Jak wygląda kurs na montera rusztowań i co warto o nim wiedzieć?

Kurs na rusztowania to jeden z najłatwiejszych i najszybszych sposobów na uzyskanie kwalifikacji przydających się w wielu branżach – nie tylko w budownictwie. Jeśli chcesz więc podjąć pracę zarobkową od razu po zakończeniu nauki, ideałem będzie właśnie takie szkolenie. Rusztowania są konstrukcjami wznoszonymi nie tylko przy budowie nowych obiektów, ale również podczas renowacji zabytkowych budynków czy w trakcie budowania scen w branży rozrywkowej – możliwości jest naprawdę wiele.

Kurs na rusztowania co prawda nie trwa długo, niemniej obejmuje dwie, bardzo ważne części – praktyczną i teoretyczną. Ich realizacja jest niezbędna do tego, by kandydat na montera rusztowań wykonywał swoją pracę dokładnie, profesjonalnie, a przede wszystkim – bezpiecznie. Wielu kursantów podczas szkolenia montera rusztowań niestety nie przywiązuje należytej uwagi do realizacji części teoretycznej kursu. To błąd – ponieważ to właśnie ta część w największym stopniu traktuje o bezpieczeństwie tego zawodu. Czego można spodziewać się jeszcze podczas realizacji szkolenia – monter rusztowań?

Kurs na rusztowania – teoria

Szkolenie (monter rusztowań) rozpoczyna się, od części teoretycznej. Kursanci muszą, zapoznać się szczegółowo z zasadami Bezpieczeństwa i Higieny Pracy (zasady BHP), stosowanymi ściśle przy montażu oraz demontażu rusztowań. Zasady te określają nie tylko bezpieczeństwo pracy samych montażystów, ale również bezpieczeństwo osób postronnych – przechodniów i użytkowników budynku czy obiektu, przy którym rusztowanie jest rozstawiane. Ponadto kurs montera rusztowań w części teoretycznej, obejmuje również naukę prowadzenia dokumentacji technicznej rusztowania oraz reguły dotyczące użytkowania samych rusztowań. Oprócz tego kandydaci na monterów w części teoretycznej kursu dowiedzą się, jak składać rusztowania z różnych rodzajów rur (stalowych, systemowych).

Kurs montera rusztowań – praktyka

Po części teoretycznej kursu na rusztowania przychodzi czas na część praktyczną. To właśnie dzięki niej kandydaci dowiedzą się, jak wykonywać prace przygotowawcze przed montażem rusztowań (jak przygotować materiały, oszacować wielkość ekipy, przygotować dokumentację). Ponadto kursanci, pod okiem instruktora, będą uczyć się, w jaki sposób dokonać montażu i demontażu różnego rodzaju rusztowań (modułowych, ramowych, rurowych) oraz dowiedzą się, jak przeprowadzić kontrolę stanu technicznego rusztowania.

Szkolenia zawodowe w Krakowie

Najlepszą drogą do zdobycia nowych umiejętności, gwarantujących pracę w przyszłości są szkolenia zawodowe. Kraków pod tym względem może cieszyć się naprawdę dobrym zapleczem edukacyjnym, a także licznymi ofertami pracy w branży budowlanej. To wszystko ze względu na fakt dużej liczby inwestycji, prowadzonych obecnie w obrębie województwa małopolskiego. Jedną z firm, która dysponuje szeroką ofertą kursów (w tym kursami na montera rusztowań) jest firma SzkoleniaMM. Ich kursy odpowiadają najnowocześniejszym standardom, gwarantują indywidualne podejście do kandydatów oraz kończą się egzaminem przed komisją powołaną przez Centrum Certyfikacji i Koordynacji  Szkolenia Operatorów Maszyn Instytutu Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego. To naprawdę znakomity wybór!

Przeczytaj także