Najchętniej wybierane pokrycie dachowe, czyli blachodachówka modułowa

Podczas budowania domu lub jego remontu bardzo istotnym elementem jest wybór pokrycia dachowego. Inwestorom i właścicielom swoich nowych domów zawsze zależy na tym, aby pokrycie było solidne i trwałe oraz jednocześnie odpowiadając e naszym potrzebom i harmonizujące z otoczeniem.

Współcześnie największą popularnością cieszy się pokrycie w postaci blachodachówki. Blachodachówka posiada szereg korzystnych cech, które przemawiają ze jej kupnem. Niektóre rodzaje blachodachówki znacząco różnią się od siebie parametrami, wielkością, kształtem, profilem, dlatego wybór materiału jest dość trudny i powinien być rozsądnie przemyślany.

Rynek rozpieszcza bogatym asortymentem blachodachówek można wybrać właściwą opcję dla siebie pod względem: materiału, z jakiego została wyprodukowana, sposobu montażu, ceny, czy też koloru.

Wybór pomiędzy blachodachówką w arkuszach a modułową

Blachodachówka w arkuszach
Wybierając blachodachówkę, zadajemy sobie główne pytanie, czy lepiej postawić na blachodachówkę modułową, czy może blachodachówkę w arkuszach. W przypadku blachodachówki w arkuszach mamy do czynienia z ciętymi arkuszami przygotowanym [od konkretny wymiar. Wcześniej należy przeprowadzić odpowiednie wymierzenie dachu na podstawie projektu lub podczas budowy. Po dokładnych obliczeniach można dopiero zakupić odpowiednią ilość arkuszy o właściwych wymiarach. Największe arkusze blachodachówki mają nawet o 8 metrów długości. Blachodachówka w arkuszach świetnie sprawdza się, kiedy mamy do czynienia z dużym dachem o małej komplikacji. Wówczas cały montaż przebiega sprawnie, a duże połacie arkuszy sprawiają, że pokrycie zostaje szybko wykonane.

Jednak blachodachówka w arkuszach ma swoje wady, jest podatna na uszkodzenia, wygięcia i bardzo łatwo można ją odkształcić. Podczas transportu, składowania oraz montażu arkuszy należy bardzo uważać, aby nie doszło do jakichkolwiek uszkodzeń.

 Blachodachówka modułowa

Blachodachówka modułowa wypada znacznie lepiej od blachodachówki w arkuszach. Tutaj przed montażem nie trzeba przeprowadzać konkretnych wymiarów dachu, wystarczająca jest wiedza o powierzchni połaci w m². Transport blachodachówki modułowej nie wymaga specjalistycznego sprzętu, wielu pracowników oraz szczególnej uwagi. Załadunek, przewóz oraz rozładunek mogą swobodnie przeprowadzić dwie osoby.

Dużą zaletą blachodachówki modułowej jest mniejsza ilość odpadów, nadmiar zakupionych modułów zawsze można zwrócić do sklepu i zminimalizować swoje koszta. Dodatkowo łatwiejszy montaż pozwala na uniknięcie możliwych błędów i pomyłek. Zazwyczaj producenci i sklepy zajmujące się sprzedażą blachodachówki zatrudniają fachowców, którzy potrafią doradzić dla klienta, jaki rodzaj blachodachówki wybrać, aby wyszło korzystniej pod każdym względem.

Najważniejsze właściwości blachodachówki modułowej

Blachodachówka modułowa jest niezwykle funkcjonalna, ekonomiczna oraz dobrze wyglądająca po montażu. Zazwyczaj wykonywana jest ze stali o grubości około 0,5 milimetrów, dzięki temu tworzy solidny, a jednocześnie lekki dach. Blachodachówka jest łatwa w montażu, przeciętny moduł wynosi 350mm, a wysokość profilu to 65mm. Takie wymiary, lekkość oraz trwałość blachodachówki modułowej to sukces do osiągnięcia wymarzonego pokrycia dachowego harmonijnie wpasowanego w otoczenie.

Blachodachówka modułowa posiada mocno wyraziste przetłoczenia, które sprawiają, że pokrycie jest spójne, a jednocześnie ma załamania światła, które wyglądają zjawiskowo. Przetłoczenia również stanowią leżnie dla wkrętów i podkładek, zapewniają właściwą szczelność połączenia. Dodatkowo są pomocne dla wszelkich uszczelek, które gwarantuje dobre przyleganie do powierzchni.

Podczas montażu można zastosować zagłębienia narożników, które sprawią, że łączenia będą niewidoczne. Liczne blachodachówki modułowe posiadają charakterystyczne podcięcie dolnej krawędzi, które sprawia, że powierzchnia blachy nie rysuje się i nie jest narażona na korozje.

System rynnowy – blachodachówka modułowa  

 Planując zakup pokrycia dachowego trzeba pamiętać o odpowiednim systemie rynnowym. System rynnowy musi być dobrze zamontowany i dopasowany, aby właściwie odprowadzać wodę deszczową i jednocześnie harmonizować z dachem pod względem estetycznym. Poleca się zakupywanie rynien u tego samego producenta, co całe pokrycie, wówczas mamy pewność, że materiały do siebie pasują i często można skorzystać z kompleksowej obsługi montażu w jednym pakiecie.

Do blachodachówki modułowej często montowany jest system rynnowy z ocynkowanej ogniowo blachy o grubości mniej więcej 0,6 milimetrów powleczonej obustronnie powłoką poliuretanową o grubości 50µm. Takie pokrycie rynien zapewnia długotrwałą ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz niekorzystnym oddziaływaniem warunków atmosferycznych, a także korozją.

Przeczytaj także