Jakie przyrządy pomiarowe są niezbędne na budowie?

Na placu budowy powszechnie wykorzystuje się nie tylko maszyny, ale również urządzenia pomiarowe. Jakie przyrządy cieszą się największą popularnością wśród fachowców? Prezentujemy 3 narzędzia, które są na wyposażeniu każdej dobrej firmy budowlanej.

Rodzaje niwelatorów budowlanych

Jeszcze do niedawna niwelator był wykorzystywany głównie przez geodetów. Dziś powszechnie sięgają po nie firmy budowlane. Czym są i jak działają niwelatory budowlane? To urządzenia pomiarowe, za pomocą których można wyznaczać różnice wysokości między różnymi punktami pomiarowymi.

Dziś do dyspozycji fachowców są różne niwelatory budowlane. W sklepie internetowym https://pomiar24.pl/k/budownictwo/niwelatory dostępne są m.in. niwelatory optyczne, laserowe i rurowe. Te pierwsze pozwalają wyznaczać różnice m.in. wysokości, a niwelatory laserowe z powodzeniem zastępują poziomicę i inne narzędzia budowlane stosowane do wyznaczania poziomu, pionu czy spadków. Niwelatory rurowe z kolei sprawdzą się choćby podczas układania rur czy krawężników.

Profesjonalne lasery krzyżowe

Wśród nowoczesnych i popularnych narzędzi przeznaczonych dla fachowców wskazać należy na lasery krzyżowe. To kolejny rodzaj instrumentu pomiarowego, który jest zaprojektowany tak, aby emitować wiązki lasera przecinające się najczęściej pod kątem prosty, które są doskonałą alternatywą dla poziomic. Na rynku dostępne są także multilasery krzyżowe – urządzenia wyświetlające wiele przecinających się pod kątem prostym linii, tworząc siatkę laserową na ścianach, podłogach i stropach.

zdj. pomiar24.pl
zdj. pomiar24.pl

Lasery krzyżowe nieprzypadkowo cieszą się dużą popularnością w branży budowlanej. Są dokładne, odporne na uszkodzenia mechaniczne, a ich obsługa nie wymaga specjalnych umiejętności. Do tego dodać trzeba także fakt, że są one dostępne w przystępnych cenach, co także ma znaczenie przy zakupie sprzętu dla firmy budowlanej.

Precyzyjny dalmierz laserowy

Na budowie przydają się również dalmierze laserowe. Korzystając z tych przyrządów, możliwy jest precyzyjny pomiar odległości. Fachowcy używają tych narzędzi zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i na placach budowlanych. Zaletą dalmierzy jest m.in. to, że mogą one być wykorzystywane również w niekorzystnych warunkach atmosferycznych.

Producenci urządzeń pomiarowych proponują dalmierze o różnych zasięgach. Większość z modeli dostępnych na rynku posiada także dodatkowe funkcje, w tym choćby pomiar kątów oraz pomiar powierzchni czy objętości. Z uwagi na niewielkie rozmiary oraz precyzyjne wyniki pomiarów, dalmierz jest przyrządem praktycznym i powszechnie stosowanym na budowach

Przeczytaj także