Najważniejsze czynniki mające wpływ na bezawaryjny okres użytkowania hali stalowej

Hale stalowe cieszą się dużym zainteresowaniem inwestorów działających w różnych dziedzinach gospodarki. Mogą one pełnić funkcję zakładów produkcyjnych, magazynów, przechowalni owoców, hal sportowych, ujeżdżalni, a także obór, chlewni czy kurników. Krótki czas budowy, możliwość dostosowania projektu do indywidualnych potrzeb oraz łatwa rozbudowa to najważniejsze zalety tego rozwiązania. Aby hale stalowe rzeczywiście spełniały swoje zadanie, powinny być wykonane z solidnych materiałów.

Jaka jest trwałość hal stalowych?

Według normy PN-EN 1990 hale stalowe to obiekty należące do 4 kategorii, a ich przewidywany okres użytkowania wynosi 50 lat. Oczywiście trwałość tego typu budynków jest dłuższa, ale wiele zależy od takich czynników, jak jakość materiałów wykorzystanych do wzniesienia hali, zastosowane rozwiązania techniczne, warunki i sposób użytkowania budynku czy dbałość o wykończenie najbardziej newralgicznych punktów konstrukcyjnych. Nie bez znaczenia pozostaje również stopniowe zużywanie się obiektu wraz z upływem czasu. Aby mieć pewność, że hala stalowa przetrwa wiele lat i zapewni bezpieczne użytkowanie, należy wybrać dostawcę o dużym doświadczeniu, który może zaoferować stworzenie projektu na miarę konkretnych potrzeb i korzysta z komponentów najwyższej jakości. Takie rozwiązanie to gwarancja, że gotowy budynek nie tylko spełni oczekiwania inwestora, ale też posłuży przez długi czas bez konieczności jego naprawiania.

 miejsce na foto1

Jakość komponentów hal stalowych

Hale stalowe budowane z prefabrykowanych elementów można porównać do konstrukcji z dobrze dopasowanych do siebie klocków. Dla trwałości budynku kluczowe znaczenie ma oczywiście jakość komponentów składających się na konstrukcję hali. W tego typu obiektach zastosowanie znajdują m.in. kształtowniki zimnogięte. Obróbka na zimno sprawia, że zyskują one na twardości, a jednocześnie zmniejsza się ich plastyczność. Te cechy oraz niewielka waga, odporność na zgniatanie i rozciąganie oraz wysoka wytrzymałość sprawiają, że doskonale sprawdzają się jako komponent różnego rodzaju konstrukcji. Do najczęściej wykorzystywanych w budowie hal stalowych kształtowników zimnogiętych należy profil Z oraz profil C. Ich nazwy pochodzą od kształtu przekroju poprzecznego. Pierwszy z wymienionych znajduje zastosowanie jako mocowana do konstrukcji głównej konstrukcja drugorzędna umożliwiająca montaż okładzin ściennych, płyt warstwowych czy drewnianej elewacji – to właśnie do tych kształtowników mocowana jest np. blacha trapezowa. Profil C z kolei sprawdza się m.in. jako element wykończenia przy otworach okiennych i drzwiowych czy jako rygiel w montażu na zakładkę. Doświadczony producent profili zimnogiętych może nie tylko zaproponować najczęściej wykorzystywane kształtowniki, ale też wykonać tego typu produkty na zamówienie. Taką możliwość ma w swojej ofercie firma Borga – więcej na https://www.komponentybudowlane.pl/profile-zimnogiete/.

 miejsce na foto2

Jak wybrać wykonawcę hal stalowych?

Wybór firmy zajmującej się projektowaniem i budową hal stalowych ma kluczowe znaczenie dla trwałości budynku i bezpieczeństwa jego użytkowania. Dobrze podjęta decyzja to również pewność, że projekt hali będzie w pełni dopasowany do konkretnych potrzeb. Warto też zwrócić uwagę, czy wybrany wykonawca ma własne fabryki komponentów, z których powstają hale stalowe. Firma wytwarzająca konstrukcje stalowe może kontrolować ich jakość  na każdym etapie powstawania, co oczywiście przekłada się na trwałość gotowego budynku. Kolejnym ważnym elementem, na jaki warto zwrócić uwagę, jest doświadczenie na rynku – im więcej zrealizowanych projektów ma na koncie wykonawca, tym większe prawdopodobieństwo, że zaproponuje sprawdzone rozwiązania, które zapewnią funkcjonalność hali stalowej i jej bezpieczne użytkowanie. Profesjonalne ekipy montażowe z kolei zagwarantują nie tylko szybką realizację projektu, ale również dokładność i solidne wykonanie, co także przekłada się na większą trwałość budynku oraz brak usterek podczas jego użytkowania.

Przeczytaj także