość wykonanych elementów, bowiem od tego zależy bezpieczeństwo jego całego domu. Instalację należy powierzyć fachowcom. Ich cena jest zależna od rodzaju kominka, niemniej należy mieć na uwadze, iż nie zapłaci się za to mniej niż tysiąc złotych. 

Przeczytaj także