Masz duże rachunki za ogrzewanie? Pomyśl o termoizolacji domu

Co roku w sezonie zimowym wydajesz mnóstwo pieniędzy na ogrzewanie swojego domu? Jeśli chcesz zmniejszyć te kwoty, pomyśl o przeprowadzeniu termoizolacji. To inwestycja, która się opłaca!

Właściwa izolacja cieplna budynku jest podstawą w naszym klimacie. Zimą temperatury spadają poniżej zera i bez odpowiedniego ogrzewania nasze domy byłyby zbyt zimne, aby w nich mieszkać. Jednak samo ogrzewanie to jeszcze nie wszystko – warto również pomyśleć o odpowiedniej termoizolacji budynku.

Termoizolacja starszego domu

Najnowsze domy, które budowane są obecnie w Polsce, muszą spełniać określone wymogi, jeśli chodzi o termoizolację. Nie możemy wybudować budynku, który nie będzie dopasowany do tych norm. Nie powinniśmy jednak narzekać na koszty, ale powinniśmy patrzeć na to jak na inwestycję – dobra termoizolacja przełoży się na mniejsze koszty.

Duże problemy z utrzymaniem właściwej temperatury mają głównie starsze domy, które nie mają docieplenia albo te, które mają zbyt słabe docieplenie. Oczywiście, musimy pamiętać o tym, że termoizolacja to nie tylko docieplenie ścian, ale również stropów, piwnicy, odpowiednie okna i drzwi, ponieważ ciepło może uciekać na wiele sposobów.

Jak wykonać termoizolację?

Jeśli chcemy zdecydować się na docieplenie domu jednorodzinnego, warto skonsultować się z ekspertami w tej dziedzinie. Fachowcy będą mogli polecić nam, co powinniśmy zrobić, aby zwiększyć ciepło budynku. Mogą również przygotować kosztorys prac. Niestety, termoizolacja z użyciem dobrych materiałów nie jest tania. Przykładowo, za wymianę okien możemy zapłacić powyżej 10 000 złotych, natomiast docieplenie ścian może kosztować nas od około 140 do 250 złotych za metr kwadratowy.

Najlepiej prace związane z termoizolacją powierzyć fachowcom w tej dziedzinie – będą mogli zadbać o to, aby dom był odpowiednio docieplony i wykończony. Druga opcja to wykonanie prac samodzielnie – jeśli mamy czas i umiejętności, to także opcja, którą warto rozważyć. Oszczędzimy wtedy na kosztach robocizny, które zapłacilibyśmy wykonawcy.

Przeczytaj także