Czy panele fotowoltaiczne trzeba myć? Na czym polega pielęgnacja i serwis?

Montaż instalacji fotowoltaicznej zyskuje na popularności wśród inwestorów prywatnych, którzy pragną uniezależnić się energetycznie oraz stawiają na proekologiczne technologie. Czy jednak montaż instalacji PV wystarczy, by ta działała, jak należy? Wpływ na wydajność działania fotowoltaiki ma m.in. czyszczenie paneli fotowoltaicznych oraz właściwy ich serwis. Co warto wiedzieć o pielęgnacji modułów fotowoltaicznych? Zapraszamy do lektury poniższego wpisu!

Czy panele fotowoltaiczne trzeba myć?

Właściwa pielęgnacja modułów wchodzących w skład instalacji PV jest nie tylko kwestią estetyczną, ale ma wpływ także na ogólną wydajność energetyczną całego systemu fotowoltaiki. Okazuje się, że odpowiednia konserwacja i prawidłowe oczyszczanie ogniw gwarantować będzie wydajność podwyższoną nawet o 15 – 20 %! Mówiąc o samej wydajności, nie bez znaczenia jest także wybór fachowej ekipy, która zajmie się zarówno doborem sprawdzonych ogniw, jak i bezbłędnym ich montażem. Warto zapoznać się z ofertą dostępną na stronie N-Energia.pl, czyli ekspertów od bezpiecznej fotowoltaiki.

Wracając do meritum, warto wiedzieć, z czego można oczyścić panele tworzące instalację PV. Tych zabrudzeń może być naprawdę sporo! Mowa nie tylko o zanieczyszczeniach spowodowanych dymem czy różnego rodzaju pyłami, ale również pyłkami roślin, ptasimi odchodami oraz drobnymi cząstkami osadzającymi się ze spalin. Wszystkie z wymienionych mogą obniżać skuteczność fotowoltaiki – warto więc temu zapobiegać, dbając o czystość paneli fotowoltaicznych.

Samodzielne mycie instalacji PV

Jeśli zdecydujemy się na samodzielne oczyszczenie powierzchni modułów tworzących instalację fotowoltaiczną, powinniśmy pamiętać o kilku kwestiach.

  • Kluczową pozostaje wykorzystanie odpowiedniego środka do mycia paneli fotowoltaicznych. Na rynku specjalistycznych środków dedykowanych fotowoltaice znaleźć można preparaty gwarantujące skuteczne i w pełni bezpieczne oczyszczenie powierzchni paneli. Do samodzielnego mycia modułów na forum polecany jest także roztwór wody z octem, który z powodzeniem można przygotować w każdym domu. Warto pamiętać jednak, że właściwy preparat czyszczący to nie wszystko.
  • Czynności oczyszczające moduły warto wykonywać z wykorzystaniem specjalnej, miękkiej myjki do paneli fotowoltaicznych. Należy też pamiętać o tym, by pod żadnym pozorem do czyszczenia paneli nie używać myjki ciśnieniowej. Jej użycie grozić będzie uszkodzeniem instalacji oraz możliwością wyrwania kabli.
  • Podczas czyszczenia poszczególnych elementów instalacji PV warto pamiętać też o właściwym zabezpieczeniu miejsca pracy. Jest to szczególnie ważne wówczas, gdy panele zamontowane są na dachu budynku.

Czyszczenie paneli warto zlecić profesjonalistom

Podczas podejmowania samodzielnych prób czyszczenia modułów fotowoltaicznych może dojść do wypadku, ale nie tylko. Niedokładne oczyszczenie powierzchni paneli nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Z pewnością warto więc oczyszczenie modułów tworzących instalację PV zlecić doświadczonym fachowcom.

Cena takiej usługi może być zróżnicowana, dobrze więc poszukać oferty nie tylko korzystnej cenowo, ale przede wszystkim najwyższej jakościowo. Skorzystanie z oferty profesjonalistów zagwarantuje, że nasze panele fotowoltaiczne  będą wyczyszczone skutecznie i w pełni bezpiecznie. Czysta powierzchnia modułów pozwoli z sukcesem przetworzyć więcej energii pozyskanej z promieniowania słonecznego, a przy tym korzystnie wpłynie na całościową wydajność energetyczną instalacji PV.

Jak często myć panele fotowoltaiczne?

Systematyczne czyszczenie paneli fotowoltaicznych, wykonywane raz do roku, w zupełności powinno wystarczyć, aby zapewnić ich optymalną wydajność energetyczną. Kiedy najlepiej wyczyścić moduły z użyciem środków do czyszczenia paneli fotowoltaicznych? Specjaliści z branży zalecają, by prace te wykonać wiosną, tak aby skutecznie oczyścić panele z zanieczyszczeń po zimie. Można rozważyć rzecz jasna umycie paneli w końcówce lata – ta opcja sprawdzi się szczególnie na terenach rolniczych, gdzie po okresie żniw czy pylenia traw, panele mogą być dość mocno zabrudzone.

Dobrze jest pamiętać również o tym, by mycie modułów wykonywać wieczorem lub z samego rana. Wówczas nie będą nagrzane lub nie zdążą jeszcze się nagrzać, co zwiększy komfort pracy osoby odpowiedzialnej za ich skuteczne oczyszczenie z wszelkiego rodzaju zabrudzeń.

Warte podkreślenia jest jeszcze to, że nie trzeba myć paneli fotowoltaicznych w okresach, gdy często występują opady deszczu. W deszczowe dni moduły bowiem z powodzeniem oczyszczą się same.

Co z czystością paneli zimą?

Wielu inwestorów stojących przed wyzwaniem montażu instalacji PV zastanawia się nad tym, czy panele fotowoltaiczne trzeba odśnieżać. Taka konieczność nie zachodzi wówczas, gdy moduły zostały zainstalowane pod odpowiednim kątem nachylenia. Wówczas z takich paneli śnieg zsuwa się samoistnie i nie jest konieczna żadna ingerencja ze strony użytkownika fotowoltaiki.

Przeczytaj także