Osuszanie piwnic

Zawilgocone ściany piwnic pojawić mogą się nie tylko w starszych, ale również nowych budynkach. Zawsze wpływają one na komfort mieszkania i sprawiają, że na ścianach zewnętrznych pojawić się może szkodliwy dla zdrowia grzyb. W takim wypadku osuszanie piwnic okazuje się być niezbędnym rozwiązaniem.

Metody pozwalające na skuteczne osuszanie piwnic dzieli się na inwazyjne oraz nieinwazyjne. Do tych pierwszych zalicza się:

  • iniekcję grawitacyjną,
  • iniekcję niskociśnieniową,
  • iniekcję wysokociśnieniową.

Metoda iniekcyjna sprowadza się do konieczności stworzenia tak zwanej przepony poziomej hydrofobowej. Tworzy się ją poprzez nawierty jednorzędowe lub dwurzędowe i wypełnianie ich odpowiednim preparatem. Bardzo ważnym aspektem jest dobranie właściwej technologii i materiałów do stanu obiektu.

Skuteczne metody osuszania budynków

Nieinwazyjne metody osuszania budynków to:

  • nagrzewanie poprzez  promienniki podczerwieni (specjalistyczne panele i lampy na podczerwień)
  • osuszacze kondensacyjne,
  • dmuchawy.

Nagrzewanie to metoda szybka, ale niekoniecznie skuteczna w obiektach gdzie jest wadliwa hydroizolacja. W takim przypadku najpilniejszą sprawą jest odcięcie wilgoci za pomocą przepony hydroizolacji poziomej.

Ważny jest również rodzaj tynków – polecamy tynki renowacyjne, które magazynują sole znajdujące się w murach i jednocześnie pozwalają murom „oddychać”.

Decydując się na osuszanie, należy zaopatrzyć się w specjalne dmuchawy  lub osuszacze kondensacyjne, które emitują powietrze o temperaturze minimum pięćdziesięciu stopni. Należy jednak pamiętać, że w czasie prac temperatura wewnątrz pomieszczenia nie powinna być wyższa niż trzydzieści pięć stopni. Wyższa mogłaby sprawić, że ciśnienie pary wodnej znajdującej się w murach zbyt gwałtownie by wzrosło, co mogłoby doprowadzić do ich pękania. Nie wolno zapominać również o zapewnieniu odpowiedniej wentylacji pomieszczenia. Bez niej cały proces zapewni jedynie efekty powierzchniowe.  Absorpcja oparta jest na „wyciąganiu” wody znajdującej się w murze przez suche powietrze.  Aby je uzyskać, stosuje się specjalne urządzenia, w których umieszcza się środek o działaniu hydroskopijnym.
Najlepiej jednak zlecić osuszanie piwnic profesjonalistom na przykład firmie https://interduo.com.pl, którzy nie tylko osuszą piwnice, ale też usuną problem przenikania wilgoci i prawidłowo zabezpieczą budynek. Proces osuszania budynku jest procesem kilkuetapowym i aby nie wracał problem wilgoci musi być zaplanowany przez specjalistów.

Przeczytaj także