Budowa domu od A do Z

Zakup działki pod budowę domu jest dopiero początkiem drogi jaką należy przejść zanim nasz wymarzony dom będzie można urzeczywistnić. Po drodze czeka nas wiele prac jak i dokumentów niezbędnych do sformalizowania przedsięwzięcia.

Bardzo istotnym dokumentem od którego zależą warunki i możliwości zabudowy jest MPZP (Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego). Z tym dokumentem od samego początku należy się dokładnie zapoznać przed zakupem nieruchomości. W przypadku braku tego dokumentu należy otrzymać od gminy warunki zabudowy, aby móc określić czy jest możliwa realizacja naszej inwestycji na terenie działki, którą zamierzamy kupić.

Kolejnym krokiem jest nabycie projektu architektoniczno-budowlanego, który musi odpowiadać wymogom MPZP lub warunków zabudowy. Projekt winien być dokładnie sporządzony przez uprawnione do tego osoby. Musi w nim znajdować się między innymi dokładnie udokumentowanie części wykonawczej. Oprócz samego projektu niezbędne jest również sporządzenie planu zagospodarowania działki.

Kolejnym krokiem jest uzyskanie promesy przyłączeniowej na media, co głównie związane jest z dostawą energii elektrycznej. Jak już widać zanim przystąpimy do budowy domu czeka nas wiele niezbędnych warunków, które musimy spełnić. W zależności od usytuowania przestrzennego działki (las, tereny wodne, itp) mogą czekać nas również innego rodzaju pozwolenia.

Gdy ma się już odpowiednie miejsce po skompletowaniu niezbędnych dokumentów, jak i wypełnieniu formalności zgodnych z przedstawionymi dokumentami można złożyć wniosek o pozwolenie na budowę w domu. Wraz z wnioskiem należy dołączyć wszystkie dokumenty oraz projekt budowy do urzędu. Po pozytywnym rozpatrzeniu w ciągu 65 dni urząd wyda dokument stwierdzający pozwolenie na budowę.

Mnogość formalności jakie należy spełnić, aby uzyskać pozwolenie na budowę, czy też same prace wykonawcze są rzeczą trudną jak i czasochłonną, którą lepiej jest zlecić profesjonalistom, którzy zadbają o wszelkie formalności i prace wykonawcze od A do Z. Jedną z takich firm jest DMD budownictwo. Firma z dużym doświadczeniem działająca już od 2012 roku na rynku usług budowlanych. 

Przeczytaj także