Drewniana podłoga – wszystko, co warto wiedzieć przed zakupem!

Drewno od lat wykorzystywane jest jako główny surowiec w aranżacji wnętrz. Wykonuje się z niego meble, elementy wykończeniowe, czy przedmioty codziennego użytku. Na szczególną uwagę zasługuje jednak podłoga. Deski to doskonała alternatywa dla popularnych dziś paneli z tworzyw sztucznych, która jest nie tylko wytrzymała, ale posiada również duszę. Co warto wiedzieć przed zakupem drewnianej podłogi?

Jaki rodzaj drewna wybrać?

Jesion, orzech laskowy oraz dąb to najczęściej wybierane rodzaje drewna na podłogi. Równie dużą popularnością cieszą się bardziej egzotyczne surowce, jak jatoba, czy satynowy merbau. Bez względu na wybór nie ulega wątpliwości fakt, że w miejscach szczególnie uczęszczanych deski powinny być solidne i wytrzymałe. Zdaniem mieszkańców Katowic, którzy zdecydowali się na podłogi drewniane, deski dębowe Śląsk to ponadczasowy oraz jakościowy wybór. Nie bez powodu znalazły się one wśród najczęściej sprzedawanych podłóg firmy Drexpol (https://drexpol.com.pl/).

Dąb to szlachetne drewno, które kojarzone jest z długowiecznością oraz prestiżem. Jego zaletą jest ponadczasowy charakter, co wynika z uniwersalnej kolorystyki, doskonale komponującej się z innymi elementami aranżacji wnętrz.

Jaką grubość powinny mieć deski podłogowe?

Drewniana podłoga to doskonały wybór do wnętrz z duszą. Rozwiązanie to szczególnie sprawdza się w przypadku domów i mieszkań, których właściciele cenią sobie ponadczasowe rozwiązania. Aby jednak cieszyć się przez długie lata piękną podłogą, należy sięgnąć po propozycje warstwowe. Fakt ten wynika z możliwości częstszego cyklinowania grubszych desek oraz zwiększonej odporności na zarysowania. Dzięki temu podłoga świetnie się trzyma, ale również może być kilkukrotnie odświeżana.

Specjaliści od wykańczania wnętrz sugerują, że dobra drewniana podłoga powinna mieć warstwę dekoracyjną o grubości 3,2 – 3,6 mm. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza w przypadku wyjątkowo kuszących ofert. Dlaczego? Często okazuje się, że tania podłoga ma warstwę dekoracyjną o grubości do 2,5 mm, co może skutkować większą podatnością na zarysowania oraz szybszym zużyciem.

Czy drewnianą podłogę można montować na ogrzewaniu podłogowym?

Ogrzewanie podłogowe tuż obok tradycyjnych grzejników jest obecnie najchętniej wybieranym źródłem ciepła w domach. Drewno w połączeniu przyjemną temperaturą stoi na straży przytulności niejednego mieszkania. Warto jednak pamiętać, że nie każdy rodzaj drewna współgra z ogrzewaniem podłogowym.

Specjaliści w tym przypadku zalecają, aby postawić na deski drewniane warstwowe. Charakteryzują się one specjalistyczną budową i grubszą powierzchnią, co lepiej przekłada się na przewodnictwo cieplne. W przypadku ogrzewania podłogowego zalecanym surowcem są deski dębowe, jesionowe, czy z orzecha laskowego. Na szczęście każda wspomniana deska jest uniwersalna i ponadczasowa, dzięki czemu świetnie komponuje się z każdym wnętrzem.

Przeczytaj także