Metody instalacji rurociągów przemysłowych

Rurociągi przemysłowe zawsze powinny być prawidłowo zainstalowane. Dotyczy to nie tylko ich odpowiedniego położenia, ale również właściwego połączenia. Wybrana metoda instalacji wpływa zarówno na bezpieczeństwo, jak i stabilność całej konstrukcji. Technika łączenia powinna zależeć przede wszystkim od tworzywa, z którego wykonane zostały rurociągi. Obecnie wyróżnić można wiele powszechnie stosowanych sposobów, w tym systemy oparte na gwintowaniu, zaprasowywaniu, skręcaniu czy klejeniu rur. Niektóre z nich to techniki bazujące na stałych złączeniach, podczas gdy inne to łatwe w montażu i uniwersalne systemy zamocowań rurociągów z gotowych elementów.

Popularne sposoby instalacji rurociągów przemysłowych

Rozwiązaniem często praktykowanym w przypadku ocynkowanych rur stalowych jest gwintowanie. Proces ten przeprowadzany jest przy użyciu specjalistycznych maszyn, takich jak gwinciarki, rowkarki czy ręczne i elektryczne gwintownice. Pod wpływem kształtowania gwintów wewnętrznych i zewnętrznych w wgłębieniami wzdłuż linii śrubowej, rura może zyskać zakończenie o właściwościach umożliwiających nakręcenie śrub. Na wyrównane i czyste końcówki nanoszony jest specjalny olej, po czym przeprowadzić można nacięcie gwintu zgodnie z docelowym zastosowaniem. Na rurę nakłada się gwintownicę, którą trzeba dokręcić do elementu. Uzyskany kształt gwintu powstaje na skutek przekręceń w różnych kierunkach. W przypadku połączeń rur miedzianych, często stosuje się lutowanie. W zależności od temperatury w czasie łączenia oraz miejsca instalacji, przeprowadzić można lutowanie miękkie lub twarde. Proces ten wymaga dużej ostrożności, ponieważ w połączeniu z innymi metalami miedź może powodować korozję elektrochemiczną. Konieczna jest więc izolacja, np. w formie odpowiedniej przekładki. Innym rozwiązaniem może być zachowanie prawidłowej kolejności materiałów, czyli umieszczenie elementów stalowych przed miedzianymi.

Obraz Archer Mechanical z Pixabay
Obraz Archer Mechanical z Pixabay

Bezpieczne mocowania do rur stalowych

Mocowanie rur stalowych przeprowadzić można na różne sposoby. Szczególną popularność zyskują obecnie specjalne systemy zamocowań, na które składają się różne obejmy, podpory czy uchwyty do rur. Rozwiązania te pozwalają na stabilne mocowanie rur do ściany czy stropu, jednak wymagają prawidłowego rozmieszczenia punktów podparcia. Mocowania do rur PP to punkty stałe, które usztywniają instalację i używane są między zmianami w jej przebiegu. Ich zastosowanie uniemożliwia rurociągom ruch w żadnym kierunku. Mocowanie rur PP odbywa się natomiast przy wykorzystaniu podpór przesuwnych, ograniczających ruch poprzeczny elementów przy jednoczesnym umożliwieniu przesuwu w kierunku wzdłużnym. Taki system mocowania rur pozwala na utrzymanie właściwego funkcjonowania instalacji w różnych warunkach, nawet przy zmiennych obciążeniach termicznych i mechanicznych. W przypadku konstrukcji narażonych na korozję, zalecane są uchwyty do rur ze stali nierdzewnej
Tego typu mocowania do rur stalowych znaleźć można w ofercie firmy Sikla. Każda obejma czy uchwyt do mocowania rur mogą być dostarczone w formie wstępnie zmontowanych zestawów, co znacząco przyspiesza i ułatwia montaż.

miejsce na photo1

Połączenia rurociągów z tworzyw sztucznych

W przypadku rur wykonanych z tworzyw sztucznych, również zastosować można różne metody łączenia. Rozwiązaniem często wykorzystywanym jest zgrzewanie, które przeprowadzić należy z użyciem zgrzewarki. Łączenie odbywa się pod wpływem temperatury, która prowadzi do stopienia rury i specjalnej złączki oraz ich zespojenia. W przypadku rur wielowarstwowych, stosunkowo często stosuje się zaciskanie. Wykorzystanie odpowiednich urządzeń pozwala na stałe połączenie rur oraz złączek wyposażonych w gumę. Przy rurach PVC stosuje się natomiast klejenie. Po posmarowaniu specjalnym klejem wewnętrznego kielicha jednej rury i zewnętrznej powierzchni drugiej, uzyskać można szczelne i trwałe połączenie. Właściwości kleju do rur sprawiają, że posmarowana powierzchnia ulega częściowemu rozpuszczeniu. Rozwiązanie to zwiększa przyczepność elementów.

Przeczytaj także