Jak zadaszyć taras, wykorzystując nowości na rynku

Jesień i zima to czas, kiedy wracamy myślami do ciepłych, przyjemnych dni. Pomimo pędu ludzkości do rozwoju technologii, szklanych domów naszpikowanych elektroniką, większość ludzi tęskni za naturą, szczególnie tych mieszkających w aglomeracjach lub dużych miastach. Nigdzie lepiej się nie relaksujemy jak wśród zieleni. W okresie wiosenno-letnim sprawa jest prosta – działka, spacer, własny ogród. A jesienią, gdy zimno, deszczowo i nieprzyjemnie? Na szczęście mamy coraz nowocześniejsze rozwiązania zadaszeniowe na rynku.

Odpowiedź rynku zadaszeń na potrzeby klientów

Rynek zadaszeń i osłon przeciwsłonecznych zmienia się nieustannie. To wynik coraz większych i bardziej różnorodnych potrzeb klientów. Rozwój produktów tarasowych rozwija się dwutorowo – stałe zadaszenia i osłony przeciwsłoneczne.

Stałe zadaszenia

Stałe tarasy to nadal wciąż najpopularniejsze typy zadaszeń. Powstają wraz z budową domu lub obiektu. Są trwałe i solidne konstrukcyjnie. Jednak nie pozwalają cieszyć się naturą w chłodne dni i sprawiają, że w dni pochmurne pomieszczenia przytarasowe są ciemne i chłodne. W odpowiedzi powstały ogrody zimowe, które przy fachowej instalacji i zastosowaniu ogrzewania służą cały rok. Jednak i ten typ stałego zadaszenia ma swoje wady. W gorące dni w przestrzeni ogrodu zimowego jest parno i nieprzyjemnie. Nie zawsze rozwiązaniem są rolety, które zacieniają ogród – wszystko zależy od cech materiału (przezierność, odbijanie promieni słonecznych itd).

Nowości na runku stałych zadaszeń

Alternatywą dla stałych tarasów oraz ogrodów zimowych są otwierane zadaszenia. Ich największa zaleta to otwierany dach, który dzięki materiałowi, który go pokrywa (OPATEX) w upalne dni stanowi barierę dla promieni słonecznych, odbijając je i pozostawiając przyjemny chłód pod dachem. Natomiast w zimie, gdy nikt z niego nie korzysta dach otwieramy i pozwalamy coraz słabszym promieniom słonecznym dostać się do pomieszczeń. Ponadto przy zastosowaniu przeszkleń bocznych i promienników ciepła można bez obaw przebywać w przestrzeni zadaszonego tarasu w każdą pogodę. Zalet tego typu zadaszeń jest dużo więcej, m.in. nie wymagają pozwoleń na budowę, konstrukcja zbudowana z aluminium jest niezwykle trwała i odporna na silny wiatr nawet do 100 km/h. Co więcej, trwają testy nad przystosowaniem zadaszenia do większych obciążeń na ścieg, aby korzystać z produktu także w zimie. Taki produkt oferuje marka Tarasola.

Warto dodać, że ten typ zadaszenia występuje także w wersji łukowej dachu, dzięki czemu świetnie nadaje się jako osłona basenów i konstrukcje wolnostojące.

Osłony przeciwsłoneczne

Na przestrzeni lat na rynku osłon przeciwsłonecznych także widać duże zmiany. Niegdyś królujące parasole coraz częściej ustępują pergolom i markizom. Klienci szukają nie tylko lepszych jakościowo ale coraz bardziej funkcjonalnych osłon przeciwsłonecznych głównie na ogródki barów, restauracji itd.

Nowości wśród osłon przeciwsłonecznych

Ostatnio widać trend, który zaczyna wypierać długo królujące markizy – otwierane osłony przeciwsłoneczne, które zbudowane są na solidnej aluminiowej konstrukcji. Ten rodzaj zadaszeń posiada Tarasola i nazywa ją Tarasola Decor. Decor – bo połać materiału zadaszenia układa się w lekkie, dekoracyjne fale. Czym wyróżnia się ten rodzaj osłony od pozostałych? Solidną aluminiową konstrukcją, która jest odporna na silny wiatr, możliwością osłonięcia dużo większych powierzchni ogrodów. Ponadto zastosowanie OPATEXu sprawia, że pod zadaszeniem jest chłodno i przyjemnie także w upalne dni.

Najświeższą nowinką na rynku są żagle – osłony przeciwsłoneczne, które występują w kształcie prostokątów i trójkątów. Lekka konstrukcja i designerski wygląd sprawiają, że będzie to z pewnością świetne rozwiązanie dla tych, którzy szukają niebanalnych rozwiązań konstrukcyjnych, prostoty i wyjątkowego wyglądu. Co więcej, możliwość zastosowania specjalnych nóg pozwala na regulację wysokości boków i dostosowywania osłony do kąta padania promieni słonecznych.

Rozglądając się za zadaszeniem lub osłoną przeciwsłoneczną na własny taras lub na taras restauracji bądź hotelu warto wnikliwie zapoznać się z dostępnymi rozwiązaniami na rynku i sprawdzić ich funkcjonalność. Warto także odpowiedzieć sobie na pytania, jakiej funkcjonalności oczekujemy. Coraz częściej ograniczenia dotyczące zadaszeń tarasów są tylko w naszej wyobraźni…

Przeczytaj także